Linux'da eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler neler?

Makaleler
13
Yer
Hinohara Nishitama
Bu konu altında, Linux kullanırken eksikliğini hissettiğiniz, kullanımınızı kolaylaştıracak veya karşısında bu varken bunda böyle olması olmamış dediğiniz şeyleri toparlayalım. Gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım.

Konu altında uzun tartışmalar yaratmaktan olabildiğince uzak ve tek kelimelik yorumlar yazmaktan kaçınarak fikir belirtelim. Öneriniz eğer zaten var ise (+) artılayarak yukarıda gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Dağıtımların, sunmakta başarısız olduğu şeyleri toparlamak istiyorum. Benim de fikirlerim var, konudan ayrı olması adına ilk yorumdan itibaren yazacağım.

Arka sayfalardaki öneriler, önde gözükmesi için çözüm işaretlenebilir. Böylece oylaması daha kolay yapılır.

Son düzenleme:
Bu konu altında, Linux kullanırken eksikliğini hissettiğiniz, kullanımınızı kolaylaştıracak veya karşısında bu varken bunda böyle olması olmamış dediğiniz şeyleri toparlayalım. Gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım.

Konu altında uzun tartışmalar yaratmaktan olabildiğince uzak ve tek kelimelik yorumlar yazmaktan kaçınarak fikir belirtelim. Öneriniz eğer zaten var ise (+) artılayarak yukarıda gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Dağıtımların, sunmakta başarısız olduğu şeyleri toparlamak istiyorum. Benim de fikirlerim var, konudan ayrı olması adına ilk yorumdan itibaren yazacağım.
Uygulama desteğinin artırılması. Mesela bir program ve oyun indirdiğimizde uyumlu mudur değil midir sorularını sormamamız. Her ne kadar resmi yazılımlar ve bazı oyun üreticileri linux desteklerini artırsalar da hala yeterli bulmuyorum.

İşletim sistemleri arasında veri alışverişi.
Bir dosyayı Windows formatları veyahut Mac formatlarına dönüştürülebiliyor ama bunları yaparken dosyayı saf halde ve bozmadan dönüştürmek çok zor.

Aygıt yöneticisi eksikliği olduğunu düşünüyorum. Windows'da aygıtları görüntülemek ve sürücülerini yönetmek, gerekiyorsa kapatıp açmak ve sistemden ayırmak tek program üzerinden yapılabilen bir eylem.
Linux pek oralı değil. Ne grafik arayüzü var, ne de tek komutu. Aşağıdaki komutları, yazmayı unuttuğum varsa fazlasını, kontrol etmeyi tek çatı altına toplayacak bir aygıt yöneticisi gerekli.

Kod:
lsmod, insmod, modprobe, lspci, lsusb, lshw

Kolay olmaması, terminalden komut yazarak işlem yapmaktan bahsetmiyorum o konuda bir sorun yok. Fakat Windows'da sorunsuzca yaptığım işler için saatlerce araştırma yapıp sürekli sorunlarla karşılaşıyorum.

Belki Windows'a çok alıştığım içindir.

Uygulama desteğinin artırılması. Mesela bir program ve oyun indirdiğimizde uyumlu mudur değil midir sorularını sormamamız. Her ne kadar resmi yazılımlar ve bazı oyun üreticileri linux desteklerini artırsalar da hala yeterli bulmuyorum.
İşte bu doğru bir eleştiri. Linux'un exe açmasına gerek yok, programların Linux desteği çıkartması gerekli.

Bir dağıtım kurma grafiğini geliştirmeleri lazım (son kullanıcı için)

@Nizel G hocamın kullanmıyor olması(!)
-Oyun desteğinin hala daha yetersiz olması. Proton ile destek sağlanan kimi oyunlarda da ek ayarların gerekmesi ve deneyimin çoğu zaman Windows kadar iyi olmaması.
-Reklamlamasının kötü olması.
-Ortak proje yerine sürekli çatallar üzerinden ilerlemesi çoğu durumda iyi olsa da bazen çatallar arasında git gele sokması
-Sürücü desteği, özellikle fare, klavye gibi aygıtların sürücü desteği resmi olarak yok. Çoğu farenin topluluk sürücüleri olsa da bunlar asıl yazılım kadar işlevsel olmayabiliyor.
-Ses noktasında Linux Mint harici hemen hemen her dağıtımda minör problemler yaşadım. Örneğin mikrofonum Linux Mint'te sorunsuz çalışırken diğer dağıtımlarda algılama düzeyini yüzde 40 civarlarına çekmem gerekiyor.

Emülatörsüz exe çalıştırma.

Exe için emülatör kullanılmıyor ki.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı