Laptopu şarjdan çıkartıp yeniden takınca FPS artıyor

İşletim sistemi
Windows 11

ali Kayraa

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16gb ddr5
Ekran kartı
3050tı
İşlemci
i7 12700h
Öncelikle merhaba. Başlıkta da okuduğunuz gibi değişik bir olay yaşıyorum. Bir oyuna giriyorum örnek vermek gerekirse F1 20 oynarken oyuna 140 FPS ile başlıyorum fakat biraz zaman geçtikten sonra oyun 60-80FPS arasına düşüyor. Ben de laptopun şarjını çekiyorum ve FPS kaç oldu acaba diye bakıyorum ve 80FPS'de çalışıyor, sonra geri taktığımda ise 140 FPS civarına oyun geri dönüyor. Bir de biraz önce şöyle bir şey fark ettim Intel ekran kartı %41 NVIDIA 3050 Ti %49 kullanılıyor. HP Victus bilgisayar aldım fakat galiba tam güç kullanamıyorum ve videolarında 170FPS olan F1 20 bende maksimum 140 görüyor. Sistem özelliklerim DDR5 16 GB RAM 3050 Ti Intel i7 12700H. Teşekkür ederim.

Hocam laptop şarjdayken kendisi güçte aldığı için tam güçte çalışıyor ve olabilecek en yüksek performansı vermeye çalışıyor bu yüzden yüksek FPS alıyorsunuz. Tüm laptop kullanıcılarında oluyor bu.

İşlemci güçlü , ekran kartını rahatlıkla besleyecek nitelikte , bu yüzden darboğaz olayını geçiyorum.

Bunun dışında
Ekran kartı değerlerine bakarsak iki ihtimal var:
1. si Oynadığınız oyunlar fps türü oyunlar veya işlemci ağırlıklı oyunlar bu yüzdende işlemciye yükleniyorlar ve işlemci çok ısındığından , termal throtting yiyor. Yani 4 ghz çalışırken bir anda 3 ghz veya daha da altına iniyor. Fanda yeterli soğutmayı sağlayamadığından işlemci kendini toparlayamıyor. Siz fişi çektiğinizde ise işlemci daha düşük bir watt la çalıştığından soğuyor , tekrar taktığınızda bir süre daha idare ediyor.

2.si
Gaming bir cihaz olduğunu varsayarsak ve fanların problemi olmadığını düşünürsek , gaming yazılımının güncel olmaması ,
güç planında verimsiz ayarlamalar,
yahut yazılımsal diğer unsurlar olabilir.

İşlemci bu duruma gelirken sıcaklık ve kullanım değerlerini görmek lazım daha iyi yorum yapabilmek için.

İşlemci güçlü, ekran kartını rahatlıkla besleyecek nitelikte, bu yüzden darboğaz olayını geçiyorum.

Bunun dışında
Ekran kartı değerlerine bakarsak iki ihtimal var:
1. si Oynadığınız oyunlar FPS türü oyunlar veya işlemci ağırlıklı oyunlar bu yüzdende işlemciye yükleniyorlar ve işlemci çok ısındığından, termal throtting yiyor. Yani 4 GHz çalışırken bir anda 3 GHz veya daha da altına iniyor. Fanda yeterli soğutmayı sağlayamadığından işlemci kendini toparlayamıyor. Siz fişi çektiğinizde ise işlemci daha düşük bir watt la çalıştığından soğuyor, tekrar taktığınızda bir süre daha idare ediyor.

2.si
Gaming bir cihaz olduğunu varsayarsak ve fanların problemi olmadığını düşünürsek, Gaming yazılımının güncel olmaması,
Güç planında verimsiz ayarlamalar,
Yahut yazılımsal diğer unsurlar olabilir.

İşlemci bu duruma gelirken sıcaklık ve kullanım değerlerini görmek lazım daha iyi yorum yapabilmek için.

Güç planın da bir sıkıntı yok ve yazılımlarda güncel. İşlemci 70 derece de geziyor

Hocam Omen Gaming Hub'dan performans moduna alıyor musunuz?

Alıyorum

Hocam laptop şarjdayken kendisi güçte aldığı için tam güçte çalışıyor ve olabilecek en yüksek performansı vermeye çalışıyor bu yüzden yüksek FPS alıyorsunuz. Tüm laptop kullanıcılarında oluyor bu.

Hocam siz galiba yanlış anlamışsınız. Ben laptopu fişten 1 saniyeliğine çekip geri takıyorum ve 80 FPS oynarken 140 FPS civarına 1 dakikalık geri çıkıyorum fakat sonra yine FPS düşüyor

Güç planın da bir sıkıntı yok ve yazılımlarda güncel. İşlemci 70 derece de geziyor

Alıyorum

Hocam siz galiba yanlış anlamışsınız. Ben laptopu fişten 1 saniyeliğine çekip geri takıyorum ve 80 FPS oynarken 140 FPS civarına 1 dakikalık geri çıkıyorum fakat sonra yine FPS düşüyor
birebir aynı sorunu yaşıyorum çözebildiniz mi ?

Geri
Yukarı