Linux'ta ATI X1600/RV530 ekran kartı sürücüsü yüklenmiyor

Merhaba, başlıkta Linux yazmamın sebebi tek Pardus'ta değil tüm distrolarda böyle olması. Ekran kartım ATI X1600/RV530. AMD'nin resmi sitesinden .run uzantılı yaklaşık 100Mib'lik dosyayı indirdim. Terminal'den çalıştırdım, ama sanırım eski olduğundan yüklenmiyor.

Kod:
Error: ./ default_policy.sh does not support version
default:v2:x86_64:lib32::none:5.10.0-16-amd64; make sure that the version is being
correctly set bu --iscurrentdistro
Removing temporary directory: fglrx-install.NT9TRx

Büyük ihtimalle çözümü yok biliyorum, fakat bazı sitelerde açık kaynak kodlu driverlar buldum. Güvenemediğim için size sormak istedim. Bulabilirseniz atabilir misiniz?

inxi -G çalıştırıp çıktısını at. Ona göre aksiyon alırız.
Kod:
Device-1: AMD RV530/M56-P [Mobility Radeon X1600] driver: radeon v: kernel
Display: x11 server: X.org 1.20.11 driver: loaded: ati,radeon
unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1280x800~60Hz
OpenGL: renderer: ATI RV530 v: 2.1 Mesa 20.3.5

Kod:
Device-1: AMD RV530/M56-P [Mobility Radeon X1600] driver: radeon v: kernel
Display: x11 server: X.org 1.20.11 driver: loaded: ati,radeon
unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1280x800~60Hz
OpenGL: renderer: ATI RV530 v: 2.1 Mesa 20.3.5
Zaten sürücü var, kurmanıza gerek yok. Bilgisayarınızı kullanabilirsiniz hiçbir ek işleme gerek kalmadan. AMD sürücülerinin çoğu çekirdeğe zaten gömülüdür.

Zaten sürücü var, kurmanıza gerek yok. Bilgisayarınızı kullanabilirsiniz hiçbir ek işleme gerek kalmadan. AMD sürücülerinin çoğu çekirdeğe zaten gömülüdür.
Pardon yanlış anlatmıştım, zaten driver kurulu sanırım söylediğiniz gibi, ama bilgisayar aşırı yavaş. Bazı sitelerde açık kaynak kodlu sürücüler kullanın gibi yazılar görmüştüm, eski bir kart çünkü desteği yok. Benim amacım güncellemek. Kusura bakmayın, yanlış anlatmıştım.

Ekran kartınız çok eski ve yavaş. Linux kurmak çok fazla yardımcı olmayacak. Linux çekirdeğindeki sürücüler zaten açık kaynak. xorg sunucusuna ayar yaparak çekirdekteki diğer sürücüler zorlanabilir ancak faydası olmayacaktır.

Basit masaüstü ortamları veya döşemeli pencere yöneticilerinden birini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ekran kartınız çok eski ve yavaş. Linux kurmak çok fazla yardımcı olmayacak. Linux çekirdeğindeki sürücüler zaten açık kaynak. xorg sunucusuna ayar yaparak çekirdekteki diğer sürücüler zorlanabilir ancak faydası olmayacaktır.

Basit masaüstü ortamları veya döşemeli pencere yöneticilerinden birini kullanmayı deneyebilirsiniz.
Windows 10'nun yanına dual boot olarak kurdum. Keşke daha iyi bir gpu'm olsada bunlarla uğraşmasam :D sanırım yok bunun çözümü anladığım kadarıyla.

@saygısızlık yapma, diğer sürücüler belki performansı artırabilir ancak ekran kartınız birçok özellikten yoksun. Vulkan olmadığı için DXVK gibi çeviricilerden mahrum kalacaksınız. Oyunlarda Windows'dan daha yüksek performansı veren asıl şey zaten Vulkan üzerinde çalışan öykünücüler. Wine OpenGL için de çevirici sunuyor ama performansı Vulkan'ın yanına yaklaşamaz. Varsayılan radeon sürücüsüyle devam etmenizi tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı