Lenovo laptopta işlemci ısınıyor

Qbi_1

Centipat
Daha fazla  
RAM
8 GB RAM
Ekran kartı
AMD Radeon Vega 3 (Picasso) [Lenovo]
Anakart
LENOVO LNVNB161216 YONGA SET:AMD Promontory/Bixby
İşlemci
AMD RYZEN 3 3250U WITH RADEON GRAPHICS
Herkese merhaba, sizlere 2 aydır olan sorunumu anlatmak istiyorum. Sorunum ısınma sorunu. Yaklaşık 2 ay önce format attığımdan beri işlemci ısınma sorunu çekiyorum. Format atmadan önce hiçbir şey yoktu, her şey güzeldi fakat format işlemi öncesi işlemcim yük altında 57-72 derecelerde gezinirken, format işlemi yaptıktan sonra 80 ve üstü sıcaklıklara ulaşmaktadır. Daha öncesinde de böyle sorunlar yaşamadım değil. Sorunumu BIOS Update ve Lenovo System Update ile çözmüştüm fakat şu an bir daha format atmama rağmen ani sıcaklık artışı oluyor ve gerek YouTube'da video izlerken gerek oyun oynarken sistemim Alt+Tab işleminde bile 85+ derecelere ulaşmaktadır. Çok ani ısı artışları gerçekleşiyor. Sosyalde ani ısı artışı hakkında okuduğum makalede normal olduğunu söylüyor ayrıca bu ani artışlar format atmadan önce de oluyordu fakat bu kadar fazla ısıya ulaştığına çok nadir rastladım. Anlatmak istediğim bir anda 55 derece olan işlemcinin aniden 85 dereceye çıkması (30 derece aniden).YouTube'da baktığım bazı işlemleri yaptım güç yöneticisinden maksimum işlemci değerini 99'a çekmek gibi. Evet sıcaklıklar düştü fakat bilgisayar çok hantal bu sefer de. Ayrıca en yakın zamanda termal macun ve fan temizliği yapacağım. Şuraya dikkat çekmek isterim ki ben de termal macundan ve fandan dolayı olabileceğini biliyorum fakat 2 ay önce de böyleydi şu an da böyle yani format attıktan sonra oldu her şey. Bu arada az önce AIDA64 stress test yaptım fpu & CPU & cache & System Memory & local dısk & GPU ve sıcaklıklar beni çok şaşırttı. İşlemcim 6 dakika testte 65-74 dereceydi hep ( sadece HWiNFO'yu açtığımda 92 derece oldu aniden sonra düştü 72 dereceye) şimdiden teşekkür ederim hayırlı akşamlar dilerim.

Ekran Görüntüsü (11).png
Ekran Görüntüsü (3).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Lenovo Vantage'den fanı ayarlayabilirsin. Hangi mod da kullanabileceğiniz falan var orada. Ve bir temizlik yapmanızı öneririm. Termal macunu falan yenileyebilirsiniz.

Lenovo Vantage'den fanı ayarlayabilirsin. Hangi mod da kullanabileceğiniz falan var orada. Ve bir temizlik yapmanızı öneririm. Termal macunu falan yenileyebilirsiniz.

Lenovo Vantage'den fanı ayarladım fakat çözüm bulamadım. BIOS Update ve System Update yaptım fakat sonuç bu 😔

En yakın zamanda teknik servise götüreceğim hocam büyük ihtimal dediğiniz gibi termal macun ve fan temizliği

Arkadaşlar fanımdan garip bir ses geliyor sonra kesiliyor ses tekrar başlıyor

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı