Lise 3 için sayısal seçtim

Gelecek kaygısı, başarısız olma korkusu, ailenin emeklerini boşa çıkarmak istememesi. En azından benim için durumlar böyle :(
her ne kadar bu endişelere sahip olsam da, ders çalışırken aşırı sıkılıyorum vallahi. Geçen sene sınav senemdi, çalıştığım her dakika benim için yıl gibi geliyordu. Bunun en büyük sebebi de umutsuzluk, çevremde ünüversite bitirip işsiz kalan çok fazla kişi var, çalışanlarda asgari ücret ile alakasız yerlerde çalışıyor. onları gördükçe boşa uğraşıyormuşum gibi geliyor.
İstediğini yapabildin mi peki?

İstediğini yapabildin mi peki?

İstediğini yapabildin mi derken anlayamadım? Sınav senem derken lise sınavından bahsediyorum, şu anda 10. sınıfa geçtim yani, lise sınavını soruyorsan ortalamamla gidebileceğim en iyi lise olan orta seviye bir Anadolu lisesine gittim, 83 ortalama ile alıyordu, LGS'den başarı elde edemedim maalesef, ancak çok da üzülmedim çünkü pandeminin ilk aylarıydı kimse ne yapacağını bilmiyordu, ortalaması 98.5 olan gece gündüz deli gibi çalışan arkadaşımın bile benimle aynı sınıfa düştüğünü görünce benim başarısız olmam konusunda çok da şaşırmadım açıkçası :)

Sayısal seçtiyseniz, ciddi şekilde uzun saatler ders çalışmayı göze almışsınızdır demektir. Televizyonda okul eşyası görünce delirmek ise abartıdan başka bir şey değil. Okuldan bir insan bu kadar korkamaz, korkmamalı. Okullar açılana kadar 9 ve 10.sınıftan belirli konulardaki eksiklerinizi kapatırsınız, 11.sınıfta da 11.sınıf + TYT olarak düzeninizi oturtur yaparsınız. Ancak bu stres/gerginlik/korku seviyesi aşılmadan yapılabilir mi bilmiyorum. 11.sınıfa geçiyorum, zor olduğunu çok kişiden duyuyorum ancak kimseden de "Çalıştım yok yine de olmuyor insanüstü derecede zor" gibi bir laf duymadım.

K

@BayramogluE bir şey soracağım, sen 10. sınıfı nasıl telafi etmeyi düşünüyorsun? 15 gün gibi kısa bir süre kaldı ne yapacağımı bilmiyorum. Yarın konu açarım muhtemelen ama sormak istedim. Konu anlatımlarını izlesem 65-70 saat gibi çok uzun bir video dağı oluyor, günlük yaklaşık 4.5 saat sadece video, ben anlamadığım yeri durdurup tekrar izliyorum mola falan veriyorum yani ben işin içinden en az 6.5 saatte anca çıkarım, ben ancak sınav haftasında bu kadar çalışabilirim o da korkudan :D ders konusunda üşengeç biriyim açıkçası. Özetleri izlesem yaklaşık 18 saat ama konuları anlayabilir miyim bilmiyorum. Ben 9. sınıftan geçtim bu arada hatırlatayım
Keşke yazın başında tembellik edip ertelemeseydim :D

Kanka ben zora girmedikçe o kadar çalışan biri değilim ama çalışmam gerekti mi çalışırım. Ben çalışacağım zaman yanıma birini alırım ve konuyu ona anlatıyorum. Hem karşı taraf soru soruyor tekrarda etmiş oluyorum. Yani ben böyle mesela annemi babamı yanıma alırım anlatırım.

Gelecek kaygısı, başarısız olma korkusu, ailenin emeklerini boşa çıkarmak istememesi. En azından benim için durumlar böyle :(
her ne kadar bu endişelere sahip olsam da, ders çalışırken aşırı sıkılıyorum vallahi. Geçen sene sınav senemdi, çalıştığım her dakika benim için yıl gibi geliyordu. Bunun en büyük sebebi de umutsuzluk, çevremde ünüversite bitirip işsiz kalan çok fazla kişi var, çalışanlarda asgari ücret ile alakasız yerlerde çalışıyor. Onları gördükçe boşa uğraşıyormuşum gibi geliyor.

Kanka ailen baskıcı değilse sorun yok amcamın çocuğu üniversite sınavına 5 kere girdi ve hala başaramıyor. Anlamıyom ama adam çocuğa kızmıyor bile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen yıl liseden mezun oldum. Bence öğrencilerin ders çalışmasına en büyük engel okuldur. İsterseniz açık öğretime geçip kendiniz ders çalışabilirsiniz.
Açıkta yaptımmı daha zor olacağını düşünüyorum. Çünkü uyuşuk biriyim okul bizi saçma saçma şeylere zorladığı için daha kolay ama bir yandanda zor
İstediğini yapabildin mi derken anlayamadım? Sınav senem derken lise sınavından bahsediyorum, şu anda 10. sınıfa geçtim yani, lise sınavını soruyorsan ortalamamla gidebileceğim en iyi lise olan orta seviye bir Anadolu lisesine gittim, 83 ortalama ile alıyordu, LGS'den başarı elde edemedim maalesef, ancak çok da üzülmedim çünkü pandeminin ilk aylarıydı kimse ne yapacağını bilmiyordu, ortalaması 98.5 olan gece gündüz deli gibi çalışan arkadaşımın bile benimle aynı sınıfa düştüğünü görünce benim başarısız olmam konusunda çok da şaşırmadım açıkçası :)
Yalandan çalışıyorlar. Sadece derslerde sınavlarda iyi olunur. Ben de mesela derslerim ne kadar iyi olsada denemeye gelince takılıyom.

Liseden mezun olalı 1.5 yıl oluyor. Üniversite kazanamadık tabii ki bu sistemle. Okuldan 1 kişi tıp kazandı onun dışında gerisi kaldı. Sabah 8'de gidip öğleden sonra 17:00'de çıkıyorduk. Zaten herkesi de bu okul saatleri soğutuyor. Bir şey kazanamayınca babamın yanında çalışıyorum şu anda. 😂

Liseden mezun olalı 1.5 yıl oluyor. Üniversite kazanamadık tabii ki bu sistemle. Okuldan 1 kişi tıp kazandı onun dışında gerisi kaldı. Sabah 8'de gidip öğleden sonra 17:00'de çıkıyorduk. Zaten herkesi de bu okul saatleri soğutuyor. Bir şey kazanamayınca babamın yanında çalışıyorum şu anda. 😂
Knk sizin sınıftanmı okuldan mı 1 kişi tıp kazandı o kadar mı zor ve kötü okul ama saatlere bakarsak işkence.

Yalandan çalışıyorlar. Sadece derslerde sınavlarda iyi olunur. Ben de mesela derslerim ne kadar iyi olsa da denemeye gelince takılıyom.

Yok aga kız denemelerde de iyi yapıyordu nasıl oldu bilmiyorum, 450 kişilik okulda sadece 9 kişi nitelikli okula gidebilmişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı