Linux neden kullanılmıyor?

@Raijin The God Gündelik hayatında sadece bilgisayar kullanmak isteyen birine zorla -öğreneceksin- diyerek Linux empoze etmeye çalışmaları çok itici. Linux kurmak istesem bile uzaklaşıyorum istemsizce. Abi bilgisayarımı açarım, oyunumu açar oynarım. Niye gidip terminali açıp büyü yapayım ki? Niye optimizasyon sorunu yaşayayım? Niye istediğim oyunu oynayamayayım?

@Raijin The God Gündelik hayatında sadece bilgisayar kullanmak isteyen birine zorla -öğreneceksin- diyerek Linux empoze etmeye çalışmaları çok itici. Linux kurmak istesem bile uzaklaşıyorum istemsizce. Abi bilgisayarımı açarım, oyunumu açar oynarım. Niye gidip terminali açıp büyü yapayım ki? Niye optimizasyon sorunu yaşayayım? Niye istediğim oyunu oynayamayayım?
Hocam sadece günlük kullanıcı kitesini değil, linux'a yeni geçen ve öğrenmek isteyen kitleyi de uzaklaştırıyorlar.Bir konuda gördüm bir kullanıcı ilk defa geçmiş ve soru soruyor o adama bile her şeyi buraya yazma linux'u linux yapan araştırma yoksa windows'a dön diye tavır koymus yani komedi gibi sanki mahalle abisi..

Yani ben kendim araştırıp linux'u az çok öğrendim sonra kurulumda ve genel olarak yazılımsal sorunlardan dolayı bıraktım,lakin ben hiçbir şey bilmeyen biri olup şu yazıları görsem doğal olarak soğurum madem yardımcı olmuyorsun neden ben konu açıyorum diye sorarlar adama.
Yakın zamanda mac'e
geçeceğim ve ondan önce kendi sistemimi geçirmek istedim mac kitlesi kadar yardımsever kitle görmedim forumda arkadaşlar sağ olsunlar 1 gün gibi bir sürede tamamen geçtim ve neredeyse çoğu işteyken yardımcı oldular bana ekran kartımın yayımlayıcısı desteklemediği için geçemedim.

Diyeceğim o ki yeniden başlamak ve öğrenmek kalıplarını savunan arkadaşların aynı sorunu bir başka kullanıcı soruduğunda dışlamak ve fanboyluk yapmaları ve kendilerini entel olarak tanımlamaları cidden içler acısı bu forumda bu yazıyı görüp linux'a mesafeli arkadaşlara önerim kesinlikle bunlar gibi fanboylara kulak asmamanız gerekirse farklı dillerde sorunlarını araştırmanız google lens'in bile bu konuda bana çok yararı oldu,size yapmayın geçmeyin windowsa dön soru soracaksın gibi insanları dikkate bile almayıp kendiniz çözümleri bulmanız.

İyi forumlar dilerim.

Hocam öncelikle sizi tebrik etmek isterim,yoğun eleştiri ve fanboy kitlesinin toksik çıkışlarını gayet olgun bir şekilde karşılığını vermişsiniz. Bundan yıllar önce neredeyse çoğu linux dağıtımını kurup günlerimi öğrenmek için vermiş biri olarak ,ne yazık ki en çok sorunları ben linux da yaşadım ve bu hataları saatlerce çözümünü araştırma gayretini versem bile işin sonunda benim için boş ve keyifsiz bir süreç oldu ve beni linux'dan soğuttu.Mac os da bile yaşadığım sorunları dakikalar içinde çözmek beni linux'dan bir adım daha uzaklaştırdı bu yüzden ben uzun bir süre daha linux deneyimlemem her ne kadar da kullanmak için çaba harcasam bile..
Çok teşekkür ederim. Linux'u denedim. Güzel ancak silmek zorunda kaldım. 2. diskime ihtiyacım oldu ve içini tamamen sildim. Sizin deneyiminiz ise daha fazla sürmüş. İlk defa bir Linux kullanıcısından bunu duyuyorum.

Çok teşekkür ederim. Linux'u denedim. Güzel ancak silmek zorunda kaldım. 2. diskime ihtiyacım oldu ve içini tamamen sildim. Sizin deneyiminiz ise daha fazla sürmüş. İlk defa bir Linux kullanıcısından bunu duyuyorum.
Hocam her işletim sistemi(linux'cular dağıtım yazmaya geliyo :D) iyi ve kötü yanları olduğunu kabullenip o şekilde kullanmak en doğrusu olsa da size hiçbir sorun yokmuş gibi dayatmaları acizlikten başka bir şey değil kim ne derse desin şuan piyasadaki tüm sistemlerin belli bir kitlesi var doğru olan şey takıldığınız yerde araştırmak beğenmediyseniz değiştirmek ama size öyle bir dayatma yapmışlar ki mesajları okurken hem sinirlendim hem de acınası hallerine güldüm açıkçası.

Hocam her işletim sistemi(linux'cular dağıtım yazmaya geliyo :D) iyi ve kötü yanları olduğunu kabullenip o şekilde kullanmak en doğrusu olsa da size hiçbir sorun yokmuş gibi dayatmaları acizlikten başka bir şey değil kim ne derse desin şuan piyasadaki tüm sistemlerin belli bir kitlesi var doğru olan şey takıldığınız yerde araştırmak beğenmediyseniz değiştirmek ama size öyle bir dayatma yapmışlar ki mesajları okurken hem sinirlendim hem de acınası hallerine güldüm açıkçası.
Çok haklısınız.

Kullanılıyor aslında. Sunucularda inanılmaz yüksek bir kullanım oranı var, süper bilgisayarlarda da.

Ancak bahsettiğiniz şey ev kullanıcılarıysa bunun nedeni GUI dediğimiz grafiksel arayüzlerin henüz platformun her yerinde bulunmaması. Ayrıca Adobe programlarının eksikliği de çoğu insanı soğutuyor.

Alternatifleri önermenizin anlamı yok, çünkü bu eve yakışmayan bir duvar boyası için yeni ev almaya benziyor.

En "ev kullanıcısına uygun" dağıtımda dahi bir sorunda terminal açmanız gerekebiliyor ki bu insanları soğutuyor.

İmza: I use arch btw. 🤣
1716398735607.png

Millet daha format atmayı zor öğreniyor linuxa gelene kadar oooo biraz kullanmak altyapı istiyor çünkü bana göre windows tan kat kat daha iyi.

Ama alışınca windows tan daha bile kullanışlı geliyor insana özellikle ses kalitesi,net sayfalarının çok daha hızlı açılması,tepkime sürelerinin çok daha iyi olması bana archı sevdirdi.

Son düzenleme:
Millet daha format atmayı zor öğreniyor linuxa gelene kadar oooo
Format atmayı yeni öğreniyor dediğin kitle zaten Linux'u tanımıyor. Linux fanboyluğuna gerek yok. Windows daha rahat. Linux kullanan adam "işsiz" olmalı ki yeni işletim sistemi öğrenebilsin. Herhangi bir işte çalışıp zar zor bilgisayara vakit ayıran adama bilip bilmeden "linux çok daha iyi linux geç" demek saçmalıktan başka bir şey değil. Bırakın Linux sizde kalsın. Geçmek isteyen zaten geçer. Öneriyorsan öner ama dayatma.

Yeni konular

Geri
Yukarı