Live-boot için 64 Bit ve UEFI Linux önerisi

Metro1234

Decipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Hp g6 ProBook
Samsung Galaxy J7 Prime
Ortalama aradığım özelliklerin listesi:

1-64 Bit ve UEFI olmalı.
2-Arch, Ubuntu, Debian bunlardan biri ama Arch olsa sevinirim denemek istiyordum.
3-KDE olmasa sevinirim ama şart değil.

Birincisi hariç tüm liste değişebilir çok da fark etmez. Laptop kullanıyorum ortalama bir iş laptopu gücünde. 5. nesil i5 ve 8 GB RAM var.

@Rona

Birincisi zaten her dagitimin destekledigi bir sey. Yani takilmana gerek yok o kisima.
MX ve Sparky Linux'a bakabilirsin.
Yani öyle dememin sebebi ilk Debian Slax denedim o çalışmadı UEFI değilmiş ondan. Aslında ben Manjaro düşünüyorum Xfce Mx Arch değil ondan düşümüyordum ama Arch bulamazsam bakarım Sparky ye bakacağım.

Yani öyle dememin sebebi ilk Debian Slax denedim o çalışmadı UEFI değilmiş ondan. Aslında ben Manjaro düşünüyorum Xfce Mx Arch değil ondan düşümüyordum ama Arch bulamazsam bakarım Sparky ye bakacağım.

Bana kalirsa adam akilli Arch tabanli dagitim yok. Endeavour falan onlarin ozel olarak sundugu bir sey yok. Hepsini sen kendin archiso kullanarak yapabilirsin zaten.

Ha illa Arch olacak diyorsan Arco'ya bakabilirsin ama. Gelistiricisi baya iyi biri, kendi kanalinda hata cozumleri falan da paylasiyordu.

Bana kalirsa adam akilli Arch tabanli dagitim yok. Endeavour falan onlarin ozel olarak sundugu bir sey yok. Hepsini sen kendin archiso kullanarak yapabilirsin zaten.

Ha illa Arch olacak diyorsan Arco'ya bakabilirsin ama. Gelistiricisi baya iyi biri, kendi kanalinda hata cozumleri falan da paylasiyordu.
Özel bir şey istemiyorum zaten düz Arch Live-Boot desteklemiyo diye (yani ben öyle biliyorum )diğerlerine bakıyorum ve Manjaro Xfce olduğu için seçtim yoksa çokta umrumda değil gider linux mint de kullanırım.

Özel bir şey istemiyorum zaten düz Arch Live-Boot desteklemiyo diye (yani ben öyle biliyorum )diğerlerine bakıyorum ve Manjaro Xfce olduğu için seçtim yoksa çokta umrumda değil gider linux mint de kullanırım.

Aksine Arch live boot olarak geliyor. Sadece icerisinde herhangi bir x sunucusu ve masaustu ortami bulundurmuyor. Sadece live boot icin kullanilacaksa icerisinde ise yarayan araclar bulunduran dagitimlari tercih etmek daha iyi. Gidip Endeavour kurarsan temadan baska bir sey yok dagitimda zaten. MX ve Sparky onermem dagitima ozgu araclari icerisinde bulundurmalari.

Arch'da yapip Debian tabaninda yapamadigin bir sey yok.

Aksine Arch live boot olarak geliyor. Sadece icerisinde herhangi bir x sunucusu ve masaustu ortami bulundurmuyor. Sadece live boot icin kullanilacaksa icerisinde ise yarayan araclar bulunduran dagitimlari tercih etmek daha iyi. Gidip Endeavour kurarsan temadan baska bir sey yok dagitimda zaten. MX ve Sparky onermem dagitima ozgu araclari icerisinde bulundurmalari.

Arch'da yapip Debian tabaninda yapamadigin bir sey yok.
Hocam sorunda bu x sunucusu yok ben günlük kullanım ve Arch linux öğrenmek için istiyorum ana sistemimde Windows 10 var ve silemem. Aslında haklısınız hem Debian'ne distrobox kurarak Arch terminalini kullanabilirim ama Debian'de program kurmak bi tık sıkıntı sanal makinede denemiştim wine gibi programları kurarken key eklemek gerekiyor. Ama galiba Manjaro Xfce kullanacağım. Birde bir sorun olacaktı Live-Boot da birşeyler kurup sistemi kapatıp açınca herşey siliniyor değil mi ?

Hocam sorunda bu X sunucusu yok ben günlük kullanım ve Arch Linux öğrenmek için istiyorum ana sistemimde Windows 10 var ve silemem. Aslında haklısınız hem Debian'ne distrobox kurarak Arch terminalini kullanabilirim ama Debian'de program kurmak bir tık sıkıntı sanal makinede denemiştim Wine gibi programları kurarken key eklemek gerekiyor. Ama galiba Manjaro Xfce kullanacağım. Bir de bir sorun olacaktı live-boot da bir şeyler kurup sistemi kapatıp açınca her şey siliniyor değil mi?

Linux Mint.

Hocam sorunda bu x sunucusu yok ben günlük kullanım ve Arch linux öğrenmek için istiyorum ana sistemimde Windows 10 var ve silemem. Aslında haklısınız hem Debian'ne distrobox kurarak Arch terminalini kullanabilirim ama Debian'de program kurmak bi tık sıkıntı sanal makinede denemiştim wine gibi programları kurarken key eklemek gerekiyor. Ama galiba Manjaro Xfce kullanacağım. Birde bir sorun olacaktı Live-Boot da birşeyler kurup sistemi kapatıp açınca herşey siliniyor değil mi ?

X sunucusu bulundurmamasi bir sorun degil. Arch'i Windows'un yanina dual boot olarak kurmak cok kolay. Pacman paket yoneticisi komutlari disinda terminal kullanimi ayni. Komutlari ogrenmek istiyorsan kullan o programi.

Debian tarafinda herhangi bir key ekleme zorunlulugunuz yok. Arch tarafinda depoda olmayan paketleri kurmak istediginiz zaman key eklemeniz gerekebiliyor.

Live boot sistemi kapattiginiz zaman degisiklikler kaydedilmez. Ancak Rufus tarzi programlar ile persistence secenegini ayarlarsaniz ekstra olarak bir bolum ayirir, o bolum icerisine kaydettiginiz paketler kalici olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı