Matematik okunur mu?

avadakedavra1

Hectopat
Şu an 10.sınıf öğrencisiyim 16 yaşındayım derslerim gayet iyi nitleikli bir Anadolu lisesinde okuyorum. Matematiği seviyorum ve matematik okumak istiyorum. Fakat aklıma takılan bir şey var bu bölümleri okuyanların çoğu genellikle olimpiyatçı mı oluyor? Bunu merak ediyorum çünkü eğer bu bölümü tercih edersem eziklik yaşamak istemiyorum. Sizce olimpiyatçı olmadan da bu bölüm okunur mu zorlanılır mı? Bir diğer sorum ise bu bölümü okuyup finans alanına kayma şansım var mıdır?

Derin teorik kavramlar ve soyut düşünme gerektirir. Ancak, derslerinde başarılı bir öğrenciysen ve matematiği seviyorsan, bu zorlukların üstesinden gelmen mümkün.

Genelde matematik bölümlerini tercih edenler akademisyenlik hedefiyle giriyorlar, belki formasyon alıp öğretmen de olabilirsiniz. Finans alanına girmek isterseniz bununla alakalı İİBF bölümlerine göz atabilirsiniz.

Matematik bölümüne yerleşip sonra bırakan biri olarak söyleyeyim. Baştan şunu söyleyeyim para kazanmak istiyorsan bu bölümü okumanı tavisye etmem. Dersler kolay değil(hiçbir bölüm kolay değil tabii).bende matematiği sevdiğim için yazmıştım fakat hiç umduğum gibi çıkmadı. Fazla soyut kavramlar var. Dersler fazla yoğun okul saatleri lise gibiydi benim üniversite de sabah 8 öğlen 1 de biterdi lise 5 gibiydi. İlgi alanına göre değişir tabii ki fakat okuyacaksan iyi bir üniversitede okuman en mantıklısı. Olimpiyatçı olmana gerk olduğunu düşünmüyorum fakat sıkı çalışman gerekiyor kesinlikle bundan eminim. Eziklikten ziyade seninle aynı puanı yapıp mesela mühendislik seçen biri arasında statü farkı olacağını düşünüyorum sırf okuduğu bölüm farklılığı yüzünden. Finansa kayılıyor mu hiçbir fikrim yok ama yakın dallar oludğunu biliyorum sadece kullanılan matematik biraz daha farklı bir tür olduğunu biliyorum. Şahsi tavsiyem okumaman yönünde olacaktır.

Matematik bölümüne yerleşip sonra bırakan biri olarak söyleyeyim. Baştan şunu söyleyeyim para kazanmak istiyorsan bu bölümü okumanı tavisye etmem. Dersler kolay değil(hiçbir bölüm kolay değil tabii).bende matematiği sevdiğim için yazmıştım fakat hiç umduğum gibi çıkmadı. Fazla soyut kavramlar var. Dersler fazla yoğun okul saatleri lise gibiydi benim üniversite de sabah 8 öğlen 1 de biterdi lise 5 gibiydi. İlgi alanına göre değişir tabii ki fakat okuyacaksan iyi bir üniversitede okuman en mantıklısı. Olimpiyatçı olmana gerk olduğunu düşünmüyorum fakat sıkı çalışman gerekiyor kesinlikle bundan eminim. Eziklikten ziyade seninle aynı puanı yapıp mesela mühendislik seçen biri arasında statü farkı olacağını düşünüyorum sırf okuduğu bölüm farklılığı yüzünden. Finansa kayılıyor mu hiçbir fikrim yok ama yakın dallar oludğunu biliyorum sadece kullanılan matematik biraz daha farklı bir tür olduğunu biliyorum. Şahsi tavsiyem okumaman yönünde olacaktır.

Cevabınız için teşekkür ederim. Merakmıdan soruyorum hangi üniversiteyi tercih etmiştiniz ve şu an ne okuyorsunuz matematik yerine?

Yeni konular

Geri
Yukarı