Lumia ve Windows Phone nasıldır ?

BahadirS

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle, önümüzdeki ay içerisinde bir telefon alacağım kısmetse. Fiyat konusunda netleşmiş bir durum yok. Ancak hala daha platform seçebilmiş değilim. Windows Phone açıkcası hoşuma gitti. Stabil oluşu ve basit bir kodlama, arayüz kullanması falan. Ancak kullanan arkadaşlara birkaç sorum olacak.

1) WP8 veya Lumialarda, Whatsapp'ın kronik bir problemi olduğu söyleniyor. Özellikle şunu sormak istiyorum: Resim video veya ses dosyası attığınızda veya size böyle bir dosya geldiğinde uygulamadan attığı ve uygulamanın kitlendiği doğru mu? Veya Whatsapp'ın başka problemleri var mı? Teknik anlamda soruyorum. Yani arkaplan değiştirme vs. gibi olaylara takılmam pek. Whatsapp benim için önemli çünkü. İletişimi ordan kuracağım çoğunlukla.

2)Eğer fiyat olarak bir sıkıntım olmazsa, Lumia 1020 Vatan'da geçende 1772 TL idi. Eğer bu gibi bi rakama yakalarsam Lumia 1020 almayı düşünüyorum. Ancak, bazı arkadaşlar Lumia 1020 ile Lumia 925 arasında donanım olarak farkı olmadıgını 1020 almanın gereksiz oldugunu söylediler. Bende teknik özellliklerine baktım. Lumia'nın 2 GB rami olması ve 32 gb olması dısında + bir özelliği yok gibi duruyor. (İnternette L925 32 GB 1100 TL gibi bir rakamla satılıyor ancak internet işine pek bulaşasım yok) Bu anlamda, sizce Wp8 almaya karar verirsem L1020 mi yoksa L925 mi seçmeliyim?

3)Ayrıca Lumia'nın 925'den sonra (belki Amoled ekran kullandıgı içindir bilmiyorum) bataryalarında performans düşüşü oldugu söyleniyor. Özellikle 1020'de Wi-fi üzerinden internet açıkken en çok şarj tüketen telefon oldugunu söylemiş bir forumda bir 1020 kullanıcısı. Bu konuda batarya konusunda da fikirlerinizi alabilir miyim?

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın ama sonuçta yüksek paralar verdiğimiz bu telefonlar için kafamda bir soru işareti kalsın istemiyorum. Detaylıca yazdım. Şimdiden teşekkür ederim :)

Lumia 1020 bataryası Lumia 925'e göre daha çabuk biter. Ama kamera konusunda hiç bir telefon Lumia 1020'nin yanına yaklaşamaz.

Kamera ile işin çok oluyorsa Lumia 1020, kamera ile işin yoksa Lumia 925 alabilirsin.
Lumia 1020'nin 925'den bir farkı Godzilla Glass 3 kullanması.

Kamerayla pek fazla işimi yok. Lumia 925'in kamerası da kötü değil sanırım, nokianın yazılımlarını övüyor genelde insanlar. O yüzden bana yeterli gelecektir. Ancak, 2 GB ram in oluşu ve 32 GB depolama alanı gibi özellikleri var + olarak. Yani L925 16 GB 1300 TL civarında bir mağazada, L1020 ise 32 GB ve Vatan'da 1772 TL idi. O anlamda kafamda soru işareti olmuştu.

Dostum Lumia 920 kullanıyorum whatsappla alakalı zerre kadar sıkıntı çekmedim. Gerçi yeni aldım teli. Belki sorunlar eski sürümden kaynaklanabilir dediğim gibi. Whatsapp'da sıkıntı yok. Hemde hiç yok. Kamera kullanıyorsan tabi ki de 1020 ve fazla ram sistemin daha hızlı hareket etmesini sağlar ama gerçi pek fark göreceğini sanmam. Kardeşim sana önerim şudur ki vatandan 999 liraya indirimle lumia 920 32GB alabilirsin. Zaten 920nin 16GB yok. Ama şöyle bir sıkıntı var. Telefon ağır ve kalın. Bunları göz arda edersen önerim 920. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Whatsapp dosya alıp göndermede hiçbir problem yok. Bildirim alırken sorun yaşayan arkadaşlar var. Güç tasarruf modu devreye girdiğinde bu problem oluşuyor.(şarj %20 altına düştüğü zaman). Tabi isterseniz bu da kapatılabiliyor.

Whatsappda sıkıntı olmuyor zaten yakında whatsapp için büyük bir güncelleme gelecek. Arada bir eski mesajlara bakarken atma problemi yaşayabilir fakat düzeltilmeyecek bir şey değil. Arkaplan fotoğraf ekleme olayı gelecek güncelleme ile eklenecek zaten yani telefonu almadıysanız 925'i tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı