Linux ve Windows aynı anda kullanılabilir mi?

Zerefxx

Picopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 7600 / DarkFlash DX-240 Sıvı Soğutma / Palit Gamingpro RTX 3090 / Kingston Fury 2x16 DDR5 6000mhz Ram / MSI Pro B650M-A Anakart / Samsung Evo 970 1 TB SSD / Cooler Master TD500 V2 Mesh Kasa
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Kasamda SSD var ve Windows 11 kurulu fakat kasaya HDD takmak istiyorum. Taktığım HDD'ye de Linux kurmak istiyorum. Bu şekilde nasıl yapabiliriz? Mesela gerekli kurulumları yaptığımda Windows'tan Linux'a Linux'tan Windows'a nasıl geçeceğim? Linux'u ilk kez kullanacağım o yüzden fazla bilgi birikimim yok.

Ne alakası var? Tek bir sisteme 2 farklı işletim sistemi kuruluyor.
Genellikle tek diske bölümlendirme yapılarak iki işletim sistemi kurulmasına dual boot denir. İşin külfeti de o zaten.
1694419245795.png

İki disk olduğunda yapacak ekstra bir şey olmuyor, düz format.

Yine dual boot, ama tabir edilen değil.

Genellikle tek diske bölümlendirme yapılarak iki işletim sistemi kurulmasına Dual boot denir. İşin külfeti de o zaten.
Eki Görüntüle 1940309

İki disk olduğunda yapacak ekstra bir şey olmuyor, düz format.

Dediğim gibi sonuç olarak 2 işletim sistemini tek bir sistemde kullanıyorsun. Ayrıca tek disk olsa bile ekstra diyebileceğimiz pek bir şey yok.
Dual Boot Definition

Dual boot yapabilirsiniz(diğer işletim sistemine geçmek için bilgisayarı kapatıp açmalısınız). Tavsiyem sanal makineye Linux kurmanız.

Sanal makine dediğiniz olay nasıl oluyor? Ben sadece USB'ye Linux kurup USB'den çalıştırıp USB'yi çıkardığında geri Windows'a dönen kişiler gördüm onu yapmak mantıklı mı?

Sanal makine dediğiniz olay nasıl oluyor? Ben sadece USB'ye Linux kurup USB'den çalıştırıp USB'yi çıkardığında geri Windows'a dönen kişiler gördüm onu yapmak mantıklı mı?
Persistent Storage Live Linux olayını diyorsunuz. Sistem kurtarma ve anlık ihtiyaç için kullanılır genellikle. USB üzerinden çalıştığından yavaş çalışır. İnternete girmekte bile gözle görülür bir uygulama tepki yavaşlığı olacaktır.
Denemek için mantıklı. Çoğu dağıtım reset atınca sıfırlanan canlı ortamdan başlar ve dağıtımı denemenize izin verir. Örnek: Linux Mint.
Canlı dağıtıma bir de persistent storage eklenirse reset atılsa da verileriniz durur.

Kasamda SSD var ve Windows 11 kurulu fakat kasaya HDD takmak istiyorum. Taktığım HDD'ye de Linux kurmak istiyorum. Bu şekilde nasıl yapabiliriz? Mesela gerekli kurulumları yaptığımda Windows'tan Linux'a Linux'tan Windows'a nasıl geçeceğim? Linux'u ilk kez kullanacağım o yüzden fazla bilgi birikimim yok.

Hocam yaparsınız. Mint gibi dağıtımlarda Windows'un yanına kurma seçeneği var. Kaldırmak isterseniz de 5-10 dakikalık bir video takip edip kaldırabilirsiniz. Önceden Dual boot yapıp kaldırmıştım ilk deneyişimde.

Ama farklı disk için kurulumda diğer diski seçmeniz yeterli olur sanırsam, hiç denemedim. Explainingcomputers kanalında farklı disklere Windows ve Linux kurma rehberi bulabilirsiniz güzel kanaldır.

Sanal makineye kurulum, Windows üzerinde Virtualbox veya VMware player uygulamalarından birisini kurup, o program içinden sanal bir bilgisayar oluşturup, o sanal bilgisayara kurulum yaparak oluyor.

İlk kez linux kullanacağınızı söylemişsiniz, bu sebeple benimde tavsiyem sanal makineye kurmanızdır. Program olarak VMware player'ı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı