Linux dağıtımı önerisi

Ahmsef

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, son 2 aydır Linux'e ilgim var fakat Dual bootu beceremediğimden Mint kuramamıştım. Amacım denemek olduğundan bol özelleştirilebilir, basit ve kullanıcı dostu bir dağıtım istiyorum. Boş olan 256 GB'lik SSD'me kuracağım. Bana Dual boot hakkında bir rehber ve hangi dağıtımı seçeceğim hakkında yardımcı olabilir misiniz?

İstediğim özellikleri sıralarsam:

Bol özelleştirilebilir olsun.
Veri toplamasın.
Kullanımı basit olsun.
Intel 9750H ile 1660 Ti donanımlarıyla uyumlu olsun.
256 GB alanım var, ilkel bir dağıtım olmasın. Her şeyi içersin.
Programlarla mümkün olduğunca en uyumlu şekilde çalışsın.

Yardım edeceklere şimdiden teşekkürler.

Dual boot sorununu Windows silip sisteme Linux kurdum sonra diski bölüb içine Windows kurmuştum.

Dual boot sorununu Windows silip sisteme Linux kurdum sonra diski bölüb içine Windows kurmuştum.

Hocam ben Linux kurmuştum fakat yeniden başlatınca GRUB denen başlatıcı gelmemişti. Sanırım seçememiştim. Tekrar deneyeceğim. Ayrıca istediklerime tam uyan dağıtım ne var? Linux dünyasını gerçekten merak ediyorum. İstediğim programların bazıları olmasa da Dual boot olarak denemek istiyorum.

Yusuf ipek Linux içli dışlı biliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yusuf ipek Linux içli dışlı biliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam zaten kafamda ya Ubuntu'ya da Linux Mint var. Hangisi isteklerime daha uygun? Hızlıca cevap verirseniz sevinirim hemen başlayacağım kuruluma.

NVIDIA ekran kartın olduğu için Pop!_OS kurmanı tavsiye ederim. Diğer dağıtımlarda NVIDIA sürücüleri biraz sıkıntılı.

Geri
Yukarı