Londra, Uber’e İzin Verdi

Taksicinin ekmeği beni hiç alakadar etmez umrumda da değil ben aldığım hizmete bakarım, tercihimiz de bu yönde zaten halen uber kullanıyorum. Sıkıntı yok.

Neden sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın bu sözünü eleştiriyorsunuz? Evet. Bazı taksiciler tacizde vs. bulunuyor. Ancak ülkede UBER olsa işini düzgün yapan taksi şoförleri ekmeklerini kazanamayacaktı. O yüzden yasakladı.
Serbest Piyasa sonuçta taksiye binmek isteyen taksiye biner, Uber'e binmek isteyen de Uber'e olay bu kadar basit. Mesela A mahallesini düşünelim: A mahallesinde 2 market var, 2'sinin de çalışanları Türk. 2'si de karşı karşıya, ilk marketin bazı çalışanları çok somurtkan ve kaba, senden fazla para almaya çalışıyor ama sahibi Türk; diğer marketin çalışanlarının hepsi güler yüzlü, senin ne kadar para ödeyeceğin önceden belli ama sahibi yabancı. Sen bu marketi sırf sahibi Türk olan market daha az kazanmaya başladı diye kapatırsan haksızlık yapmış olursun ve ayrıca bir istihdam alanını bitirmiş olursun. İnsanlara seçme hakkını tanıman lazım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı