Sürprizbozan Made in Abyss izlenme sırası

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Made in Abyss Akihito Tsukushi tarafından yazılan bir Seinen manga serisidir. Seri, Ekim 2012 tarihinden bu yana Takeshobo'nun Web Comic Gamma dergisinde yayınlanmaktadır. Seri, insansı bir robot olan Reg ile arkadaş olan ve onunla annesini bulma umuduyla Dünya'nın derinliklerine açılan Abyss adı verilen çukura inen öksüz bir genç kız Riko'nun etrafında dönmektedir.

Tür: Macera, Bilimkurgu, Karanlık fantezi içeriyor.

Anime 2 sezon ve 3 filmden oluşmaktadır. Ancak izleyebileceğiniz spin off yani ana hikaye ile alakası olmayan serilerde mevcuttur. Yan seriler hakkında her hangi bir şey yazmadım. Ama izlemek isteyenler internetten bulabilir.
(İlk 2 film 1. Sezonun özeti olarak düşünülebilir. İzlemek zorunda değilsiniz.)

1. Sezon: Made in Abyss
Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Macera, Gizem, Dram
Bölüm sayısı:
13/13
Bölüm süresi: 25 dakika
Başlama Tarihi: 07 Temmuz 2017, Cuma
Bitiş Tarihi: 29 Eylül 2017, Cuma
Yaş Sınırı: R - 17+ (Şiddet & Argo)
Özet: Dünyada tek keşfedilmemiş olan devasa çukur ve mağaralar sistemine “Hiçlik(Abyss)” deniyordu. Derinliklerinde garip ve harika yaratıklar barındıran bu mağaralar sistemi aynı zamanda şu anki insanlığın üretemediği kalıntılar ile de doludur. Abyss’inin sahip olduğu bu gizemler, insanları onu keşfetmesi için cezbeder. Uçurumdan aşağı çukura dalan bu maceracılara ise “Mağara Akıncıları” denilir. Abyss’in kenarında bulunan Ousu şehrinde yaşayan kimsesiz bir kız olan Rico’nun hayali ise annesi gibi bir mağara akıncısı olup, mağara sisteminin gizemlerini çözmek. Bir gün Rico mağaraya keşif yapmak için gittiğinde insana benzeyen bir robot ile karşılaşır. Bu karşılaşmayla neşeli ve bir o kadarda heyecanlı hikâyemiz başlar.

1.Film: Made in Abyss Movie 1: Journey's Dawn
Bölüm Sayısı
: 1/1
Bölüm süresi: 1 saat. 59 dakika
Başlama Tarihi: 04 Ocak 2019, Cuma
Yayın Günü: Cuma, Saat : 00:00 (TSi)
Özet: Made in Abyss animesinin 1-8 Bölümü içeren kısımdır.

2.Film: Made in Abyss Movie 2: Wandering Twilight
Bölüm Sayısı
: 1/1
Bölüm süresi: 1 saat. 45 dakika
Başlama Tarihi: 18 Ocak 2019, Cuma
Özet: Made in Abyss animesinin 9-13. bölümü içeren kısımdır

3.Film: Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul
Bölüm Sayısı: 1/1
Bölüm süresi: 1 saat. 45 dakika
Başlama Tarihi: 17 Ocak 2020, Cuma
Özet: Riko ve Reg'in macerası yeni arkadaşları Nanachi'nin katılmasıyla devam eder. Birlikte Abyss çukurunun beşinci katmanı olan Ceset Denizi'ne inerler ve efsanevi bir beyaz düdük olan gizemli Bondrew ile karşılaşırlar. Bondrew çok misafirperver davranır ancak cesur maceracılarımız esrarengiz Abyss'te işlerin her zaman göründüğü gibi gitmediğini bilirler.

2. Sezon: Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun
Bölüm sayısı:
12/12
Bölüm süresi: 25 dakika
Başlama Tarihi: 06 Temmuz 2022, Çarşamba
Bitiş Tarihi: 28 Eylül 2022, Çarşamba
Özet: Made in Abyss'in 3. filminden hemen sonraki olayları anlatır. Reg, Riko ve Nanachi'nin altıncı katman, Dönülmeyen Başkent'teki maceralarını işlemektedir.

Benim düşüncelerim: Bence herkese hitap edecek bir seri değil. Animeyi izlerken pek sıkıldığım söylenemez ancak bana başlamadan önce tek oturuşta bir kaç bölüm izlenmeyecek kadar ağır temalı bir anime olduğu söylenmişti. Bu bana kalırsa kesinlikle doğru değil. Tek oturuşta 1. Sezonu bitirmiştim ve dedikleri kadar ağır değildi. Şunu belirtmek isterim. Made in Abyss'in kesinlikle diğer animelere göre daha ağır bir havası var. Dram olarak gayet güzel işlenmiş kısımları vardı ve içimi acıtan yerlerde olmuştu. Bana kalırsa Made in Abyss 10 üzerinden 9 verilecek bir anime izlediğinize kesinlikle değecektir.

Son düzenleme:
Animesini izledim kesinlikle dünyası çok ilgi çekici. İzlerken arada gerçekten o dünyaya ben gitmek istedim.
Günümüzde animelerin hemen hemen hepsi aynı absürt konular ile izleyiciye sunuluyor ama made in abyss kesinlikle atmosfer ve konu olarak çok farklı bir anime. İzlerken özgün olmanın ne kadar önemli olduğunu gördük bence.

İlk sezon gerçekten muhteşemdi. Bana kalırsa eksik olduğu bir konu bile yoktu ilk sezonda. Macera teması, gizemleri, lore'u, animasyonları, dramı, seinen bir seri olduğundan vahşeti, soundtrackleri ve hele ki o özgürlük hissi. Made in Abyss uzun yıllardır bilinçaltımda aradığım bir animeydi.

İzlemeden önce çok fazla duyduğum bir seriydi kendisi ve başladığımda herhalde 8/10'luk bir seridir myanimelist'te de overrated'dır gibi bir izlenimim vardı. Özellikle ana karakterlerin küçük yaşta olması da biraz ön yargı oluşturmuştu. Fakat izlerken ön yargılarımın hepsi yıkıldı. Eğer bu seri için bu tarz bir ön yargılarınız varsa hepsini bir kenara bırakın ve hemen Made in Abyss ilk bölümden başlayın. Vereceğiniz zamana gerçekten değer.

İlk sezon gerçekten muhteşemdi. Bana kalırsa eksik olduğu bir konu bile yoktu ilk sezonda. Macera teması, gizemleri, lore'u, animasyonları, dramı, seinen bir seri olduğundan vahşeti, soundtrackleri ve hele ki o özgürlük hissi. Made in Abyss uzun yıllardır bilinçaltımda aradığım bir animeydi.

İzlemeden önce çok fazla duyduğum bir seriydi kendisi ve başladığımda herhalde 8/10'luk bir seridir myanimelist'te de overrated'dır gibi bir izlenimim vardı. Özellikle ana karakterlerin küçük yaşta olması da biraz ön yargı oluşturmuştu. Fakat izlerken ön yargılarımın hepsi yıkıldı. Eğer bu seri için bu tarz bir ön yargılarınız varsa hepsini bir kenara bırakın ve hemen Made in Abyss ilk bölümden başlayın. Vereceğiniz zamana gerçekten değer.
Bende ilk gördüğümde küçük çocukların olduğu bir anime nasıl söz ettikleri kadar ağır temalı olabilir? diye düşünmüştüm. Ama izlediğimde cidden keşke hiç bitmese dediğim bir animeydi. Böyle özgün animeler her zaman bulunmuyor o yüzden sanırım. Ve bana kalırsa 9/10 veya 10/10 bir seri. Eksik bir yanını görmedim.

İnceleme nerde? Konunun çoğu seri ile ilgili bilgiler çok az bir kısım inceleme (?) içeriyor.
Genel olarak anime hakkında bilgi verdim ve sona kendi düşündüklerimi yazdım. İnceleme olması için illa uzun uzun satırlarca laf kalabalığı mı yapmalıyım?

Genel olarak anime hakkında bilgi verdim ve sona kendi düşündüklerimi yazdım. İnceleme olması için illa uzun uzun satırlarca laf kalabalığı mı yapmalıyım?
İnceleme gidip animenin künyesini yazmak demek değil.
Hikaye akışı, karakter gelişimi, olay örgüsü bunlar hakkında hiç detay vermemişsin ki? Böyle inceleme olmaz dostum.😀
Bir de sürprizbozan etiketi ile açılmış konu sanki spoiler var da konuda.

İnceleme gidip animenin künyesini yazmak demek değil.
Hikaye akışı, karakter gelişimi, olay örgüsü bunlar hakkında hiç detay vermemişsin ki? Böyle inceleme olmaz dostum.😀
Bir de sürprizbozan etiketi ile açılmış konu sanki spoiler var da konuda.
Süprizbozan konusunda haklısın. Ama olay örgüsü kısmı 1. Sezonun özet bölümünde animenin konusunu kısa bir şekilde açıklıyor tekrar yazmama gerek yoktu. 1. ve 2. filmler ilk sezonun özeti olduğu için anlatılacak bir yeride yoktu. 3. Film özetinde gördüğün gibi kısaca olan biteni anlatıyor. Bölümler ve filmler hakkında yazdıklarım ise animeye başlamak isteyen olursa diye izleme sırasına göre yazdım. Konuyu açma sebebim böyle kaliteli bir animenin çoğu kişi tarafından bilinmemesi biraz zoruma gitti o yüzden açtım.

Süprizbozan konusunda haklısın. Ama olay örgüsü kısmı 1. Sezonun özet bölümünde animenin konusunu kısa bir şekilde açıklıyor tekrar yazmama gerek yoktu. 1. ve 2. filmler ilk sezonun özeti olduğu için anlatılacak bir yeride yoktu. 3. Film özetinde gördüğün gibi kısaca olan biteni anlatıyor. Bölümler ve filmler hakkında yazdıklarım ise animeye başlamak isteyen olursa diye izleme sırasına göre yazdım. Konuyu açma sebebim böyle kaliteli bir animenin çoğu kişi tarafından bilinmemesi biraz zoruma gitti o yüzden açtım.
Türkanimede'den özetleri kopyalayıp yapıştırmışsın hocam.😀 Sizin yaptığınıza inceleme değil tanıtım denir.
İnceleme kişinin kendi görüşlerini eleştirilerini detaylıca sunmasına denir. Sizin yaptığınız tanıtım olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı