Çözüldü Linux Mint 6600 XT sürücü sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Voyndex

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Linux Mint yeni başladım, kendimi geliştirmek amacıyla kullanıyorum. Radeon 6600XT model ekran kartı sürücüsü otomatik yüklenmedi. İşletim sistemini başlattığım zaman sağ üstte grafik sürücüsü yüklememi söylüyor. Tıkladığımda sürücüleri tarayıp eksik sürücü bulunmadığını söylüyor. Ben de AMD'nin kendi sitesine girip manuel olarak indirdim zaten Debian formatında geliyor. Kurdum, kurulduğunu söyledi ancak bilgisayarı açtığımda sağ üstte tekrar grafik sürücüsü yüklememi söylüyor. Çift monitörüm var iki monitor kullanamıyorum. Ana monitörüm 144Hz 93 Hz değerinde çalıştırıyor. Anladığım kadarıyla sürücü yüklenmemiş veya eksik ben bu eski sürücüyü nasıl kaldırabilirim ve doğru bir şekilde GPU sürücüsü kurarım?

Çözüm
Kurulumdan sonra driver düzgün çalışmadığı için, manuel olarak kurulum yaptım, biraz kurcaladım. Ancak formatlayıp 2 kez tüm güncellemeleri yapsam da kendiliğinden düzelmedi, sonrasında manuel kurulum yaptım.

Ne yaptın peki, manuel kurulumdan kastın nedir? Ayrıntılı bilgi vermen gerekiyor, şu an ki durum normal değil.

İstersen yeniden kurulum yapıp, aşağıdaki komutların çıktısını paylaş.

Kod:
inxi -SGxx

Şu ISO dosyası ile kurulum yaparsın.

Manuelden kastım AMD sitesine girip 6600XT modelini seçim Ubuntu 64 Bit desbian dosyasını indirip kurmak.

Bu aygıt için AMD sitesindeki sürücünün desteği artık yok. Bahsettiğin sürücü artık güncelleme almayan çok eski sürümlerde kullanılabiliyor.

O zaman baştan format atayım güncellemeleri yapıp sizin yazdığınız komutları paylaşayım.

Bahsettiğim ISO dosyası ile kurulum yapıp, hiç bir şey yapmadan paylaştığım komutun çıktısını foruma yapıştırırsın.

Ve bir şey daha sormak istiyorum ben formattan sonra anakartımdaki 2.5gbit portunu kullanmak için Realtek sitesinden bz. 2 dosyasını kuruyorum yanına da 1.gbit Realtek enthernet driver bz. 2 kurulumu yapıyorum bu GPU sürücülerine bir etki yaratmaz değil mi?

Bunun GPU sürcülerin bir etkisi olmaz. Ama yeni bir kon açıp, bu aygıtın kurulumu ile ilgili yardım isteyebilirsin.

GRUB yüklemesi başarısız hatası aldım 3 defa ikincil monitörüm görüntüsü geldi sanırım GPU sürücülerini sorunsuz yüklüyor bu sürüm ancak GRUB hatasını nasıl çözeceğim?

İnglizce olarak kurulum yapmayı dene, ama kurulu sırasında Türkçe klavyeyi seçersin. Kurulumdan sonra, dili Türkçeye çevirmek için yardımcı olurum.

Bu aygıt için AMD sitesindeki sürücünün desteği artık yok. Bahsettiğin sürücü artık güncelleme almayan çok eski sürümlerde kullanılabiliyor.

Bahsettiğim ISO dosyası ile kurulum yapıp, hiçbir şey yapmadan paylaştığım komutun çıktısını foruma yapıştırırsın.

Bunun GPU sürcülerin bir etkisi olmaz. Ama yeni bir kon açıp, bu aygıtın kurulumu ile ilgili yardım isteyebilirsin.

İnglizce olarak kurulum yapmayı dene, ama kurulu sırasında Türkçe klavyeyi seçersin. Kurulumdan sonra, dili Türkçeye çevirmek için yardımcı olurum.

Attığınız linkten yükleme yaptım ve güncellemelerimi tamamladım her şey sorunsuz ve eksiksiz devam ediyor Linux tüm eksikleri yükledi.
Linux kurulum sırasında gelen "GRUB" hatasını ise bilgisayarın internet bağlantısını keserek çözdüm kurulum bittikten sonra internet bağlantısını yaptım.
2.5gbit ve 1.0gbit internet driveri yüklememe gerek kalmadı kurulum sırasında bu driverlerde otomatik olarak geldi teşekkürler.

Geri
Yukarı