Laptopa kablosuz şarj eklenebilir mi?

fuNuf

Hectopat
Daha fazla  
Genelde telefonumu laptopun sağ alt kısmına koyuyorum. Aklıma bir şey geldi. Sizlere sormak istedim.
Laptopum aşağıdaki görseldeki gibi.
1630586936214.png
Bugün içini açtığım zaman böyle bir görüntü ile karşılaştım.
signal-2021-09-02-154430.jpeg
Aklıma gelen şey ise kablosuz bir şarj aleti ve SATA kablosunu Type-C kablosuna dönüştüren kablo ile SATA çıkışını kullanarak laptopa bant veya başka bir malzeme vasıtasıyla sabitleyip telefonumu hep koyduğum yerden aynı zamanda şarj edebilir miyim? (aşağıdaki ürünler temsili)
1630587195412.png

1630587204701.png
Böyle bir şeyi yapmadan önce, para harcamadan öğrenmek isterim. Kablosuz şarj, akımı bozup laptopa zarar verir mi? Ya da SATA çıkışı yeterli gücü sağlayabilir mi? Yoksa dediğim gibi işleyip telefonumu bilgisayardan kablosuz olarak şarj edebilir miyim?

Not: SATA yuvasının hemen altında herhangi bir kablo anakart veya klavye bulunmuyor sadece ince bir plastik var.

Aslında ısınan yer genelde işlemci ve ekran kartı. Onlar da zaten SATA yuvasında yeterince uzak.

Pek uzak değil fakat laptop soğutucusu ile ısı düşürülebilir ve bu sayede şarj aleti'nin ısınması önlenir.
Siz gücü sata kablosundan mı alacak demiştiniz ?

Akım ve voltaj değerli önemli. SATA yuvası çıkışındaki gücü, telefon şarj adaptörünüzdeki değerlerle eşitleyebilirseniz neden olmasın? Eğer ki kablosuz şarj adaptörü gerekli gücü sağlayamıyor ise yükselteç devreleri ile işi çözebilirsiniz. Ayrıca bilgisayara zarar vereceğini düşünmüyorum. Sonuç olarak her devrede olduğu gibi diyot ve kondansatörler ile geri yönde akım ve gerilimi kesiyordur. Sadece güç çektiği için paylaşımdan dolayı bilgisayar verimi azalabilir. Onun dışında pek bir şey olacağını düşünmüyorum.

Şunu belirteyim, bunlar benim fikir ve yorumlarım. İyi bir araştırmayla bu projeyi gerçekleştirebilirsiniz. Fikriniz çok güzel. Kolay gelsin.

Pek uzak değil fakat eğer denerseniz lütfen deneyimlerinizi bizimle paylaşın.
1630588217569.png
Isınan hava sağdan soldan çıkıyor zaten. SATA yuvası bariyer görevi görebilir ya da çevresine bir hat çekebilirim çok ısınmasın diye.
Muhtemelen deneyeceğim ama şimdi mi olur sonramı olur bilemem.

Geri
Yukarı