Lastik hafif ezilirse sorun olur mu?

samet4747

Hectopat
Arkadaşlar arabayı az eğimli koyduğunuzda doğal olarak yük, eğimin karşı tarafın daha fazla binmiş oluyor. Bu yüzdende lastik ezilip/bükülüyor. bunun lastiğe bir zararı olur mu? Görsellerde daha ayrıntılı göreceksiniz demek istediğimi:

1703049454670.jpeg

1703049468285.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar arabayı az eğimli koyduğunuzda doğal olarak yük, eğimin karşı tarafın daha fazla binmiş oluyor. Bu yüzdende lastik ezilip/bükülüyor. bunun lastiğe bir zararı olur mu? Görsellerde daha ayrıntılı göreceksiniz demek istediğimi:

Eki Görüntüle 2058782

Eki Görüntüle 2058783

Uzun süre park halinde kalması durumunda zararı olacaktır.
Otomobiller için aynı durum söz konusu değil. (Hava basıncı normal ve normalin üstündeyse.)
SUV, Pickup, Minibüs ve ağır vasıta grubu için geçerli.
Lastik yanak kalınlığı fazla olduğu için tel sayısı daha fazla. Bu nedenle ufak bir tel ezilmesi direkt aracın dinamiğini bozuyor ve kullanımda hissettiriyor.

Lastik basıncı aracınız ve lastiğiniz için önerilen PSI değerlerinde ise problem olmaz. Lastik jantsız şekilde dik konumda tutulursa eğer belli bir süre sonra tellerinde kırılma yapar ve kullanılamaz duruma gelir. Sökük halde muhafaza edilmesi önemli bir husus. Bu şekilde problem yaratmaz.

Sıkıntı olur diyen var olmaz diyen var, neyse kapının önünde durmasın uzak yere koyayım sorun olmasın. Teşekkürler.
Hiçbir şey olmaz hocam, rahatlıkla kullanabilirsin. Ben bazen zorunda kaldığım için lastiğin yarısı boşta yarısı kaldırımda bırakıyordum. Bu lastikler kolay kolay hasar almaz böyle durumlardan.

Ayrıca benim yaz lastiğimde birinin yanağında derin kesik var. Ona rağmen 3 yıl oldu ve bir sıkıntı yaşamadım. Ustalar da sıkıntı olmaz diyor. Yani lastikler çok hassas malzemeden yapılmaz, oldukça dayanıklıdır. Endişe etmenize gerek yok.

Hiçbir şey olmaz hocam, rahatlıkla kullanabilirsin. Ben bazen zorunda kaldığım için lastiğin yarısı boşta yarısı kaldırımda bırakıyordum. Bu lastikler kolay kolay hasar almaz böyle durumlardan.

Ayrıca benim yaz lastiğimde birinin yanağında derin kesik var. Ona rağmen 3 yıl oldu ve bir sıkıntı yaşamadım. Ustalar da sıkıntı olmaz diyor. Yani lastikler çok hassas malzemeden yapılmaz, oldukça dayanıklıdır. Endişe etmenize gerek yok.

Yer yokmuş zaten bıraktım öyle, sağ olun

Lastik janta temas etmediği sürece sıkıntı olmaz.

Tabi ki bu şekilde uzun süreler kalmaması gerekir o zaman işler değişir.

Geri
Yukarı