LG 24GN65R-B 23.8" vs Lenovo Legion R25I30 24.5

grknsmtylmzl

Decapat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar karar veremediğimden dolayı ikisini de sipariş ettim sonuçta 5K para vereceğiz. Aklımızda soru isareti kalmamalı. Soldaki Lenovo, sağdaki LG. Çekimlerde HDR kapalıdır.

Öncelikle belirtmeliyim ki ikisi de 1080p IPS monitörler. Ben LG'nin siyah beyaz dengesini daha çok sevdim açıkçası. ayrıca renk doğruluğu olarak LG bir tık önde daha canlı renkler sunmakta. Hatta "Ben mi ayarları tam oturtamadım?" diyerek ikisinde de olan 'RTS' modda da testler yaptım. yine LG'nin renk skalası Lenovo'ya göre daha güzel. Ne demek istediğimi internet sayfalarındaki renk doygunluklarında daha net görebilirsiniz.

Diğer bir konu ise kullanım kolaylığı yani ergonemiklik olayı. Burada Lenovo kazanmakta. hem monitörün masaya sıfır dereceye kadar inmesi hem de sağa sola da ayrıca dönmesi güzel avantaj sağlıyor. LG'de 90 derece dik konuma gelebiliyor lakin sag sol ayağı hareket ettirmeden döndüremiyorsunuz. Çözünürlük olarak 23.8 olan LG milim farkla iyi iş çıkarıyor. Muhtemelen Lenovo'nın ekran 24.5 olduğundan kaynaklı çünkü ekran boyut olarak da Lenovo azıcık büyük.

Hz açısından Lenovo önde 165Hz. 180 Hz'e OC yapabiliyorsunuz. LG 144Hz, ikisi de 1ms (Bu tarz teknik detaylara internetten ulaşabilirsiniz).

Masada yer kaplama açısından (ikisi de çok yer kaplıyor) ama Lenovo milim farkla iyi iş çıkarıyor.

Adaptörlere değinecek olursak, Lenovo'nın ki daha iyi monitörün içinde, LG'nin adaptör dışarıda kalitesiz Çin malı gibi duruyor.

Son olarak fiyat dahilinde konuşacak olursak LG rakipsiz arkadaşlar. Pivot meraklısı birisiyseniz kaçmaz nimet çünkü iki gün önce Nays ile 4150'ye aldım Amazon'dan. Lenovo da sanırım dün 4750 TL'ye düşmüştü. Aralarında 500-700TL oynuyor.

Karar sizin. ben karar veremedim açıkçası. ev ahalisine de soracağım hangisini beğenirlerse onu tutacağım. Ahaha. Açıkçası sizlerin de düşüncelerinizi merak ediyorum. Şimdiden umarım alacak kişilere faydalı olur.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.57.36.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.57.36.jpeg
    220,4 KB · Görüntüleme: 68
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.53.09.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.53.09.jpeg
    271,1 KB · Görüntüleme: 66
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.50.41 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.50.41 (1).jpeg
    231,3 KB · Görüntüleme: 62
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.50.41.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.50.41.jpeg
    201,5 KB · Görüntüleme: 63
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.50.40.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.50.40.jpeg
    239 KB · Görüntüleme: 60
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.26.09.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.26.09.jpeg
    258 KB · Görüntüleme: 56
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.25.40.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.25.40.jpeg
    283,9 KB · Görüntüleme: 51
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.14.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.14.jpeg
    190,3 KB · Görüntüleme: 53
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.13 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.13 (2).jpeg
    111,4 KB · Görüntüleme: 43
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.13 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.13 (1).jpeg
    96,6 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.13.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.13.jpeg
    105,9 KB · Görüntüleme: 46
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.12 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.12 (3).jpeg
    132,8 KB · Görüntüleme: 49
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.12 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.12 (2).jpeg
    96,6 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.12 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.12 (1).jpeg
    90,9 KB · Görüntüleme: 48
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.12.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.15.12.jpeg
    233,6 KB · Görüntüleme: 50
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.14.37.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 20.14.37.jpeg
    138,2 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 21.03.08.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 21.03.08.jpeg
    221,5 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2024-04-18 at 21.09.31.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-18 at 21.09.31.jpeg
    137,1 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Karar vermek zor aga gerçekten :D
Renklerin doğruluğu ve canlılığı konusunda hiç zorlanmadan LG derim. Diğer özellikler için bir şey diyemem. Lenovo'nun bu modelinin sosyal medyadaki arkadaşların abartması sonucu bu kadar sattığını düşünüyorum açıkçası. Lenovo markası eskiden daha kaliteliydi, günümüzde Çin malı olduğunu çoğu üründe gösteren bir marka haline geldi. Benim önyargımdan dolayı da seçimde zorlanmamış olabilirim ama LG-Samsung gibi markalar varken Lenovo sadece fiyat etiketinden dolayı tercih edilebilir o da arada çok fark varsa.

Renklerin doğruluğu ve canlılığı konusunda hiç zorlanmadan LG derim. Diğer özellikler için bir şey diyemem. Lenovo'nun bu modelinin sosyal medyadaki arkadaşların abartması sonucu bu kadar sattığını düşünüyorum açıkçası. Lenovo markası eskiden daha kaliteliydi, günümüzde Çin malı olduğunu çoğu üründe gösteren bir marka haline geldi. Benim önyargımdan dolayı da seçimde zorlanmamış olabilirim ama LG-Samsung gibi markalar varken Lenovo sadece fiyat etiketinden dolayı tercih edilebilir o da arada çok fark varsa.
Çok güzel kelamlar etmişşin hocam. Evet sana katılıyorum nerdeyse arada 700 800 tl fark oluyor ikisininde indirim zamanı, lenovaya bu kadar para bağlamaya gerek yok yaptıgım testler sonucu bu bariz belli oluyor. Aksi düşüncesi olan varsa dinlemek isteriz.

Normalde bu forumda yazmıyorum. Ancak bilinçsiz bir inceleme ile çok önerdiğimiz bir modeli gömmenizden dolayı cevap yazayım.

Yaptığınız test de sonuçları da tamamen hatalı.
1) Testi gösterme şekliniz hatalı. Öncelikle gördüğünüz görüntüyü bir kamerada kaydediyorsunuz. Kamera, teknik olarak bunu gözünüzün gördüğü gibi kaydedemez. Ayrıca teknik olarak yapabilse de yapmaz çünkü telefon kamerasının amacı güzel görünen fotoğraf çekmektir. Bütün kamera değerlerini kendince ayarlar. Ardından bunu internete yüklüyorsunuz. Fotoğraf burada sıkıştırmaya maruz kalır ve bozulur. Ardından bir başkası bunu başka bir ekranda görüntüler. Gördükleri kendi ekranının özelliklerine göre değişir.
Dolayısıyla resime bakarak monitör karşılaştıramaz forum üyeleri.
2) Testinizin kendisi de hatalı. sRGB (düz gamut) içeriği geniş gamut olan Lenovo ve düz gamut olan LG'de kıyaslıyorsunuz. Dolayısıyla Lenovo'nun renkleri olmaması gerektiği gibi doygun oluyor. Bunu da renk doğruluğu sapık sanıyorsunuz.
3) LG'nin renkerinin daha canlı olması mümkün değil oğlu mümkün değil. Zira matematik bu. 2+2 nasıl 5 etmezse %90 DCI-P3 gamutlu monitör ile %70, belki de geniş gamut desteklemeyen bir monitörün daha az canlı olma ihtimali yok. Elbette gamut tek başına kriter değil ancak Lenovo diğer konularda da iyi. Bunu sRGB içerikte dahi renklerin fazla doygun olmasından anlamanız lazım aslında ancak içerik belki yanıltmış olabilir. Zira ben de %90 DCI bir monitör kullanıyorum ve sRGB'ye aldığım an arasındaki fark aşırı bariz. Eğer net bir şekilde görmek istiyorsanız bu linkten LG New York HDR videosunu indirip düzgün bir HDR oynatıcısı ile açın. Lenovo HDR400 modunda, LG HDR modunda olsun (LG'ninki Fake HDR zaten). Aradaki gamut farkını anlarsınız.
siyah beyaz dengesini
3) Siyah beyaz dengesinden neyi kast ettiniz bilmiyorum. Eğer renk sıcaklığını kastediyorsanız Lenovo default ayarlarda renk sıcaklığı Warm=ılık geliyor. Onu doğala alırsanız beyazlar daha beyaz olacaktır. Ayrıca renk sıcaklığı gibi değerler maalesef aynı modelde dahi üründen ürüne değişiklik gösterebilir. Fabrika çıkışı kalibrasyon olmadığı sürece sapmanın üründen ürüne farkının daha fazla olması daha ihtimal dahilinde. Yani size bu konuda kötü bir ürün gelmiş olabilir. Eğer siyahların daha siyah olmasını kastediyorsanız -ki resimde LG öyle gözüküyor- bu normaldir. LG'nin giriş seviye modelleri 1250:1 gibi değerleri görebiliyor yani daha iyi siyahlar üretebiliyor. Lenovo ise diğer çoğu geniş gamut IPS gibi 1000:1 ya da max. 1100:1 olması lazım. Ancak diğer görüntü kalitesi elementleri konusunda Lenovo'nun bariz üstünlüğü yanında önemli bir fark değil. Belirteyim yine üründen ürüne değişiklik gösteren bir şeydir kontrast. Genellikle fark max. 150:1 civarında olur. Size kötü bir ürün geldiyse 900-950:1 görmeniz mümkün Lenovo'da.
Son olarak fiyat dahilinde konuşacak olursak LG rakipsiz arkadaşlar. Pivot meraklısı birisiyseniz kaçmaz nimet çünkü iki gün önce Nays ile 4150'ye aldım Amazon'dan. Lenovo da sanırım dün 4750 TL'ye düşmüştü. Aralarında 500-700TL oynuyor.
LG eski nesil bir model. Düz yüksek Hz IPS. Lenovo ise yeni nesil geniş gamut + yüksek Hz monitör (Gerçi günümüzde 144-180 yüksek değil ama...). Lenovo daha iyi. Aradaki fiyat farkına kesinlikle değer.

Boşuna demiyoruz son kullanıcı monitör testi-incelemesi yapamaz, çok sınırlı şeyleri ölçebilir diye. Yapabileceğini de çoğunlukla yapamaz çünkü neye dikkat etmesi gerektiğini bilemez. Ekran kartı gibi matematiksel sonuç vermiyor çünkü. Örneğin resme bakarak renk doğruluğu VS. karşılaştırmanız buna örnek.

Normalde bu forumda yazmıyorum. Ancak bilinçsiz bir inceleme ile çok önerdiğimiz bir modeli gömmenizden dolayı cevap yazayım.

1) Testi gösterme şekliniz hatalı. Öncelikle gördüğünüz görüntüyü bir kamerada kaydediyorsunuz. Kamera, teknik olarak bunu gözünüzün gördüğü gibi kaydedemez. Ayrıca teknik olarak yapabilse de yapmaz çünkü telefon kamerasının amacı güzel görünen fotoğraf çekmektir. Bütün kamera değerlerini kendince ayarlar. Ardından bunu internete yüklüyorsunuz. Fotoğraf burada sıkıştırmaya maruz kalır ve bozulur. Ardından bir başkası bunu başka bir ekranda görüntüler. Gördükleri kendi ekranının özelliklerine göre değişir.
2) Testinizin kendisi de hatalı. sRGB (düz gamut) içeriği geniş gamut olan Lenovo ve düz gamut olan LG'de kıyaslıyorsunuz. Dolayısıyla Lenovo'nun renkleri olmaması gerektiği gibi doygun oluyor. Bunu da renk doğruluğu sapık sanıyorsunuz.
3) LG'nin renkerinin daha canlı olması mümkün değil oğlu mümkün değil. Zira matematik bu. 2+2 nasıl 5 etmezse %90 DCI-P3 gamutlu monitör ile %70, belki de geniş gamut desteklemeyen bir monitörün daha az canlı olma ihtimali yok. Elbette gamut tek başına kriter değil ancak Lenovo diğer konularda da iyi. Bunu sRGB içerikte dahi renklerin fazla doygun olmasından anlamanız lazım aslında ancak içerik belki yanıltmış olabilir. Zira ben de %90 DCI bir monitör kullanıyorum ve sRGB'ye aldığım an arasındaki fark aşırı bariz. Eğer net bir şekilde görmek istiyorsanız bu linkten LG New York HDR videosunu indirip düzgün bir HDR oynatıcısı ile açın. Lenovo HDR400 modunda, LG HDR modunda olsun (LG'ninki Fake HDR zaten). Aradaki gamut farkını anlarsınız.

3) Siyah beyaz dengesinden neyi kast ettiniz bilmiyorum. Eğer renk sıcaklığını kastediyorsanız Lenovo default ayarlarda renk sıcaklığı Warm=ılık geliyor. Onu doğala alırsanız beyazlar daha beyaz olacaktır. Ayrıca renk sıcaklığı gibi değerler maalesef aynı modelde dahi üründen ürüne değişiklik gösterebilir. Fabrika çıkışı kalibrasyon olmadığı sürece sapmanın üründen ürüne farkının daha fazla olması daha ihtimal dahilinde. Yani size bu konuda kötü bir ürün gelmiş olabilir. Eğer siyahların daha siyah olmasını kastediyorsanız -ki resimde LG öyle gözüküyor- bu normaldir. LG'nin giriş seviye modelleri 1250:1 gibi değerleri görebiliyor yani daha iyi siyahlar üretebiliyor. Lenovo ise diğer çoğu geniş gamut IPS gibi 1000:1 ya da max. 1100:1 olması lazım. Ancak diğer görüntü kalitesi elementleri konusunda Lenovo'nun bariz üstünlüğü yanında önemli bir fark değil. Belirteyim yine üründen ürüne değişiklik gösteren bir şeydir kontrast. Genellikle fark max. 150:1 civarında olur. Size kötü bir ürün geldiyse 900-950:1 görmeniz mümkün Lenovo'da.

LG eski nesil bir model. Düz yüksek Hz IPS. Lenovo ise yeni nesil geniş gamut + yüksek Hz monitör (Gerçi günümüzde 144-180 yüksek değil ama...). Lenovo daha iyi. Aradaki fiyat farkına kesinlikle değer.

Boşuna demiyoruz son kullanıcı monitör testi-incelemesi yapamaz, çok sınırlı şeyleri ölçebilir diye. Yapabileceğini de çoğunlukla yapamaz çünkü neye dikkat etmesi gerektiğini bilemez. Ekran kartı gibi matematiksel sonuç vermiyor çünkü. Örneğin resme bakarak renk doğruluğu VS. karşılaştırmanız buna örnek.
hocam pro bir şekilde inceleme yapmadım zaten bu değerli yorumlarınız için teşekkürler uğraşıp yazmışsınız... ben sayet grafik tasarımcı veya video editör flan değilim dolayısıyla diğer koşullarda bir yorum yapamam okadar bilgim yok ben kendım normal kullanıcı olarak gözlemlerimi sundum fotoğrafları paylaştım arada 1k fark var nerdeyse şuanda öyle bütçesi lg'ye yetenler üzülmesin oda memnum eder dedim. Lenova kullanım kolaylığı olarak daha geniş kapsam sağlıyor ben de lenovada karar kıldım.

Elinizde bu modelin aynısından varsa... ayarları da atarsanız çok güzel olur.

hocam pro bir şekilde inceleme yapmadım zaten bu değerli yorumlarınız için teşekkürler uğraşıp yazmışsınız... ben sayet grafik tasarımcı veya video editör flan değilim dolayısıyla diğer koşullarda bir yorum yapamam okadar bilgim yok ben kendım normal kullanıcı olarak gözlemlerimi sundum fotoğrafları paylaştım arada 1k fark var nerdeyse şuanda öyle bütçesi lg'ye yetenler üzülmesin oda memnum eder dedim. Lenova kullanım kolaylığı olarak daha geniş kapsam sağlıyor ben de lenovada karar kıldım.

Elinizde bu modelin aynısından varsa... ayarları da atarsanız çok güzel olur.
Overdrive 2 ya da 3, renk sıcaklığı neutral yaptıktan sonra başka bir şeyi değişmenize gerek yok. Bir de parlaklığı kendinize göre ayarlarsınız. HDR içerik izlemek istediğinizde de HDR400 modunu aktif edin (Aynı zamanda Windows'tan HDR'ı aktif etmeyi de unutmayın.)

Evet dediğiniz gibi LG de Lenovo da üzmez. Bütçe çıkıyorsa ve iyi bir satıcıdan alınabiliyorsa Lenovo öneririm. Biraz kaba üslubum için kusura bakmayın.

Ben bu LG modelini veya biraz daha para bulabilirsem AOC Q27g4X almayı düşünüyorum aradaki farkı vermeye değer mi bilmiyorum her şeyin fiyatı aşırı pahalı oldu.

Ben bu LG modelini veya biraz daha para bulabilirsem AOC Q27g4X almayı düşünüyorum aradaki farkı vermeye değer mi bilmiyorum her şeyin fiyatı aşırı pahalı oldu.
300 400 daha daha daha koyayım derken sonu gelmıyor hocam cıdden 4k butcen varsa dırek al lg 5k butcen varsada lenova al zorlama

Yeni konular

Geri
Yukarı