Latince öğrenmek mantıklı mı?

Layspa

Picopat
Daha fazla  
Bu aralar tez yazmak için literatür taraması yapıyorum ve araştırdığım kaynaklarda Latince kelimeler ile karşılaşıyorum ve birçok kelimenin kökeni Latince'ye dayanıyor. Günümüzde Latince öğrenmek mantıklı mıdır ya da bir getirisi olur mu?

Tarihsel olaylar için vs. Latince altın değerinde bir şey öğrenirseniz çok işinize yarar ama gelecek odaklı düşünüyorsanız pek bir işinize yaramaz; geçmişe dayalı kullanacaksanız öğrenebilirsiniz.

Sağlık alanında okunmuyorsa çok da gereği yok bence.
Şu an ki işim de tercümanlık. Bu yüzden ilgimi çekiyor aslında.
Tarihsel olaylar için vs. Latince altın değerinde bir şey öğrenirseniz çok işinize yarar ama gelecek odaklı düşünüyorsanız pek bir işinize yaramaz; geçmişe dayalı kullanacaksanız öğrenebilirsiniz.
Hocam genelde bilgi amaçlı zaten. Bazı makalelerde Latince öğrenmenin çok zor olduğu belirtilmiş. Kitap, geçmişteki olaylar vs. bakarken ilgimi çekiyor, acaba bu dili öğrensem mi diyorum kendi kendime.
Ölü bir dil ama bilmek güzel olabilir latince tarihi kitaplar felan okuyabilirsin güzel latince sözler var böyle alıntı yaparken falan hoş olur :D
Kusura bakmayın hocam, yanlış anlamışım. Dediğiniz gibi kitaplarda geçiyor ve bazı eski Latince kitaplar ve geçmişteki olaylar ilgimi çekiyor.

Şu an ki işim de tercümanlık. Bu yüzden ilgimi çekiyor aslında.

Hocam genelde bilgi amaçlı zaten. Bazı makalelerde Latince öğrenmenin çok zor olduğu belirtilmiş. Kitap, geçmişteki olaylar vs. bakarken ilgimi çekiyor, acaba bu dili öğrensem mi diyorum kendi kendime.

Onu mu söylemek istediniz pek anlayamadım hocam ama hava atma amacım yok kesinlikle. Tamamen kendimi geliştirme açısından sordum. Dediğiniz gibi kitaplarda geçiyor ve bazı eski Latince kitaplar ve geçmişteki olaylar ilgimi çekiyor.
Yok hava atma değil asıl amaç ilk dediğimde sohbet arasında denk gelir dersiniz bi söz vardır ; Facilius est multa facere quam diu. Hoş olur yani :D

Bu aralar tez yazmak için literatür taraması yapıyorum ve araştırdığım kaynaklarda Latince kelimeler ile karşılaşıyorum ve birçok kelimenin kökeni Latince'ye dayanıyor. Günümüzde Latince öğrenmek mantıklı mıdır ya da bir getirisi olur mu?
Gelecekte genel kültürünü artırmak ve derin araştırmalar yapmak istiyorsan kesinlikle öğrenmen gerekiyor, aksi takdirde gerek yok.

Gelecekte genel kültürünü artırmak ve derin araştırmalar yapmak istiyorsan kesinlikle öğrenmen gerekiyor, aksi takdirde gerek yok.
Hocam akademik açıdan bir gelecek düşünmüyorum, kişisel amaçla öğrenmek istiyorum.

Önemli değil :D Başka hangi dilleri biliyorsunuz merak ettim.
İngilizce ve az buçuk İspanyolca.

Bildiğim söylenemez ama bazı dillerin de günlük konuşmalarından kesitler var diyelim.

Yeni konular

Geri
Yukarı