Linux'a geçmek mantıklı mı?

Yok öyle bir şey. Yazsam atsam executable anlamazsın virüs mü değil mi diye. User Repositoryleri dikkatsiz kullanırsan, herkesten AppImage alır kullanırsan yersin virüsü. Her şeye root Access verirsen, yersin virüsü. Daha az hedef alınıyor olması, aşırı düşük anlamına gelmiyor. Windows'ta da bilmediğin şeyi indirmiyorsan, bilmediğin şeye tiklamiyorsan virüs bulaşmaz.

Tabii ki virüsler var Linux için de. Yok demedim zaten. Ama zaten Linux öğrenen bir insan her şeyi root yetkisi ile çalıştırmaz. Ben AppImage kullanmıyorum bile. Ha benim kullanmamam başkasının kullanıp virüs kapma olasılığını değiştirmez. Biraz da dikkat edilmeli artık bilgisayar kullanılırken.

Tabii ki virüsler var Linux için de. Yok demedim zaten. Ama zaten Linux öğrenen bir insan her şeyi root yetkisi ile çalıştırmaz. Ben AppImage kullanmıyorum bile. Ha benim kullanmamam başkasının kullanıp virüs kapma olasılığını değiştirmez. Biraz da dikkat edilmeli artık bilgisayar kullanılırken.
Aynı bilinçle kullanan bir insanın Windows cihazına da zor virüs girer. Virüs bilinçsiz kullanıcıya bulaşır çoğu zaman. O yüzden bilinçsiz kullanıcı için Linux'ta da ihtimal sıfıra yakın değil. Linux dünyanın en güvenli şeyi değil. Windows'tan daha güvenli yorumu doğru, virüs bulaşma ihtimali %0'a yakın yanlış bir yorum.

Tamamen geçmek zorunda değilsiniz, dualbootla deneyin derim. Ben şahsen After Effects yüzünden dualboot bir şekilde kullanıyorum PC'yi, çoğunlukla Linux'teyim; memnunum da.

PC'nin fanları çok daha sessiz çalışıyor boştayken, muhtemelen bunun nedeni benim Windows kurulumunu şişirmem; ancak durum böyle.

Tek sorun bir hata aldığım zaman çözmem zor olabiliyor, sayfalarca forum dolaşmam gerekebiliyor, ancak Mint gibi dağıtımlar kullanırsanız bu sürenin de azalacağını düşünüyorum. I use Arch btw 🤣

Bu arada, CS:GO Linux'te bariz daha iyi çalışıyordu, CS2 için bu durum pek geçerli değil. CS2 Linux'te Windows'tan kötü çalışıyor.

Minecraft'ta ise Linux fark atıyor genel olarak.

Yüzde 0 yakın çünkü Windows gibi virüs çalıştıracak Bir özelliği yok Linux'un. Root erişimi verilmediği takdirde arka planda çalışmaz ama Windowta bir site tiklar tiklamaz guvenli değilse virüs bulaşmış oluyor.
Linux'ta çoğu zaman kullanıcının çağırdığı uygulamaların, kullanıcı seviyesinde, read&write yetkisi olur. Sandbox kavramı bundan doğdu. Arka planda çalışabilmesi için de root yetkisi şart değil. Linux'ta program çalıştırdın mı hiç? Her şey arka planda mı çalışıyor? Hiç mi daemonlar yok kullanıcı dosyalarını okuyabilen? Bu iddiada mısın gerçekten? GNOME, KDE, Hyprland gibi yapıların hiç mi auto start/execleri yok sanıyorsun? Tüm arka plan işlemleri systemctl mi yönetiyor sence?

Yüzde 0 yakın çünkü Windows gibi virüs çalıştıracak Bir özelliği yok Linux'un. Root erişimi verilmediği takdirde arka planda çalışmaz
Bilgilendirme: Tarayıcı şifre verileriniz, hesap tokenleriniz gibi oldukça kritik bilgiler dahi genelde home dizininde saklanıyor. İlla root yetkisine gerek yok 😊
Windows'ta bir site tiklar tiklamaz guvenli değilse virüs bulaşmış oluyor.
Nasıl oluyor anlatabilir misiniz? Ya da bunu yakın zamanda yaşayan bir yakınınız oldu mu? Hepsini geçtim, siz bu dediğinize inanıyor musunuz?

Bahsi geçen güvenli olmayan linkleri rica etsem bana atabilir misiniz?

Linux Mint kurdum hocam ama daha oturup ayar falan yapamadım sürücü olsun hiçbir şey kurmadım gün içinde onları kurup başlayacağım ama şöyle bir bakınca hoşuma gitti pürüzsüz bir yüzey de ilerliyormuşum hissiyatı ve çok daha hızlı oluşunu fark ettim bile diyebilirim.

Linux'ta çoğu zaman kullanıcının çağırdığı uygulamaların, kullanıcı seviyesinde, read&write yetkisi olur. Sandbox kavramı bundan doğdu. Arka planda çalışabilmesi için de root yetkisi şart değil. Linux'ta program çalıştırdın mı hiç? Her şey arka planda mı çalışıyor? Hiç mi daemonlar yok kullanıcı dosyalarını okuyabilen? Bu iddiada mısın gerçekten? GNOME, KDE, Hyprland gibi yapıların hiç mi auto start/execleri yok sanıyorsun? Tüm arka plan işlemleri systemctl mi yönetiyor sence?
virüsler root yetkisi olmadan hiç bir şey yapamazlar etkisizidir.

windows bile uyarı veriyor virüs çalışsın çalışmasın mı diye :D
şimdi hahah atabilirsiniz.

Son düzenleme:
virüsler root yetkisi olmadan hiç bir şey yapamazlar etkisizidir.

windows bile uyarı veriyor virüs çalışsın çalışmasın mı diye :D
şimdi hahah atabilirsiniz.
Aynen, root yetkisi olmadan etkisiz.(!) Çünkü hiç bir dosyayı okuyamaz ve değiştiremezler root yetkisi olmadan (!) Dosyalar yaratamazlar. (!) Buffer overflow deneyemezler. (!) Shell komutları calistiramazlar.(!)

Hiç bir şey bilmeden yazıyorsun.
Bir virüs olsa, ne olduğunu bilmeden indirsen, sakince yerleştirir .config/autostart'a .desktop kısayolunu, sen farkına varmadan sabah akşam kendini başlatır. Sen farkına varmadan dosya okur, sen farkına varmadan http bağlantısı yapar, bir api'a yanıt gönderir. Sen farkına varmadan inotify kullanıp değişiklik takip eder, her dosya değişikliğini api'a bildirir.

Bir virüs dediğin sadece işletim sistemi dosyalarına müdahale eden türden bir şey değil. Sürekli fork yapan, yaptığı forkla ya belleğini yada pid'lerini tüketen bir virüs türü var, sistem çöker. Farklı isimler, farklı konumlar ile kendini çoğalttığı müddetçe hepsini kolayca öldüremezsin bile. Bu bir virüs işte. (Fork Bomb)

1716033159812.png

Şu kadar PID üretse yeter. Bunun için root yetkisine ihtiyacı yok.

Screen capture, keylogging root yetkisi gerektirmeyen şeyler. Dosya okumak root yetkisi gerektirmeyen bir şey.

Hocam kurulumu falan yaptım her şey güzel ama sanki sesler bir tık boğuk gibi geliyor hoparlörden onu nasıl çözebilirim?
Başka bir sorun olarak belki çoğu kişide sorun değildir ama şun Firefox'tan giriyorum internete ve arayüz uzak geliyor yakınlaştırıyorum ancak yazı tipleri küçük geliyor bu sefer de ne yapabilirim?
Bir de oyun kısmında nasıl oluyor direk yükleyip Steam veya internetten oynayabilir miyim?

Hocam kurulumu falan yaptım her şey güzel ama sanki sesler bir tık boğuk gibi geliyor hoparlörden onu nasıl çözebilirim?
Başka bir sorun olarak belki çoğu kişide sorun değildir ama şun Firefox'tan giriyorum internete ve arayüz uzak geliyor yakınlaştırıyorum ancak yazı tipleri küçük geliyor bu sefer de ne yapabilirim?
Bir de oyun kısmında nasıl oluyor direk yükleyip Steam veya internetten oynayabilir miyim?
Ekran çözünürlüğün ne?

Steam için de bu kısmı hallettikten sonra evet;
1716038651957.png

Not: CS için açmana gerek yok bu ayarı.

Yeni konular

Geri
Yukarı