Lenovo Z580 Laptop Kasası Açılmıyor

ifearlesstr

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben bütçe kısıtlılığından dolayı internet üzerinden 2.el bir laptop satın aldım. İlk kullandığımda sorun yoktu, fakat daha sonra ısındığını fark ettim ve termal macun fan temizliği yapmaya karar verdim. Bilgisayar Lenovo Z580, bilenler bilir altta bir kapak var fakat temizlik için onu çıkarmak yeterli değil. Onu açtım gerçekten fan çok pisti, termal macunun kuruduğunu da tahmin edebiliyordum. Daha sonra köşelerdeki vidaları sökmek istedim alt kasayı komple söküp anakarta ulaşabilmek için. O vidaları söküp daha sonra üst kasayı sökünce üst kasadan anakarta ulaşabilecektim. Fakat sökerken bir şey fark ettim, sağ menteşenin olduğu yerde yani laptop kasasının köşesinde 2 tane vidanın (bir vida hemen bataryanın sağ yanında diğeri tam köşede) oradan yapıştırıldığını gördüm kasanın. Ne yapacağımı bilemedim, buraya yazmak istedim. Bildiğiniz yapıştırmışlar ve termal macun değişip fan temizliği yapmazsam muhtemelen bilgisayar ısınmadan dolayı zarar görür.

Resimlerde olabildiğince göstermeye çalıştım alt ve üst kasanın birleştiği yerdeki beyazlıklar yapıştırıcı eminim bir vidanın üstü de tamamen yapıştırıcı ile doldurulmuş diğer vida ise yapıştırıcıdan dönmüyor tornavida ile.

Lütfen yardım eder misiniz ben bu kasayı zarar vermeden en az masrafla nasıl açabilirim?

received_1819984818018153.jpeg
received_1819985174684784.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Fotoğraftan bunun anlaşılabileceğini sanmıyorum, silikon gibi birşey ise yumuşaktır torna vida ucu ile kaldırırsın. Sert ve şansına kırılgan ise gene tornavida ya da sivri uçlu alet ile, çok zorlu ise düşük devirde kontrollü şekilde matkap ile belki kaldırabilirsin. Bunların dışında da yapabileceklerinin hepsini yaptıktan sonra çözemezsen maket bıçağının ucunu ocakta ısıtıp vida yuvalarının kasaya bağlandığı noktaları çepeçevre gezerek yuvayla kasayı ayırabilirsin, derine gidersen makinaya zarar verebilirsin ve aynı noktayı duruma göre gene yapıştırmak ya da somun-civata-pul kullanmak zorunda da kalabilirsin, riski almak sana kalmış. Öte yandan belki bu yapışkanlı bölgeler zaten kasayı hiç tutmuyor da olabilir, yukarıdakilere girişmeden zorlamadan bir yokla.

Youtube söküm videosunu bulup altındaki bölgeyi çalış önce.

800 den 650 ye indirerek aldım

Yokmu bir yardım edecek bu konuda kasaya zarar vermeden açabilir miyim

Biraz bıçak ısıtarak kazıdım, dokunmatik panelin orası söküldü de kasanın sağ üst köşesi çok sert kazıyınca oyun hamuru parçaları gibi şeyler çıkıyor sizce nedir

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı