Linux Mint kurulum sonrası grub gelmiyor

abalta

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar, halihazırda Windows 10 bulunan bilgisayarımın yanına Linux Mint kurmaya karar verdim. Windows'da disk yönetiminden 116 GB'lık bir disk bölümü oluşturdum. Daha sonra USB üzerinden Linux Mint kurulumuna geçtim. Kurulum esnasında başka bir şey kısmından kuruluma devam ettim. 100 GB ext4 ve 16 GB'lık swap alanı oluşturdum. Devam etmeye çalıştığım da EFI ile alakalı bir uyarı çıktı. Bu kısımda 5 GB'lık da EFI için bir bölüm oluşturdum. Swap alanı da 11 GB olmuş oldu. EFI bölümünü oluşturduktan sonra devam ettiğimde uyarı çıkmadı. Kurulumun sonraki aşamalarını yapıp Linux masaüstüne geldim. Fakat bilgisayarı yeniden başlattığım da grub ekranı gelmeden doğrudan Linux açılıyor. Windows'a giremiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsedilen disk alanını Windows'un kurulu olduğu bölümün önüne mi açtınız? Ayrıyeten merak ettim 16GB swap alanına neden ihtiyaç duydunuz?

Bahsedilendisk alanını Windows'n kurulu olduğu bölümün önüne mi açtınız? Ayrıyeten merak ettim 16GB swap alanına neden ihtiyaç duydunuz?
Windows un kurulu olduğu SSD yi böldüm. Eğer önüne açmaktan kastınız buysa. Linux kurulum dökümanında ram miktarınız kadar swap alanı bırakmanız önerilir yazıyordu.

Boot menüsüne bak Windows boot management görünüyor olması lazım. Altında da Ubuntu olur. Linux mint kurulduktan sonra kendini boot sıralamasında başa almış.

Sorun sanırım UEFI, sda ve sdb ile alakalı görünüyor. Ama henüz tam işin içinden çıkamadım.

============================= Boot Info Summary: ===============================

=> Grub2 (v2.00) is installed in the MBR of /dev/sda and looks at sector 1 of
the same hard drive for core.img. core.img is at this location and looks
for /boot/grub. It also embeds following components:

modules
---------------------------------------------------------------------------
fshelp ext2 part_msdos biosdisk search_fs_uuid

config script
search.fs_uuid d71badb9-a5eb-4222-97d5-39b34d03a3ff root hd1,msdos5
set prefix=($root)'/boot/grub'

=> Grub2 (v2.00) is installed in the MBR of /dev/sdb and looks at sector 1 of
the same hard drive for core.img. core.img is at this location and looks
for (,msdos5)/boot/grub. It also embeds following components:

modules
fshelp ext2 part_msdos biosdisk

sda1: __________________________________________________________________________

File system: ntfs
Boot sector type: Windows 8/2012: NTFS
Boot sector info: No errors found in the Boot Parameter Block.
Operating System:
Boot files:

sda2: __________________________________________________________________________

File system:
Boot sector type: Unknown
Boot sector info:
Mounting failed: mount: /mnt/BootInfo/sda2: unknown filesystem type ''.

sdb1: __________________________________________________________________________

Operating System:
Boot files: /bootmgr /Boot/BCD

sdb2: __________________________________________________________________________

Boot sector type: Windows 7/2008: NTFS
Operating System:
Boot files: /Windows/System32/winload.exe

sdb3: __________________________________________________________________________

File system: Extended Partition
Boot sector type: -
Boot sector info:

sdb5: __________________________________________________________________________

File system: ext4
Boot sector info:
Operating System: Linux Mint 19.3
Boot files: /etc/fstab /boot/grub/i386-pc/core.img

sdb6: __________________________________________________________________________

File system: swap
Boot sector info:

sdb7: __________________________________________________________________________

File system: vfat
Boot sector type: FAT32
Operating System:
Boot files: /EFI/ubuntu/grub.cfg /EFI/BOOT/fbx64.efi
/EFI/ubuntu/fwupx64.efi /EFI/ubuntu/grubx64.efi
/EFI/ubuntu/mmx64.efi /EFI/ubuntu/shimx64.efi

sdb4: __________________________________________________________________________

Operating System:
Boot files:
Evet sorunu çözdüm. Tam da dediğim gibi, Windows (MBR-Legacy BIOS) ile kuruluymuş, Linux'ü ise (GPT-UEFI) olarak kurmuşum bu yüzden iki başlatıcı birbirini görmüyor. Şimdi Linux'ü silip MBR ile kurmayı deneyeceğim.

Son düzenleme:
Boot-Repair denemiş miydiniz? Bazen Windows güncellemeleri sonrasında GRUB zarar gördüğü için aynı sorunla karşılaşıyorum. Bu durumlar için hazır tuttuğum bir Boot Repair diskim var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı