LG UltraGear 48GQ900-B alınır mı?

Bütçe
36000
Merhaba hocam, Woled olduğu bilgisine nereden ulaştınız? Her yerde düz oled olarak yazıyor.
Merhaba. Rtings'teki incelemede HDR Color Volume kısmında belirtilmiş

"The LG 48GQ900-B has good color volume in HDR. Unlike the QD-OLED technology used on the Dell Alienware AW3423DW, the W-OLED panel used on this monitor can't display colors as bright as pure white, resulting in worse overall color volume."

1704758943228.png

Merhaba. Rtings'teki incelemede HDR Color Volume kısmında belirtilmiş

"The LG 48GQ900-B has good color volume in HDR. Unlike the QD-OLED technology used on the Dell Alienware AW3423DW, the W-OLED panel used on this monitor can't display colors as bright as pure white, resulting in worse overall color volume."

Eki Görüntüle 2078953
Teşekkürler hocam.

Merhaba hocam @MetaLchesH, ben bu monitörü almak istiyorum. Sistemimi ve gereksinimlerimi sizinle paylaşsam ve uygunluğunu bana iletme şansınız olursa, çok mutlu olurum.

Anakart: Asus Prime A320M-K, Ekran Kart: Nvidia RTX 2060 Super. İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor 3.40 GHz. Ram şimdilik 16GB, ilerde yükseltmeyi hedeflemekteyim. Ekran kartımın portları Display 1.4, HDMI 2. Monitör ise, Display 1.4, HDMI: 2.1.

Gereksinimlerim:
Profesyonel hayatımda kullanmayı düşünüyorum. Çok da bütçem yok. Tasarımcıyım, klasik tasarım programlarımla birlikte aynı zamanda 3D ve Unreal Engine gibi yazılımları kullanmak zorundayım. Aynı zamanda video kurgu, renklendirme ve motion için de kullanacağım. Evet oyun oynuyorum mesleğim gereği. Benim amacım, renk-tasarım-kontrast koşullarının iyi olması, 4k olması ve yenileme hızı ile birlikte daha önceki monitörümde yaşadığım render, 3D ve Unreal Engine yazılımlarını kullanırken yırtılma ve kaldıramama durumlarını yaşamamak ve meslek hayatımda beni vurmaması. Çok dilim ve başım yandı. Sanırım ölü piksellenme (gerçi bu şans ama) ve herhangi bir yanma sorunu yok, araştırdığım kadarı ile.

Ürünü aldığınız platformu da öğrenebiliyor muyum, güvenilirlik ve hatalı üründe güvenli iade işlemleri açısından?

HDMI desteklemezse dahi bile sanırım Displayport ile kullanabilirim. Yanılıyor isem, lütfen beni düzeltin. İlerde kasamın bileşenlerini güncelleyeceğim. Malum ekonomi...

ASUS
ROG Swift 41.5” 4K OLED Gaming Monitor (PG42UQ)
ile arasında kalsam da LG'nin bu modeline daha sıcağım. Sadece yenileme hızı çok mu düşük kalır ihtiyacım gereği ve kasa bileşenlerimden dolayı uygunsuzluk yaşar mıyım diye düşünmekteyim. Bana göre değil fakat bir başka göze de sormak istedim. Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi esirgemezseniz çok memnun kalırım. Biraz aciliyetim mevcuttur, monitörüm öldüğü için.

Son düzenleme:
Merhaba hocam @MetaLchesH, ben bu monitörü almak istiyorum. Sistemimi ve gereksinimlerimi sizinle paylaşsam ve uygunluğunu bana iletme şansınız olursa, çok mutlu olurum.

Anakart: Asus Prime A320M-K, Ekran Kart: Nvidia RTX 2060 Super. İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor 3.40 GHz. Ram şimdilik 16GB, ilerde yükseltmeyi hedeflemekteyim. Ekran kartımın portları Display 1.4, HDMI 2. Monitör ise, Display 1.4, HDMI: 2.1.

Gereksinimlerim:
Profesyonel hayatımda kullanmayı düşünüyorum. Çok da bütçem yok. Tasarımcıyım, klasik tasarım programlarımla birlikte aynı zamanda 3D ve Unreal Engine gibi yazılımları kullanmak zorundayım. Aynı zamanda video kurgu, renklendirme ve motion için de kullanacağım. Evet oyun oynuyorum mesleğim gereği. Benim amacım, renk-tasarım-kontrast koşullarının iyi olması, 4k olması ve yenileme hızı ile birlikte daha önceki monitörümde yaşadığım render, 3D ve Unreal Engine yazılımlarını kullanırken yırtılma ve kaldıramama durumlarını yaşamamak ve meslek hayatımda beni vurmaması. Çok dilim ve başım yandı. Sanırım ölü piksellenme (gerçi bu şans ama) ve herhangi bir yanma sorunu yok, araştırdığım kadarı ile.

Ürünü aldığınız platformu da öğrenebiliyor muyum, güvenilirlik ve hatalı üründe güvenli iade işlemleri açısından?

HDMI desteklemezse dahi bile sanırım Displayport ile kullanabilirim. Yanılıyor isem, lütfen beni düzeltin. İlerde kasamın bileşenlerini güncelleyeceğim. Malum ekonomi...

ASUS
ROG Swift 41.5” 4K OLED Gaming Monitor (PG42UQ)
ile arasında kalsam da LG'nin bu modeline daha sıcağım. Sadece yenileme hızı çok mu düşük kalır ihtiyacım gereği ve kasa bileşenlerimden dolayı uygunsuzluk yaşar mıyım diye düşünmekteyim. Bana göre değil fakat bir başka göze de sormak istedim. Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi esirgemezseniz çok memnun kalırım. Biraz aciliyetim mevcuttur, monitörüm öldüğü için.
Merhaba. Sorularınızı tek tek yanıtlayayım.

Öncelikle 4k oyun oynayacaksanız ekran kartınızı 4070 Ti seviyesine, işlemcinizi 13-14. nesil i5 ya da AMD 7600x ve üstü bir işlemciye, RAM'inizi de DDR5 32 GB'a çıkarmalısınız. Aksi takdirde bu monitörden tam anlamıyla verim alamazsanız. Zaten yükseltme yapacağınızı söylemişsiniz.

LG 48GQ900-B oyun ve medya içeriği tüketimi konusunda piyasadaki F/P oranı en iyi monitörlerden biri olsa da tasarım ve medya üretimi için pek uygun bir monitör değil. Bunun iki sebebi var: 1) Monitörün RWBG düzeni Windows'ta çalışan birçok yazılım tarafından desteklenmediği için iyi bir metin netliği alabilmeniz mümkün değil. Metin ölçeklendirmesi ile bu sorunun üzerinden belirli bir noktaya kadar gelinebiliyor. 2) Bu denli büyük bir ekran boyutuna sahip monitör yakından kullanım için uygun değil. Monitörü sizden bir metre ve üstü uzaklığa konumlandırırsanız düzgün bir görüş açısı yakalayabilirsiniz. 3) Tasarım programındaki paneller ve araçların ekranda uzun süre sabit durması ve bu şekilde uzun kullanım yanmaya neden olabilir.

Monitör internette gezime, metin okuma ve Office uygulamalarıyla çalışmak için uygun bir monitör değil. Daha çok oyun ve medya tüketime odaklanmış bir monitör.

Ürünü MediaMarkt üzerinden aldım. Duyduğum kadarıyla iade gibi durumlarda müşteri memnuniyeti çok iyi olmayan bir firma. Ama hatalı üründe mağdur edebilecek kadar ileri gidebileceklerini sanmam.

Evet tamamen şans işi. Aldığım monitörde ölü piksel gibi sorunlar yoktu. Panel kusursuz diyebiliriz. Yanma olayını araştırdım ve henüz karşılaşan birine rastlamadım. Monitördeki üretici yazılımı sizi bakımları yapmak için sürekli uyarıyor ve zorluyor.

İyi bir DP 1.4 kabloyla HDR çalışır. Ama ne kadar verim alabilirsiniz orasını bilemem. Tam verim için kaliteli bir HDMI 2.1 kablo şart.

ASUS PG42UQ oyun ve medya tüketimi konusunda LG 48GQ900-B'la hemen hemen aynı performansı veriyor. Ama tasarım konusunda biraz daha ileride. Yine de almanızı önermiyorum. İnanılmaz yüksek bir fiyata sahip. LG 48GQ900-B şu an MediaMarkt'ta Web’e özel sepette 29700 TL. PG42UQ'nun iki kat fazla parayı hak eden hiçbir özelliği yok. 70 bin TL bütçeniz varsa yakında piyasaya sürülecek QD-OLED monitörleri bekleyebilirsiniz.

Anladım hocam. Tek tek açıklamışsınız çok teşekkür ederim. Üzüldüm bu monitörün ihtiyacımı göremeyecek oluşuna. F/P bir üründü dediğiniz gibi. Peki, bana önerebileceğiniz bir monitor var mıdır? Şu an için 70 bin bütçem yok, ve elimde şu an monitör olmadığı için de aciliyetim mevcut ne yazık ki.

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam. Bütçem 30-40bin arası. Yukarıda da bahsettiğim gibi 4K çözünürlük,min 27" ama 27"den büyük olması tercihim aslında, o yüzden büyük ekran ölçülerine bakıyorum. Hertz'i yüksek, Tepki süresi 3 ms ve altı, Kontrast oranının bir hayli fazla, RGB ve DCI-P3 oranını bayağı yuksek olması gerekli. NVIDIA G-SYNC, Free Sync uyumlu, Yansıması olmayan. cd/m2 oranı önemli olması lazım, 10 bit renk, Flicker Free, Düşük MAvi Ekran, Mat ekran ya da yansıma yapmayan ekran gibi özelliklerin olması elzem. Ayrıca Apple'ya da başka bir markanın laptopuna bağlanabilen bir monitör gerekli. Oyun konsollarına uygunluk da önemli fakat yukarıdaki özellikler en ivedi gereksinimlerdir.

QD-OLED teknolojisi daha riskli değil mi hocam? Daha çabuk yanıyor? OLED buna uygun değil mi? ASUS PG42UQ da OLED teknolojiye sahip.

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam. Bütçem 30-40bin arası. Yukarıda da bahsettiğim gibi 4K çözünürlük,min 27" ama 27"den büyük olması tercihim aslında, o yüzden büyük ekran ölçülerine bakıyorum. Hertz'i yüksek, tepki süresi 3 ms ve altı, kontrast oranının bir hayli fazla, RGB ve DCI-P3 oranını bayağı yuksek olması gerekli. NVIDIA G-SYNC, Free Sync uyumlu, yansıması olmayan. cd/m2 oranı önemli olması lazım, 10 bit renk, flicker Free, düşük mavi ekran, mat ekran ya da yansıma yapmayan ekran gibi özelliklerin olması elzem. Ayrıca Apple'ya da başka bir markanın laptopuna bağlanabilen bir monitör gerekli. Oyun konsollarına uygunluk da önemli fakat yukarıdaki özellikler en ivedi gereksinimlerdir.

Qd-OLED teknolojisi daha riskli değil mi hocam? Daha çabuk yanıyor? OLED buna uygun değil mi? ASUS PG42uq da OLED teknolojiye sahip.

Evet QD-OLED daha riskli. Ayrıca ASUS PG42Uq'i önermedim fiyatı nedeniyle. O monitörde QD-OLED yok. Normal OLED panale sahip.

Bir monitörün aynı anda hem tasarım hem de oyuna kusursuz şekilde hizmet etmesi ne yazık ki mümkün değil. Özellikle 4K OLED panellerde her şeyi kusursuz şekilde sunabilen bir monitöre rastlamak çok zor. Böyle bir monitör var aslında, QD-OLED panele sahip Dell Alienware AW3423DW.

QD-OLED panelli monitörler dikkatli şekilde kullanıldığında tasarımcılar için mükemmel sonuçlar verebiliyor. Ancak an itibarıyla 4K QD-OLEDpanelli bir monitör bulmak ülkemizde imkansız. Üllkemizde satılsaydı bu monitörler 30-40 bin TL'nin çok üzerinde satılırdı.

Kullanım ağırlığınız oyundan çok tasarımsa IPS panellere yönelmeniz lazım:

Şu an tasarım + oyun için alınabilecek en iyi 4K monitör, IPS panele sahip Acer Nitro XV275k. Ancak ülkemizde mevcut değil ne yazık ki.

Ülkemizde satışta bulunan kaliteli bir monitör olan LG 32GR93U-B belirttiğiniz tüm teknolojileri barındırıyor ve aynı zamanda konsollarla da tam uyumlu. Tasarım için de çok iyi bir monitör. Vatan'da yaklaşık 26 bin TL'ye satılmakta. Rtings incelemesinde de görebileceğiniz üzere HDR performansı biraz geride. Onun dışında sizin beklentilerinizi karşılayabilecek bir monitör.

Eğer yazılarla çok fazla işiniz yoksa, tasarıma oyundan bir tık daha az vakit ayıracaksanız, yaptığınız tasarımlar yazıdan çok görsel odaklıysa, 70 cm'den daha derin bir masanız varsa ya da monitörü duvara asabilirseniz, her dört saatte bir "image cleaning" özelliğini çalıştırırım, monitörümü korurum diyorsanız LG 48GQ900-B'yı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Olmadı IPS panelli LG 32GR93U-B fazlasıyla işinizi görür.

Son düzenleme:
Hocam merhaba, yanıtlarınız için çok tüm samimiyetimle çok teşekkür ederim. Birkaç eksik ya da yanlış anlaşılmayı gidermek isterim: Benim önceliğim tasarım yapmak. Ve klasik kullanılan tasarım programları ile birlikte aynı zamanda oyun motoru ile tasarım yapıyorum. 3D tasarım v bunun renderini aldığım programlar da cabası. Oyun oynamak sonraki önceliğim, bunu da zaman zaman mesleğim gereği yapıyorum. Klasik bir oyun oynayan bir tüketici gibi düşünmemeniz için öncesinde bunu belirtmek istemiştim ama sanıyorum ki yanlış ya da eksik anlaşılma olmuş. O nedenle monitörde yaşadığım yırtılma ve hız benim için çok önemli. O nedenle kasik IPS panelleri tercih etmek istesem de bundan dolayı edemiyorum. Video ve motion üzerine de çalışıyorum e haliyle her iki türlüsü gerekli oluyor.

İkinci bir yanlış ya da eksik anlaşılmayı gidermek isterim: QD-OLED çabuk yanan bir teknoloji iken önermenizi anlayamamıştım. OLED teknolojiye sahip ASUS değil LG'yi çabuk yanar dedikten sonta QD-OLED'i önermenizi açıkçası anlayamadım. Eğer ki her iki teknoloji de açık olan paneller ve sürekli, uzun kullanım (tasarım yaparken bu oluyor ne yazık ki) riskli ise bunu bilmek isterim. Ama OLED teknolojide bu konuda şikayet duymadım tabii LG'nin konuştuğumuz modeli yeni olduğu için bu model farklılığından dolayı dediğiniz gerçekleşirse almaktan çekindim. Ama o kadar da korkulacak bir şey değil diyorsanız düşünebilirim.

Evet 70cm'e yakın sayılan bir derinliği olan masam var. Şu an için duvara monte edemem ama ilerde edebilirim. (uzun bir süre duvara monte edemeyeceğim, fiziki koşullarımdan dolayı.) Monitörün RWBG düzeni ve ekranın yanması hakkında söyledikleriniz beni bir hayli korkuttu desem doğru olur.

LG 32GR93U-B bu modeli de düşüneceğim hocam, umarım Displayport için de hertzi ve 4k'yı destekliyordur. HDMI 2.1 yok bende ne yazık ki. (Şimdi baktım, destekliyormuş. :)) ) Çok teşekkür ederim emekleriniz için. HDR ve siyah performansı konusunda düşünüyorum. Dell* Allienware modelini 2 gün önce düşünüyordum fakat bit konusunda hileye kaçmış, Dell'den beklemeyeceğim bir şeydi. O yüzden eledim. Bit konusu oldukça önemli işim için, ne yazık ki.

Hocam sakıncası yok ise, size bir model daha sormak isterim: VP2776 27'' Viewsonic'İn modeli hakkında ne düşünürsünüz? Port çıkışları hakkında bilgi bulamıyorum çok ilginçtir ki ve yansıma yapmasından şüphe ediyorum.

Acer Nitro XV275k modeli de yurt dışından alabiliyor muyum, araştıracağım.

Son düzenleme:
Hocam merhaba, yanıtlarınız için çok tüm samimiyetimle çok teşekkür ederim. Birkaç eksik ya da yanlış anlaşılmayı gidermek isterim: Benim önceliğim tasarım yapmak. Ve klasik kullanılan tasarım programları ile birlikte aynı zamanda oyun motoru ile tasarım yapıyorum. 3D tasarım v bunun renderini aldığım programlar da cabası. Oyun oynamak sonraki önceliğim, bunu da zaman zaman mesleğim gereği yapıyorum. Klasik bir oyun oynayan bir tüketici gibi düşünmemeniz için öncesinde bunu belirtmek istemiştim ama sanıyorum ki yanlış ya da eksik anlaşılma olmuş. O nedenle monitörde yaşadığım yırtılma ve hız benim için çok önemli. O nedenle kasik IPS panelleri tercih etmek istesem de bundan dolayı edemiyorum. Video ve motion üzerine de çalışıyorum e haliyle her iki türlüsü gerekli oluyor.

İkinci bir yanlış ya da eksik anlaşılmayı gidermek isterim: QD-OLED çabuk yanan bir teknoloji iken önermenizi anlayamamıştım. OLED teknolojiye sahip ASUS değil LG'yi çabuk yanar dedikten sonta QD-OLED'i önermenizi açıkçası anlayamadım. Eğer ki her iki teknoloji de açık olan paneller ve sürekli, uzun kullanım (tasarım yaparken bu oluyor ne yazık ki) riskli ise bunu bilmek isterim. Ama OLED teknolojide bu konuda şikayet duymadım tabii LG'nin konuştuğumuz modeli yeni olduğu için bu model farklılığından dolayı dediğiniz gerçekleşirse almaktan çekindim. Ama o kadar da korkulacak bir şey değil diyorsanız düşünebilirim.

Evet 70cm'e yakın sayılan bir derinliği olan masam var. Şu an için duvara monte edemem ama ilerde edebilirim. (uzun bir süre duvara monte edemeyeceğim, fiziki koşullarımdan dolayı.) Monitörün RWBG düzeni ve ekranın yanması hakkında söyledikleriniz beni bir hayli korkuttu desem doğru olur.

LG 32GR93U-B bu modeli de düşüneceğim hocam, umarım Displayport için de hertzi ve 4k'yı destekliyordur. HDMI 2.1 yok bende ne yazık ki. (Şimdi baktım, destekliyormuş. :)) ) Çok teşekkür ederim emekleriniz için. HDR ve siyah performansı konusunda düşünüyorum. Dell* Allienware modelini 2 gün önce düşünüyordum fakat bit konusunda hileye kaçmış, Dell'den beklemeyeceğim bir şeydi. O yüzden eledim. Bit konusu oldukça önemli işim için, ne yazık ki.

Hocam sakıncası yok ise, size bir model daha sormak isterim: VP2776 27'' Viewsonic'İn modeli hakkında ne düşünürsünüz? Port çıkışları hakkında bilgi bulamıyorum çok ilginçtir ki ve yansıma yapmasından şüphe ediyorum.

Acer Nitro XV275k modeli de yurt dışından alabiliyor muyum, araştıracağım.

Rica ederim.

QD-OLED'i önermedim. Yalnızca düzgün kullanıldığında tasarımcılar için muazzam sonuçlar veren bir modelden bahsettim. İstesem de öneremem fiyatı nedeniyle.

OLED kullanmayı düşünüyorsanız yanma tehlikesi her zaman var. Monitörlerde bu ihtimal TV'lere oranla daha düşük. Çünkü firmalar yanmaya karşı çeşitli yazılımsal teknolojiler kullanıyorlar. Bilinçli bir kullanımla yanma ihtimalini azaltmak ve panel ömrünü uzatmak 2022 ve sonrası üretilen panellerde artık mümkün.

48GQ900-B'deki RWGB desteklememe mevzusu kalıcı bir şey değil. Tasarım programlarını yeni versiyonlar ve güncellemelerle yeni monitör teknolojilerine kendilerini adapte edebiliyorlar.

48GQ900-B sonradan önermemin esas amacı, istediğiniz tüm özellikleri karşılaması ve fiyatının da sunduğu özelliklere oranla uygun olması. Bu fiyat bandında bundan daha iyi bir monitör yok. Benim alma sebebim de buydu ki ben 35 bin TL'ye aldım. Dün 29.600 TL'ye kadar düştü :)

Metinlerle fazla işiniz olmayacağına göre ve alternatif bulamıyorsanız 48GQ900-B'de karar kılabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki hiçbir OLED monitörü kesintisiz 7/24 kullanmayı bırakın 4-5 saatten fazla kullanamazsınız. Ara vermeniz ve monitörü soğuması için dinlendirmeniz ve "image cleaning" özelliğini her dört saatte bir çalıştırmanız gerekiyor.

VP2776 çok ahım şahım bir monitör değil. Type C, DP 1.4 ve HDMI 2.0 mevcut. Ayrıca 4k değil, 2k. Parlama önleyici başlığa sahip. Ayrıca kalibrasyon cihazıyla birlitke geliyor. Bu çok güzel bir şey. Ama Rtings bu monitörü incelememiş. PC Mag'ın incelemesinde "Profesyonel bir monitör için nispeten düşük çözünürlük, piksel yoğunluğu" denmiş. Yerinizde olsayım Rtings'in incelemediği bir monitörü almazdım. Rtings kadar derinlemesine testler yapan ve detaylı analiz kabiliyetine sahip başka bir monitör inceleme sitesi yok.

Monitör alırken benim için belirleyici unsur, Rtings'in yaptığı analizler sonucunda verdiği puanlardır.

Geri
Yukarı