Çözüldü Laptopa yeni RAM taktıktan sonra oyunlar kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Albert01

Picopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
rtx 3050
İşlemci
amd ryzen 7 5800x
Merhaba. Laptopuma daha bugün 8 GB RAM taktım ve mevcut RAM kapasitesini 16 GB'a yükselttim. Aldığım RAM güvenilir bir siteye ait ve bendeki RAM'ın birebir aynısı. Fakat oynadığım oyunlarda (RDR2, GTA 5) gibi ağır oyunlarda FPS aşırı yüksekten aşırı düşüğe geçiyor. RDR2 de 120'den 40'a düştüğünü gördüm, ayarlardan dikey senkronizasyon ayarını açtım ve 100-90 FPS arasında gezinmeye başladı, yani düzeldi. GTA 5 de ise tüm ayarları en düşüğe almama rağmen 140 FPS'den bir anda 30'lara düştüğünü ve tekrar çok yükseğe geçtiğini gözlemledim. Bunun sebebi nedir? Neden önceden olmazken RAM'ı taktıktan sonra olmaya başladı?
Bu taktığım RAM.

slot 1.PNG

Bu da laptopun içinde bulunan RAM.

slot 2.PNG

Dosya Ekleri

• resim_2023-02-22_203002532.png
    resim_2023-02-22_203002532.png
    84 KB · Görüntüleme: 49
Çözüm
Arkadaşlar Cyberpunk ve Forza Horizon 5 de aynı grafiklerde yaptım ve herhangi bir sorun teşkil etmedi, gayet iyi hatta çok daha yüksek kalitede performans verdi. Sıkıntının GTA 5'te olduğunu anladım ve "Menyoo trainer mod" u ve Türkçe yamayı sildim, ardından Epic'ten dosya doğrulaması yaptım ve sorunu çözdüm. Artık 140-120 arası FPS veriyor ve ani FPS kayıpları kayboldu. Ayırdığınız zaman ve paylaştığınız tecrübeler için teşekkür ederim.
Arkadaşlar yardımlarınız ve ayırdığınız zaman için teşekkür ederim. Önce farklı oyunlarda da test yapacağım (Cyberpunk, God of War, Bannerlord vb.) RAM takmadan önce bu oyunlarda grafik kalitesi normalde idi fakat herhangi bir ani FPS kaybı olmuyordu, eğer bu oyunlarda aynı ayarlarda FPS kaybı oluyorsa dediğiniz gibi format atacağım.

*Format atmadan önce ne tür bilgileri depolamam lazım (ben genelde Denetim Masası'nın SS'ni, NVIDIA Control panelin SSni, Gmail'lerin SSni falan alıyorum. Bunun kesin yedeğini al dediğiniz bir şey var mı?)

Resimler falan varsa ya da daha başka belgeler de olabilir.

Burada doğru bilgiler verilmesi gerekiyor. RAM'ler zaten Dual Channel çalışıyor. Rank farklı bir kavram.

Gerçekten de açıklamada zorlandığım bir durum oldu.

Arkadaşlar Cyberpunk ve Forza Horizon 5 de aynı grafiklerde yaptım ve herhangi bir sorun teşkil etmedi, gayet iyi hatta çok daha yüksek kalitede performans verdi. Sıkıntının GTA 5'te olduğunu anladım ve "Menyoo trainer mod" u ve Türkçe yamayı sildim, ardından Epic'ten dosya doğrulaması yaptım ve sorunu çözdüm. Artık 140-120 arası FPS veriyor ve ani FPS kayıpları kayboldu. Ayırdığınız zaman ve paylaştığınız tecrübeler için teşekkür ederim.

Çözüm

Geri
Yukarı