Legion Pro 7 16IRX8 incelemesi

Merhaba, geçen sene almak istediğim fakat stok sıkıntılarından dolayı, bekleyemeyip GP66 almıştım. Bu sene Türkiye'ye geç geleceğini duyduğum için Newegg'ten Legion 5 Pro satın aldım fakat hala gümrükte bekliyor ne olacağı belli değil gelirse de satacağım, bekleme sürem olmadığı için vatanın getirdiği bir üst model olan Legion 7 Pro satın aldım. Cihazın özellikleri;
İşlemci.
1X 13th generation Intel® Core™ i9-13900hx Processor(core™ i9-13900hX)
Bellek.
1X 16 GB DRR5-5600
1X 16 GB DDR5-5600
İşletim sistemi.
Windows 11 Home Single Language 64(en: English, TR: Turkish)
Sabit sürücüler.
1X 1 TB SSD PCI-e
Kablosuz ağ.
1X Killer Wi-Fi 6E 2x2 AX; bluetooth® 5.1 or above.
Bağlantı noktaları.
1X 1 X Type-C (USB 3.2 + DP 1.4 ); 2 X USB 3.2 gen 2 (type a); DC-ın
Rectangle; 1 X Type-C (USB 3.2 gen2 + DP1.4 + pd 140W); 1 X USB 3.2 gen1 type a; 1 X type a USB 3.2 gen 1 (always on USB 5V2a); Ethernet; HDMI 2.1; combo Audio jack.
Kamera.
1X 1080p FHD with Dual microphone and e-camera shutter.
Ekran kartları.
1X nvıdıa® GeForce rtx™ 4070 8 GB.
Monitörler.
16" wqxga.

Ekran görüntüsü 2023-04-26 234232.png

Ekran görüntüsü 2023-04-26 234303.png

Ekran görüntüsü 2023-04-26 234317.png

Ekran görüntüsü 2023-04-26 234335.png

Öncelikle benim için önemli olan ekrandan bahsedeyim. 16.0" (2560x1600) IPS, 500nits, 100% sRGB, 240Hz, dolby® vision™, HDR 400, G-Sync olması gerçekten beni geçen sene de hayran bırakmıştı. Sırf bu yüzden bu laptopu aldım fakat Thunderbolt özelliği yok galiba bulamadım. Type-C slotlarının yanında işareti yok. Neden Türkiye cihazında bu yok anlayamadım. Premium olarak nitelendirilen cihazda olmaması şaşırttı. Testlere gelelim;

Ekran görüntüsü 2023-04-26 231122.png

Ekran görüntüsü 2023-04-26 230744.png

Testlerde özellikle işlemci 98 derecelere kadar yükseldi. Fakat 170W'a kadar çıkması beni şaşırttı. Ve işlemci neredeyse sürekli 5.4 GHz'te çalıştı. Benim için işlemcide derece önemli değil, önemli olan performans düşmesin. Stabil bir şekilde devam etsin. GPU'ya gelirsek 75 dereceleri gördü. Fakat 120wtan fazlasını görmedim. 140W olarak biliyorum fakat neden böyle bir sınır var anlayamadım. Laptop masamın üstünde herhangi bir yükseklik yok. Oda sıcaklığı 30 derece civarında.

Cihazı yeni aldığım için çok detaylı olmadı, istediğiniz testler olursa yapabilirim.

Merhaba, geçen sene almak istediğim fakat stok sıkıntılarından dolayı, bekleyemeyip GP66 almıştım. Bu sene Türkiye'ye geç geleceğini duyduğum için Newegg'ten Legion 5 Pro satın aldım fakat hala gümrükte bekliyor ne olacağı belli değil gelirse de satacağım, bekleme sürem olmadığı için vatanın getirdiği bir üst model olan Legion 7 Pro satın aldım. Cihazın özellikleri;
İşlemci.
1X 13th generation Intel® Core™ i9-13900hx Processor(core™ i9-13900hX)
Bellek.
1X 16 GB DRR5-5600
1X 16 GB DDR5-5600
İşletim sistemi.
Windows 11 Home Single Language 64(en: English, TR: Turkish)
Sabit sürücüler.
1X 1 TB SSD PCI-e
Kablosuz ağ.
1X Killer Wi-Fi 6E 2x2 AX; bluetooth® 5.1 or above.
Bağlantı noktaları.
1X 1 X Type-C (USB 3.2 + DP 1.4 ); 2 X USB 3.2 gen 2 (type a); DC-ın
Rectangle; 1 X Type-C (USB 3.2 gen2 + DP1.4 + pd 140W); 1 X USB 3.2 gen1 type a; 1 X type a USB 3.2 gen 1 (always on USB 5V2a); Ethernet; HDMI 2.1; combo Audio jack.
Kamera.
1X 1080p FHD with Dual microphone and e-camera shutter.
Ekran kartları.
1X nvıdıa® GeForce rtx™ 4070 8 GB.
Monitörler.
16" wqxga.

Eki Görüntüle 1756208

Eki Görüntüle 1756209

Eki Görüntüle 1756211

Eki Görüntüle 1756212

Öncelikle benim için önemli olan ekrandan bahsedeyim. 16.0" (2560x1600) IPS, 500nits, 100% sRGB, 240Hz, dolby® vision™, HDR 400, G-Sync olması gerçekten beni geçen sene de hayran bırakmıştı. Sırf bu yüzden bu laptopu aldım fakat Thunderbolt özelliği yok galiba bulamadım. Type-C slotlarının yanında işareti yok. Neden Türkiye cihazında bu yok anlayamadım. Premium olarak nitelendirilen cihazda olmaması şaşırttı. Testlere gelelim;

Eki Görüntüle 1756217

Eki Görüntüle 1756216

Testlerde özellikle işlemci 98 derecelere kadar yükseldi. Fakat 170W'a kadar çıkması beni şaşırttı. Ve işlemci neredeyse sürekli 5.4 GHz'te çalıştı. Benim için işlemcide derece önemli değil, önemli olan performans düşmesin. Stabil bir şekilde devam etsin. GPU'ya gelirsek 75 dereceleri gördü. Fakat 120wtan fazlasını görmedim. 140W olarak biliyorum fakat neden böyle bir sınır var anlayamadım. Laptop masamın üstünde herhangi bir yükseklik yok. Oda sıcaklığı 30 derece civarında.

Cihazı yeni aldığım için çok detaylı olmadı, istediğiniz testler olursa yapabilirim.
Ben de şuan aynı cihazı Almanya’da almak üzereyim, şuana kadar ki tecrübenizle şu konuda kötü diyebileceğiniz bir yanı var mı? Ya da kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü ; bla bla bla diyeceğiniz bir özelliği var mı. ( sıfır cihaz 3000 Euro dolaylarında ben 1 aylık kullanılmış cihazı 2000 Euro ya satın alacağım. Vereceğim parayı düşündüğünüzde aslında şunu alsan daha iyi olur diyeceğiniz farklı bir öneriniz var mı?) teşekkürler

Ben de şu an aynı cihazı Almanya'da almak üzereyim, şu ana kadar ki tecrübenizle şu konuda kötü diyebileceğiniz bir yanı var mı? Ya da kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü; bla bla bla diyeceğiniz bir özelliği var mı? ( sıfır cihaz 3000 euro dolaylarında ben 1 aylık kullanılmış cihazı 2000 euro ya satın alacağım. Vereceğim parayı düşündüğünüzde aslında şunu alsan daha iyi olur diyeceğiniz farklı bir öneriniz var mı?) teşekkürler.

Cihazla ilgili tek sıkıntım Thunderbolt yok. Oradaki modelde vardır diye düşünüyorum. Başka bir sıkıntım yok. Genel olarak düşündüğüm zaman keşke 4080 modelini alsaydım diyorum, vereceğim paraya daha çok değecekti.

4080 Modelini buldum arada 500 Euro fark var oyun oynamak için almıyorum inşaat mühendisiyim alanımdaki programları kullanmak için alıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz
Teşekkürler

@Ridvanday vereceğiniz farka değer ama sizi çok yoracaksa 4070 de tercih edilir tabii.
Teşekkür ediyorum. Yarın 4 saat yol gideceğim bilgisayara bakıp alacağım ama ne gibi testler yapmam gerektiğini bilmiyorum nelere dikkat etmeliyim, bir aylık cihaz 35 ay premium garantili bir sorun olduğunda lenova gelip yapıyor. Bu konuda söyleyecekleriniz kıymetli

@Ridvanday ekran kartı için 3D Mark, işlemci ve genel sıcaklıklar için Aida64. En garantisi bence herhangi bir oyunda MSI Afterburner açıkken sıcaklık ve FPS değerin bakmanız. Sıcaklıklar 80'i geçmese iyidir.

SSD testi için Crystial Disk Manager kullanabilirsiniz. SSD modelinin okuma-yazma hızı testteki değerler ile uyuşuyorsa sorun yok. Çok ayrıntılı testler gibi gözüküyor ama en fazla 40 dakikanızı alır. Ek olarak bellekler için Memtest64 var. Ancak onun tam taraması bir gün sürüyor. Hızlısı da verimli değil. Test etmenize çok da gerek yok. Sorun varsa direkt kendini mavi ekran vb. olarak gösterir.

Aldıktan sonra veya almadan önce alacağınız kişiye bakım yapmasını söyleyebilirsiniz. Onun haricinde testlerde bir kapanma, mavi ekran, anormal bir durum olursa almayın.

@Ridvanday ekran kartı için 3D Mark, işlemci ve genel sıcaklıklar için Aida64. En garantisi bence herhangi bir oyunda MSI Afterburner açıkken sıcaklık ve FPS değerin bakmanız. Sıcaklıklar 80'i geçmese iyidir.

SSD testi için Crystial Disk Manager kullanabilirsiniz. SSD modelinin okuma-yazma hızı testteki değerler ile uyuşuyorsa sorun yok. Çok ayrıntılı testler gibi gözüküyor ama en fazla 40 dakikanızı alır. Ek olarak bellekler için Memtest64 var. Ancak onun tam taraması bir gün sürüyor. Hızlısı da verimli değil. Test etmenize çok da gerek yok. Sorun varsa direkt kendini mavi ekran vb. olarak gösterir.

Aldıktan sonra veya almadan önce alacağınız kişiye bakım yapmasını söyleyebilirsiniz. Onun haricinde testlerde bir kapanma, mavi ekran, anormal bir durum olursa almayın.
Bu laptop. Sıcaklıkların 80ı görmediği laptop yok . İşlemci ne kadar güç tüketebildiğine bakması lazım.80 derece üstü her türlü görecektir. GPU derecesi 80ı görmemesi doğru.

Geri
Yukarı