Laptopla birlikte gelen lisans anahtarı nasıl tekrar kullanılır?

WhyHighOneWhy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Laptopla birlikte gelen lisans anahtarını aynı şekilde format atarken kullansam sıkıntı çıkar mı? Yine orijinal olur mu sistem?

Merhaba arkadaşlar. Laptopla birlikte gelen lisans anahtarını aynı şekilde format atarken kullansam sıkıntı çıkar mı? Yine orijinal olur mu sistem?

Lisans anahtarı laptopla geldi ise anakarta gömülü oluyor yani "OEM" ben 5 ay önce aldım laptopumu Windows 11 ile gelmişti 7ye yakın format attım Windows halen etkin hiçbir şekilde lisans anahtarını bir yere kaydetmedim formatı rahat bir şekilde atabilirsiniz.

Bu rehberden ürün anahtarınızı öğrenerek kurulumda tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Evet muhtemelen sisteminizdeki key "OEM" yani anakartınıza gömülü bir keydir ve format atarken falan key girmenize gerek yoktur rahat bir şekilde formatınızı atabilirsiniz.

Evet muhtemelen sisteminizdeki key "OEM" yani anakartınıza gömülü bir keydir ve format atarken falan key girmenize gerek yoktur rahat bir şekilde formatınızı atabilirsiniz.
Ama aynı sürümü kullanma şartı ile mümkündür sanırım. Pro ise pro, home ise home vs

Oem olup olmadığını nereden anlayabilirim peki?

Bu konuyu bende merak ediyorum.
Laptopların içinde gelen lisanslar, üreticiler tarafından anakartın BIOS'una gönülmüştür. Türkiye'de genelde Home Single Language (Tek Dil) yaygın iken, Pro sürümü de görülür. Bu lisans tipine OEM (Original Equipment Manifacturer) denir. Bu sürümler "resmi" olarak başka bir yerden alınamazlar. Microsoft'un sitesinde ve mağazasında satılan lisanslar ise Retail lisanslardır. Bu lisanslar Microsoft hesabınıza gömülür. Ve eğer cihaz değiştirirken Microsoft hesabınızdan önceki cihazı kaldırırsanız, bu lisansları tekrar kullanabilirsiniz. OEM lisanslar ise tek bir bilgisayar içindir ve anakarta gömülüdür. Anakart içinde önemli bir parça değişir ise gidebilir. Önemli parçalar TPM çipi, grafik kartı ve işlemci gibi parçalardır. SSD veya HDD değişimi sonucu kaybolmazlar. RAM değişiminde de kendi RAM'im değiştiğinde kontrol ettim, hala duruyordu. Babam HDD yerine SSD taktırdı, onun OEM anahtarı da duruyordu. Fakat ben Home Tek Dil sürümünde dil değiştiremediğim için Pro Retail lisans aldım. Sağlam Lisans sitesinden güvenle alabilirsiniz. Pro alma sebebim de hem dil değiştirmek için, hem de artık yazılım işlerine girmeye başladığım için oldu.

Evet dediğiniz doğru Pro ise zaten kurulumda başka bir sürüm seçmenize izin vermez sürüm seçme ekranını görmeden disk ekranına aktarılırsınız.
Sürüm seçme ekranı, anakarttaki lisansı algıladığı için gelmez. Ama benim gibi OEM anahtarı Home SL olan ama Pro kurmak isteyenler olabilir ve olacaktır da. Ben şöyle yapıyorum; USB oluşturduktan sonra sources klasörüne giriyorum. not defteri içinde "Channel (arada Enter tuşuna basıyoruz retail yazısı alta gelecek) [Retail]" yazıp dosyayı sources klasörü içine ei.cfg olarak kayıt ediyorum. Ve böylece Retail lisansım olduğu için ve USB kuruluma OEM lisansı görmeme emri verdiğim için sürüm seçme ekranı geliyor.

Lisans anahtarı laptopla geldi ise anakarta gömülü oluyor yani "OEM" ben 5 ay önce aldım laptopumu Windows 11 ile gelmişti 7ye yakın format attım Windows halen etkin hiçbir şekilde lisans anahtarını bir yere kaydetmedim formatı rahat bir şekilde atabilirsiniz.
Hocam 11 ile gelen sisteme neden 7 kurdunuz :D?

Laptopların içinde gelen lisanslar, üreticiler tarafından anakartın BIOS'una gönülmüştür. Türkiye'de genelde Home Single Language (tek dil) yaygın iken, Pro sürümü de görülür. Bu lisans tipine OEM (original equipment manifacturer) denir. Bu sürümler "resmi" olarak başka bir yerden alınamazlar. Microsoft'un sitesinde ve mağazasında satılan lisanslar ise Retail lisanslardır. Bu lisanslar Microsoft hesabınıza gömülür. Ve eğer cihaz değiştirirken Microsoft hesabınızdan önceki cihazı kaldırırsanız, bu lisansları tekrar kullanabilirsiniz. OEM lisanslar ise tek bir bilgisayar içindir ve anakarta gömülüdür. Anakart içinde önemli bir parça değişir ise gidebilir. Önemli parçalar TPM çipi, grafik kartı ve işlemci gibi parçalardır. SSD veya HDD değişimi sonucu kaybolmazlar. RAM değişiminde de kendi RAM'im değiştiğinde kontrol ettim, hala duruyordu. Babam HDD yerine SSD taktırdı, onun OEM anahtarı da duruyordu. Fakat ben Home tek dil sürümünde dil değiştiremediğim için Pro Retail lisans aldım. Sağlam lisans sitesinden güvenle alabilirsiniz. Pro alma sebebim de hem dil değiştirmek için, hem de artık yazılım işlerine girmeye başladığım için oldu.

Sürüm seçme ekranı, anakarttaki lisansı algıladığı için gelmez. Ama benim gibi OEM anahtarı Home SL olan ama Pro kurmak isteyenler olabilir ve olacaktır da. Ben şöyle yapıyorum; USB oluşturduktan sonra sources klasörüne giriyorum. Not defteri içinde "channel (arada enter tuşuna basıyoruz Retail yazısı alta gelecek) [Retail]" yazıp dosyayı sources klasörü içine ei. CFG olarak kayıt ediyorum. Ve böylece Retail lisansım olduğu için ve USB kuruluma OEM lisansı görmeme emri verdiğim için sürüm seçme ekranı geliyor.

Hocam 11 ile gelen sisteme neden 7 kurdunuz :D?

Yok hocam 7 kurmadım 7 defa format attım.

Geri
Yukarı