Lenovo G500 Fan Temizleme Rehberi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

onurcosgun

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Ögrenci
Merhaba arkadaşlar.

Lenovo G500 notebook için fan temizliği nasıl yapılır size onu anlatacağım.Ürün 6 aylık olduğu için termal macun yenileme işlemi uygulamadım. İlk önce bataryayı ve şarj cihazımızı söküyoruz. Batarya soket inin bulunduğu yerde 2 adet Yıldız vida bulunmakta bir tanesi Lenovo etiketinin altında bulunmakta, etiketi sökerek vidaya ulaşabilirsiniz.(Etiketi sökmeniz cihaza zarar vermediğiniz sürece garanti dışı bırakmaz )

Resim 1
Vidalar ı burada görebilirsiniz.

Resim 2
Vidalar ı söktükten sonra kapağı yavaş bir şekilde aşağıya doğru çekiyoruz.

Resim 3
Kapağın açılmış hali.

Resim 4
Fanın ve Soğutucunun tozunu görüyorsunuz....
Kırmızı yuvarlak içine aldığım 2 vidayı sökün,sonra fanın kablosunu çıkartın.

Fanın üzerinde bulanan 4 tane vidayı söküyoruz.

Fanın üzerindeki tozları diş fırçası ve ya pamuklu çubuk ile temizliyoruz.Elinizde hava kompresörü var ise hava tutun.Eğer yok ise Saç kurutma makinası ile en soğuk ayarda hava tutun.Söktüğünüz 4 adet vidayı geri takınız.

Fanın temizlenmiş hali.

Soğutucu'nun temizlenmesi.
Diş fırçası ile büyük tozları alıyoruz. hava kompresörü ile ilk önce dışarıya doğru sonra içeriye dogru hava tutuyoruz.
Soğutucunun temizlenmiş hali.

Fanı soğutucuya geri takıyoruz.

Kullandığım diş fırçası ve pamuklu çubuklar.

Çok güzel bir anlatım olmuş. Teşekkürler. 1 tane sorum var .
1. Bu kadar toz yapmayı nasıl becerdiniz bende bu kadar toz yapıp pc'nin içini açıp bakmak istiyorum. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Genellikle babam kullanıyor bu pc yi o yüzden :D Daha önce Toshiba A300 vardı tozlanma yüzünden fan dönmüyordu ve fan yanmıştı :D

Evet genel olarak bir sorun ile karsilasmadik ama bilgisayarin kapagini kapatip 10 dakika bekleyince açılmıyor bataryayi sokmek gerekiyor. Bios guncelledik format attik sorun duzeliyor 3-4 gün babamda kaldiktan sonra tekrar bozuluyor.

Peki ben bu fanı nasıl tozlatırım? Bir bilgisi olan var mı?

Niye tozlanmasini istiyorsun ki ?

Leptop'un içini açmak için bir bahanem olsun. ;) yoksa açmama izin yok.

Bol bol oyun oyna halının üstünde fan süpürge görevi görsün :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı