M.2 SSD için ayar yapmak gerekir mi?

Tugay Çavuş

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Samsung 970 Evo Plus 3500MB/s okuma 3300MB/s yazma hızına sahip M.2 SSD'yi kullanıyorum fakat Windows 14 saniye gibi sürelerde açılıyor. Arkadaşımın notebook bilgisayarında daha düşük hız değerlerine sahip M.2 var fakat onun bilgisayarı 2.2 saniye gibi saniyelerde açılıyor SSD'ye test yaptığımda ise değerler normal çıkıyor bunun sebebi nedir? BIOS'ta bazı ayarları değiştirerek 7.5 saniyeye düşürebildim.

Sistem bilgilerim:
  • ASUS B450-F anakart.
  • AMD Ryzen 5 3600X.
  • G.Skill 16 GB 3200MHz RAM.
  • RTX 2060 OC.
  • Samsung 970 Evo Plus 500GB.
  • WD 7200RPM 1TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana kart simgesini gördükten sonraki süre SSD ile ilgilidir. Ayrıca Windows'un SSD'de kurulu olduğuna emin misin?

Anakart simgesini gördükten sonraki süre SSD ile ilgilidir. Ayrıca Windows'un SSD'de kurulu olduğuna emin misin?

Evet, Windows SSD'de kurulu.
SSD ile m2.SSD arasinda açılma farkı yok videolarda gördüğüm kadarıyla.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet internetteki çoğu videoda böyle gözüküyor fakat arkadaşımın notebookundaki 2.2 saniyeyi görünce çok şaşırdım ve internette araştırdım ve 4 saniye ve altı açılan SSD videoları gördüm açıksa Samsung Magician ile test yaptığımda okuma hızı 2300MB/s tekrar yaptığım 1000 MB gibi sonuçlar veriyor fakat CrystalDiskInfo ile yaptığımda normal sonuçlar veriyordu o zamandan kalma içimde bir şüphe vardı zaten.

Son düzenleme:
Evet, Windows SSD'de kurulu.

Evet internetteki çoğu videoda böyle gözüküyor fakat arkadaşımın notebookundaki 2.2 saniyeyi görünce çok şaşırdım ve internette araştırdım ve 4 saniye ve altı açılan SSD videoları gördüm açıksa Samsung Magician ile test yaptığımda okuma hızı 2300MB/s tekrar yaptığım 1000 MB gibi sonuçlar veriyor fakat CrystalDiskInfo ile yaptığımda normal sonuçlar veriyordu o zamandan kalma içimde bir şüphe vardı zaten.

Bilgisayara ne kadar çok güncelleme oyun program yüklersen açılma süreai o kadar kisaliyor karşim. Bende ilk PC aldigimda 3 sn açılıyordu şimdi 8.1sn.

Bilgisayara ne kadar çok güncelleme oyun program yüklersen açılma süreai o kadar kisaliyor karşim. Bende ilk PC aldigimda 3 sn açılıyordu şimdi 8.1sn.

Bilgisayarımda ki D: Diski Harddisk, oyunları Harddisk'e kuruyorum C: Diski ise Windows ve programlar. C diskindeki 464 GB toplam alanın sadece 167GB'ı kullanılıyor. İnternetteki videoları deniyorum eğer kayda değer bir sonuca ulaşabilirsem yaptığım işlemleri buraya atacağım.

Bilgisayarımda ki D: Diski harddisk, oyunları Harddisk'e kuruyorum C: Diski ise Windows ve programlar. C diskindeki 464 GB toplam alanın sadece 167GB'ı kullanılıyor. İnternetteki videoları deniyorum eğer kayda değer bir sonuca ulaşabilirsem yaptığım işlemleri buraya atacağım.

Dostum sen o SSD aldığın için PC'nin uçmasını istiyorsun anladım.

Dostum sen o SSD aldığın için PC'nin uçmasını istiyorsun anladım.

Adamın SSD'si 1800MB/s okuma 1500MB/s yazma hızına sahip ki bunu adam 2.5" SSD ile yapabiliyorken ben niye M.2 SSD ile yapamayayım ki acaba benim SSD mi sıkıntılı diye merak ettim.
Ki zaten yabancı forumlarda da benim yaşadığım sorun ile alakalı birçok örnek bulunuyor.

Buyurun bunlarda SSD değerlerim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    18,4 KB · Görüntüleme: 40
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    34 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    142,2 KB · Görüntüleme: 35

Geri