M1 MacBook Air hala alınır mı?

Hocam iş oyun oynamayayım falansa bilgisayarınızı çöpe atmak ve kullanmamak kendi iradenizdir. Ben de 8. sınıfta yazın bıraktım ve neredeyse hiç oyun oynamadım. Bu iş niyetle olur onu bilin. MacBook alınca 4389409234890 kat daha iyi çalışma muhabbeti yok. Çok fazla reklamnını yaptı Apple bu işin. Yok MacBook alın daha iyi çalışırsınız yok iPad 9 eğitim için bir dost falan. İnanmayın hocam. 12. sınıf bitsin güzel bir oyuncu PC'si toplayın kendinize. 30 bin liraya değmez bu laptop.

"Laptop çöp, o fiyata masaüstü alın." diyenlerden farkınız yok. O 30000TL'ye toplayacağınız masaüstü bilgisayarı kaç sene tam performansta çalışacak ve M1 işlemci ile karşılaştırıldığında 8K videoyu kaç dakikada renderlayacak?

Hocam bu sene dershaneye gitmeyeceğim. Kütüphanede kendim çalışacağım. Disiplin konusunda bir problemim yok ama video içeriklere ulaşmam için bana bir cihaz gerekiyor. Kendi laptopum 10 senelik. Yerinden hareket ettirdiğiniz anda kapanıyor, kasması vs de çok başka düzeyde zaten. Bu sene MacBook benim için biçilmiş kaftan gibi çünkü yapabileceğim şey zaten içerisinde kısıtlı. Baktım her şey yolunda. Bu sene sonunda satar bir başka modele geçerim. Benim özellikle MacBook isteme sebebim. Kompakt küçük bir cihaz, taşınabilir. Dikkatimi dağıtmaya çok uygun değil oyun vs yükleyemiyorum biliyorsunuz. Ondan yani.

Alınır hocam. Dinlemeyin onu.

Herkese tek tek geri dönüş yapamıyorum tavsiyeleriniz için yönlendirmeler için herkese çok teşekkür ederim.

Merhaba herkese iyi akşamlar.

Hızlıca konuya girmek istiyorum. Bu sene mezun senem. Bir adet dizüstü bilgisayar almak istiyorum. Konu anlatımı videoları dinleyip ağırlıklı olarak ders amaçlı kullanacağım. Arada dizi/film izler, YouTube'da takılır web de gezerim. Ben kasti olarak oyuncu laptoplarına yönelmiyorum çünkü kendime güvenmiyorum dikkatimin dağılabileceğine inanıyorum.

Biraz piyasa da fiyat araştırması yaptım. Bütçeme uygun olan model MacBook Air M1 8GB/256GB model. Bilgisayarda fotoğraf vs yedeklemeyeceğim. Tek beklentim önümüzde ki 5 sene boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadan, yazılım desteği alarak kasmadan donmadan işlerimi görebileceğim bir laptop sahibi olmak. En çok merak ettiğim konu ise Windows da bulunan Word, PowerPoint vs gibi uygulamaların MacBook da muadili var mı? Tatmin eder mi? Ücretli mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim tekrar herkese iyi akşamlar.

Tam 1 sene önce MacBook Air M1 almıştım ve aldığım gibi geri verip Pro modeli ile değiştirmiştim, M1 Air'de kronik hoparlör sorunu var ve bazı kullanıcılarda ekstra olarak bilgisayar masadayken sallanıyor. Şimdi detaylı anlatmaya gerek yok zaten bunun hakkında bazı konular var Technopat üzerinde, alırken bunları düşünün derim.

Bence alınır ve uzun yıllar üzmez. şuanda hangi elektronik cihazı alırsanız alın, 3-5 yıl sonra teknolojinin gerisinde kalacaktır fakat apple ürünleri kullanım ömrü olarak daha uzun.

Oyun bilgisayarı/laptopu gibi bir kavram var sektörde, o cihazlarla karşılaştırılmasını hiç mantıklı bulmuyorum ve bu bilgisayarlar şarja takılı olmadan performans veremiyorlar.
Apple oyun konusunda adım atıyor ama bu bir oyun bilgisayarı demiyor. 2-3 yıla biraz daha önde olacaktır.

Arkadaşın amacı, dizi/film izlemek, youtubede vakit geçirmek, ders videoları izlemek. sanırsam not alacak, günlük işlerini halledecek, bu işleri oyun bilgisayarıyla yapabilir mi? evet. fakat ince bir çizgi var, şarj süresi ve taşınabilirlik(ağırlığı ve inceliği) bir diğer konu ise trackpad, mouse taşıma gibi bir durumuda olmayacaktır.

ayrıca oyun için daha radikal çözümler artık hayatımızda, bütçesi olduğunda xbox series s aldığında oyun ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır ve konsolların ömürleride uzun olduğundan sorun yaşamayacaktır.

Tek önerim, daha uzun soluklu olması adına 16gb ramli bir M işlemcili bir cihaz tercih etmesidir.

2012 late mbp vardı, şarjı 1 saat gidiyordu fakat yukarıdaki bahsedilen işlerin hepsini kasmadan sorunsuz yapıyor. Bi arkadaşıma hediye ettim. şuan hala okul işlerini hallediyor.

bende m2 pro 14inç var, 15 inç air alacaktım upgrade edince 14inç fiyatına yaklaştı, 16inç inceledim, 15 inç inceledim, sonrasında 14 inç'e karar verdim, 16inç pro taşınabilirlik açısından sınıfta kalır bir cihaz. 15inç cihaz ise 14 inç kullandıktan sonra nedense büyük geldi iyi ki almamışım dedim.

Apple küçük ekran sorununu, ekran çözünürlüğü ile rahatlıkla çözdüğünü düşünüyorum. Bende 27 inç monitörde var, ekran çözünürlüğü konusunda gelişmiş olmadığı için, benzer işlerde, 14 inç ekranda daha fazla hakimiyet kuruyorum.

Bazı insanlar için macbook air/pro sorunsuz ve mükemmel bir çözüm sunuyor. Özellikle ofis işleriyle uğraşan insanların gözü kapalı tercih edip, yapmak istediği işlerine odaklanmasını sağlıyor.

Bence alınır ve uzun yıllar üzmez. şuanda hangi elektronik cihazı alırsanız alın, 3-5 yıl sonra teknolojinin gerisinde kalacaktır fakat apple ürünleri kullanım ömrü olarak daha uzun.

Oyun bilgisayarı/laptopu gibi bir kavram var sektörde, o cihazlarla karşılaştırılmasını hiç mantıklı bulmuyorum ve bu bilgisayarlar şarja takılı olmadan performans veremiyorlar.
Apple oyun konusunda adım atıyor ama bu bir oyun bilgisayarı demiyor. 2-3 yıla biraz daha önde olacaktır.

Arkadaşın amacı, dizi/film izlemek, youtubede vakit geçirmek, ders videoları izlemek. sanırsam not alacak, günlük işlerini halledecek, bu işleri oyun bilgisayarıyla yapabilir mi? evet. fakat ince bir çizgi var, şarj süresi ve taşınabilirlik(ağırlığı ve inceliği) bir diğer konu ise trackpad, mouse taşıma gibi bir durumuda olmayacaktır.

ayrıca oyun için daha radikal çözümler artık hayatımızda, bütçesi olduğunda xbox series s aldığında oyun ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır ve konsolların ömürleride uzun olduğundan sorun yaşamayacaktır.

Tek önerim, daha uzun soluklu olması adına 16gb ramli bir M işlemcili bir cihaz tercih etmesidir.

2012 late mbp vardı, şarjı 1 saat gidiyordu fakat yukarıdaki bahsedilen işlerin hepsini kasmadan sorunsuz yapıyor. Bi arkadaşıma hediye ettim. şuan hala okul işlerini hallediyor.

bende m2 pro 14inç var, 15 inç air alacaktım upgrade edince 14inç fiyatına yaklaştı, 16inç inceledim, 15 inç inceledim, sonrasında 14 inç'e karar verdim, 16inç pro taşınabilirlik açısından sınıfta kalır bir cihaz. 15inç cihaz ise 14 inç kullandıktan sonra nedense büyük geldi iyi ki almamışım dedim.

Apple küçük ekran sorununu, ekran çözünürlüğü ile rahatlıkla çözdüğünü düşünüyorum. Bende 27 inç monitörde var, ekran çözünürlüğü konusunda gelişmiş olmadığı için, benzer işlerde, 14 inç ekranda daha fazla hakimiyet kuruyorum.

Bazı insanlar için macbook air/pro sorunsuz ve mükemmel bir çözüm sunuyor. Özellikle ofis işleriyle uğraşan insanların gözü kapalı tercih edip, yapmak istediği işlerine odaklanmasını sağlıyor.
Zaten hali hazırda oyun oynamak için elimde bir adet xbox series s cihaz vardı ama geçtiğimiz hafta ürünü sattım. Üzerine biraz ekleme yapıp playstation 5 almak istiyorum. Beni çok iyi anlamışsınız. Bu laptopu video izlemek film izlemek web de gezmek için kullanacağım. Belki küçük kardeşimin sunum ödevi gibi bazı şeyleri yapar ve her ay düzenli olarak 20-30 adet çıktı almak için kullanırım. Ondan dolayı macbook’un benim için çok daha uzun ömürlü olabileceğini düşünüyorum. Tabi bugün 16GB macbook modeline geçmek benim için çok zor olacaktır. 7100 TL fiyat farkı istiyorlar ve yanlış bilmiyorsam 8GB ram fiyatı bugün olsa olsa 700-800 TL gibi bir şeydir. 16GB ram olan bir macbooka yalnızca ikinci elden düşen güzel cihazlarla yönelebilirim.

Zaten hali hazırda oyun oynamak için elimde bir adet xbox series s cihaz vardı ama geçtiğimiz hafta ürünü sattım. Üzerine biraz ekleme yapıp playstation 5 almak istiyorum. Beni çok iyi anlamışsınız. Bu laptopu video izlemek film izlemek web de gezmek için kullanacağım. Belki küçük kardeşimin sunum ödevi gibi bazı şeyleri yapar ve her ay düzenli olarak 20-30 adet çıktı almak için kullanırım. Ondan dolayı macbook’un benim için çok daha uzun ömürlü olabileceğini düşünüyorum. Tabi bugün 16GB macbook modeline geçmek benim için çok zor olacaktır. 7100 TL fiyat farkı istiyorlar ve yanlış bilmiyorsam 8GB ram fiyatı bugün olsa olsa 700-800 TL gibi bir şeydir. 16GB ram olan bir macbooka yalnızca ikinci elden düşen güzel cihazlarla yönelebilirim.
Aklında soru işareti kalmasın 8gb cihaz günümüz standartlarında tatminkar performans veriyor. basic kullanıcının macbooktan yana olması her zaman daha iyi olacağına inanıyorum.

aynı kullanım amaçlarıyla dört ay önce macbook air m1 aldım, gayet memnunum her yere de taşınabiliyor hafif ve akıcı bir cihaz. bu kullanım amaçları ile göz kapalı biçimde alınır bence. ancak ben aldığımda 18 bindi. şimdi bayağı pahalanmış.

Geri
Yukarı