M5A99FX Chipset Soğutucusu Isısı

Talha A.

Hectopat
Daha fazla  
Ortadaki kırmızı ile işaretli soğutucu çok fazla ısınıyor gibime geldi dokunamıyorum hiç. GPU ile CPU'ya etkisi oluyor diye düşünüyorum ayrıca. GPU ile tam isabet duruyor. Gün içerisinde uzun bir süre kullanıyorum PC'yi hani fazla ısınmasından Anakarta zarar verir diye korkuyorum.

7Vg7Ea.png

Normal zamanda ben bu kadar ısınacağını sanmıyordum, Sabertooth 990FX'de böyle çokta yüksek bir ısı söz konusu değilmiş ve daha sağlammış okuduklarıma göre.

Sizce Anakartı Sabertooth 990FX modeli ile değiştirmeli miyim?

Son düzenleme:
Bu kartı ( M5A99FX) sonrasında ise Sabertooth'u kullandım. İki kartta çok ısınıyor ancak Sabertooth bu karttan hem çok iyi hemde daha dayanıklı ve daha az hata (Win8 donma Vb.) veriyor...

Sabertooth anakart almanıza gerek yok. Olması gereken düzeyde ısınıyordur.

Bu anakart ile alakalı bir durum değil.
Olabilir. Fakat ben yaşadım yani Sabertooth'a geçtiğimde donmalar geçmişti. Asus'ta anakart kayıtlarım var, isterseniz SS atayım?

Bu kartı ( M5A99FX) sonrasında ise Sabertooth'u kullandım. İki kartta çok ısınıyor ancak Sabertooth bu karttan hem çok iyi hemde daha dayanıklı ve daha az hata (Win8 donma Vb.) veriyor...
Hatalar VS. sorun değilde, dediğiniz gibi Sabertooth daha dayanıklı fakat ikisininde ısısı aynı diyorsanız değiştirmeye hiç gerek yoktur değil mi?

Sabertooth almaya bütçen varsa bence İntel olan bir sisteme geç 1150 soketli bir anakart alıp artan bütçe ile işlemci al derim.

Şimdilik bütçem yok . 1150 soket yerine ; bu Anakartın ömrü dolana kadar 2011 soketli sisteme geçiş daha çok artar belki fiyatları biraz düşüşe geçer o zaman 2011 soketli sisteme geçmek daha mantıklı olur. Elimdeki Anakartın chipsetleri eski olsa bile beni uzun süre götürebilir diye düşünüyorum. (İntel'e pekte geçesim yok aslında daha güncel olsa bile ben genellikle AMD'yi tercih ediyorum.)

Teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için.

Evet, iki kart arasındaki ısı değerleri neredeyse aynı. Eğer amacınız ısı nedeniyle değiştirmekse hiç gerek yok. Ama iki kart arasında abartılı olmasada performans farkı var. Yerinizde olsam şimdilik değiştirmez ilerde Sabertooth X79 alır keyfime bakardım. S.X79'un da ısıda bu kartlardan geri kalır yanı yok, ama performansıyla ısıyı görmezden geliyor insan.

Evet, iki kart arasındaki ısı değerleri neredeyse aynı. Eğer amacınız ısı nedeniyle değiştirmekse hiç gerek yok. Ama iki kart arasında abartılı olmasada performans farkı var. Yerinizde olsam şimdilik değiştirmez ilerde Sabertooth X79 alır keyfime bakardım. S.X79'un da ısıda bu kartlardan geri kalır yanı yok, ama performansıyla ısıyı görmezden geliyor insan.
Tabii ki performans deyince sıcaklık umrunda olmaz kimsenin. İlerleyen zamanlarda bakarız artık.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı