LGS'ye çalışmak için geç mi kaldım?

Ben LGS'ye ilk girenlerdenim. TEOG kalkacak sınavsız en yakın okula gidilecek haberleri uçuşurken çoğu öğrenci gibi bende dersleri iyice boşlamıştım, okul çıkışında arkadaşlarımla dolaşıyordum, eve gelip saatlerce oyun oynuyordum, film izliyordum. İçimde sürekli ders çalışıp gibi görünüp çalışmamanın bir acısı vardı, ara tatilde ya şu konulara bir bakim hallederim diye matematik ve fen konularına baktım ve neredeyse hiçbir şey bilmediğimi fark ettim. (Yılın başında ailem bana eğer LGS'de başarılı olursan iyi bir bilgisayar alacaklarını söylemişlerdi.) Ve ben bu sonuçla hiçbir şey yapamayacağımı fark ettim. 8. sınıfın 1. döneminde neredeyse hiç çalışmadım ama bir o kadar da 2. dönem çalıştım ha o kadar iyi bir okul kazandım mı doğrusunu söylemek gerekirse kazanamadım ama en azından Türkiye genelinde %4.5 gibi fena olmayan bir yüzde yaptım. Şu anda lise 3 öğrencisiyim ve çok pişmanım keşke daha fazla çalışsaydım diye her gün düşünüyorum. Sana tavsiyem hemen oyunları bırak birkaç ay dişini sık yapabildiğinin en iyisini yap.
Ben LGS'ye ilk girenlerdenim. Teog kalkacak sınavsız en yakın okula gidilecek haberleri uçuşurken çoğu öğrenci gibi bende dersleri iyice boşlamıştım, okul çıkışında arkadaşlarımla dolaşıyordum, eve gelip saatlerce oyun oynuyordum, film izliyordum. İçimde sürekli ders çalışıp gibi görünüp çalışmamanın bir acısı vardı, ara tatilde ya şu konulara bir bakim hallederim diye matematik ve fen konularına baktım ve neredeyse hiçbir şey bilmediğimi fark ettim. (yılın başında ailem bana eğer LGS'de başarılı olursan iyi bir bilgisayar alacaklarını söylemişlerdi.) Ve ben bu sonuçla hiçbir şey yapamayacağımı fark ettim. 8. sınıfın 1. döneminde neredeyse hiç çalışmadım ama bir o kadar da 2. dönem çalıştım ha o kadar iyi bir okul kazandım mı doğrusunu söylemek gerekirse kazanamadım ama en azından Türkiye genelinde %4.5 gibi fena olmayan bir yüzde yaptım. Şu anda lise 3 öğrencisiyim ve çok pişmanım keşke daha fazla çalışsaydım diye her gün düşünüyorum. Sana tavsiyem hemen oyunları bırak birkaç ay dişini sık yapabildiğinin en iyisini yap.

Sakın çalış dediysem sabahtan akşama kadar ders çalışmak hiçbir şey yapmamak olarak algılama ben yine hafta sonları arkadaşlarımla dışarıya çıktım gün içerisinde kitap okudum film izledim haftada 1-2 saat oyun oynadım. Zaten sabahtan akşama kadar aralıksız ders çalışmak en azından benim için çok ayrı bir seviye.

Evet abilerim ablalarım başlıkta gördüğünüz gibi ben bu yıl LGS'ye gireceğim. Bugün itibarıyla toplamda 109 gün var sanırım. Denemelerim iyi gelmiyor ve bugüne kadar çalışmadım maalesef :-( .bugünden itibaren çalışmaya başlasam taban puanı 403 olan liseye girebilir miyim? Tamam biraz geç kaldım ama zararın neresinden dönersen kardır diye düşünerek buraya yazmaya karar verdim. Ne yapmam gerekiyor? Biliyorum son 3 ay çalışarak 9 ay boyunca çalışan öğrencileri geçmek zor ama... İmkansız mı? Program yapmalı mıyım? Dershaneye gidiyorum denemelerimde 25 yanlış 5 boş çıktı en son (biliyorum çok kötü ). Dershaneye gitsem bile çalışmayınca bir etki etmiyor. Bu yıl kazanmam gerek yoksa yazın rahat olmamam... Şimdiden hepinize teşekkür ederim :)

Not: Lütfen bu zamana kadar niye çalışmadın? Gibi sözler söyleyecek olanlar varsa yazmayın ben öğüt değil yardım istiyorum:) Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Şimdi sen biraz değil bayağı bir geç kalmışsın bu tür sınavlar da 1 hafta bile önemlidir. Ama çalışırsan kolay çözersen iyi bir yerlere gelirsin başta kaçırdığın konular varsa onları bitirmekten başla. Önünde çok vaktin yok umarım eylül-Ekim-Kasım-Aralık-Ocak arası çok konu kaçırmamışsındır. Kaçırdıysan hemen onları bitir kaçırmadıysan önünde ki konulara odaklan.

Evet abilerim ablalarım başlıkta gördüğünüz gibi ben bu yıl LGS'ye gireceğim. Bugün itibarıyla toplamda 109 gün var sanırım. Denemelerim iyi gelmiyor ve bugüne kadar çalışmadım maalesef :-( .bugünden itibaren çalışmaya başlasam taban puanı 403 olan liseye girebilir miyim? Tamam biraz geç kaldım ama zararın neresinden dönersen kardır diye düşünerek buraya yazmaya karar verdim. Ne yapmam gerekiyor? Biliyorum son 3 ay çalışarak 9 ay boyunca çalışan öğrencileri geçmek zor ama... İmkansız mı? Program yapmalı mıyım? Dershaneye gidiyorum denemelerimde 25 yanlış 5 boş çıktı en son (biliyorum çok kötü ). Dershaneye gitsem bile çalışmayınca bir etki etmiyor. Bu yıl kazanmam gerek yoksa yazın rahat olmamam... Şimdiden hepinize teşekkür ederim :)

Not: Lütfen bu zamana kadar niye çalışmadın? Gibi sözler söyleyecek olanlar varsa yazmayın ben öğüt değil yardım istiyorum:) konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Denemelere o kadar takma benim sınıfımda benden çok daha iyi net çıkartanlar LGS'ye gelince patladılar. Her ne kadar bilgi önemli olsa da onu LGS'nin sınav gününde de sınav kağıdına geçirmek önemli.

Şimdi sen biraz değil bayağı bir geç kalmışsın bu tür sınavlar da 1 hafta bile önemlidir. Ama çalışırsan kolay çözersen iyi bir yerlere gelirsin başta kaçırdığın konular varsa onları bitirmekten başla. Önünde çok vaktin yok umarım eylül-Ekim-Kasım-aralık-Ocak arası çok konu kaçırmamışsındır. Kaçırdıysan hemen onları bitir kaçırmadıysan önünde ki konulara odaklan.

Hocam konu eksiğim yok işlediğimiz yere kadar. Ama soru çözmediğim için denemeler kötü geliyor :(

Geçen sene LGS'ye girdim ve %1.14 yaptım.

İlk dönem kafam rahattı. Tekrarımı yapıp günde 80 soru civarı çözüyordum.
İkinci dönem okullar korona yüzünden kapanasıya kadar hiç çalışmadım. Denemelerde 400 altına kadar düştüm. Okullar kapanınca gaza gelip anneme bir sürü test kitabı ve deneme aldırdım. Bu test kitaplarını çözdükçe daha fazla çözesim geliyordu ve bu şekilde günde 400 soruya kadar çıktım. Bu dönemde kullandığım tüm sosyal medya hesaplarımı kapadım, oyun oynamak yerine dışarı çıkıp bisiklet sürdüm, bol bol kitap okudum. Canlı dersleri dikkatlice dinledim, arkada video açıp onu izlemedim.

Kısacası dikkatini dağıtacak şeyleri etrafından kaldırırsan, soruları düzgün çözersen ve sınav günü kafanı rahatlatırsan iyi bir sonuç alırsın.

Hocam konu eksiğim yok işlediğimiz yere kadar. Ama soru çözmediğim için denemeler kötü geliyor :(

8. sınıftaki tüm konuları bir kağıda yaz ve teker teker o konuları bilip bilmediğine bak eksiklerine çalış daha sonra süre tutarak soru çöz.

Ailem yıl başında bana kazanırsam (herhangi bir nitelikli liseyi) istediğim özellikte bilgisayar toplamama izin vereceklerini söylediler. Ama bu da motivasyonuma bir etki etmedi :(

Hayatımda denemelerde aldığım en yüksek not 400 bir kere aldım. Denemeleri hiç önemsemedim. İlkokul hariç o denemeler kolaydı Full çekerdim. Ama LGS'de 430 aldım. Zekiysen ama denemeleri önemsemiyorsan sıkı bir çalışma ile 450 bile alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı