Çözüldü M.2 SSD okuma ve yazma hızı olması gerekenden çok düşük çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dumblepleep

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
mld m300
Anakart
asus prıme a520m-k
Merhabalar. Malum siteden hazır sistem aldım, belli başlı testleri yaparken sıra ssd testine geldi ve çok şaşırdım. Olması gereken okuma: 3300 - yazma: 3100 fakat durum görseldeki gibi. SSD linkini bırakıyorum, var mıdır bunun çözümü ya da fabrikasyon hata vs olabilir mi değişim talep ediyim mi? Şimdiden sağ olun.
Bu arada bios ayarlarını yaparken m2 ssd'yi otomatikten GEN3'e çekmiştim ondan olabilir mi ?

SSD LİNK: MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD (3300MB Okuma / 3100MB Yazma)| ITOPYA.COM

1713185546093.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
MLD M300 yazıldığı değerleri veremiyor. Otomatikten Gen3'e çekmen bir şeye etki etmez, SSD zaten Gen3.

Yani sorun SSD'nin dandik olması. Videoyu izlersen videoda da aynı değerler elde edilmiş. İçindeki kontrolcü zayıf, anca bu kadar. Phison E13T kontrolcüsü var. Yani hata falan yok, değişimle yenisini verseler dahi bu değerleri alacaksın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
MLD M300 yazıldığı değerleri veremiyor. Otomatikten Gen3'e çekmen bir şeye etki etmez, SSD zaten Gen3.

Yani sorun SSD'nin dandik olması. Videoyu izlersen videoda da aynı değerler elde edilmiş. İçindeki kontrolcü zayıf, anca bu kadar. Phison E13T kontrolcüsü var. Yani hata falan yok, değişimle yenisini verseler dahi bu değerleri alacaksın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Çözüm

teşekkür ettim başkan sağ olassın. GEN3'den otomatiğe aldım geri belki ondandır diye yok daha da düşük çıktı. İnan ben 3300e 3100 diye özelleştirip almıştım neye yaradı ki şimdi :(

Rica ederim... Sadece sentetik test hızlarına bakıp SSD almak mantıklı değil maalesef. SSD'nin iyi veya kötü olmasını etkileyen birçok etken var. Kontrolcü, DRAM, NAND türleri vs...

Saniyede 3000 MB civarı hızları veremese de kullanabilirsin, genel kullanım için büyük fark oluşturmaz.

Rica ederim... Sadece sentetik test hızlarına bakıp SSD almak mantıklı değil maalesef. SSD'nin iyi veya kötü olmasını etkileyen birçok etken var. Kontrolcü, DRAM, NAND türleri vs...

Saniyede 3000 MB civarı hızları veremese de kullanabilirsin, genel kullanım için büyük fark oluşturmaz.
Ya açıkcası günlük kullanım ve stres atmak için arada LOL girerim diye aldım sistemi. Çok iyi değil zaten ekran kartı vs yok direkt Ryzen 5 5600G işlemcisi var. Fazlasıyla da yeter diye düşünüyorum:) Allah bundan geri koymasın tekrardan teeşkkür ediyorum :)

Geri
Yukarı