Matematik olimpiyatlarına hazırlanmalı mıyım?

İTÜ matematik mühendisliği istiyordum ama YTÜ endüstri mühendisliği geldi. Şu an amacım Polonya'da Computer science okuyacak kadar para biriktirip orada okumak.

Hocam konunun üstünden epey zaman geçmiş kusura bakmayın ama merakımdan soracağım matematik sorularını fullediniz mi? Normalin biraz üstü zekaya sahip biri kendini kasarak matematikte bu seviyelere gelip fulleyebilir mi deneyimlerinizden yola çıkarak soruyorum 14K yapma nedeniniz nedir? diğer derslere daha az çalışmanız mı çünkü matematiğe olimpiyatlar seviyesinde hazırlanan matematiği bu kadar seven kendini kasan biri bana göre ilk 100 içinde olmalı sadece matematiğe odaklandınız sanırım bu arada başarılar dilerim YTÜ endüstri de iyidir.

Hocam konunun üstünden epey zaman geçmiş kusura bakmayın ama merakımdan soracağım matematik sorularını fullediniz mi?
Matematiği 39 doğru yapmıştım, geometride bir tane dikkatsizlik hatam vardı, onu saymazsak fulledim sayılabilir. TYT'de de 37-38 civarıydı sanırım tam hatırlamıyorum şimdi.

Normalin biraz üstü zekaya sahip biri kendini kasarak matematikte bu seviyelere gelip fulleyebilir mi?
Normalin altı zekaya sahip biri bile gelebilir. Bu iş aslında zekaya pek bakmıyor, çalışan kişi her dersi her şekilde geçer. Sayısala veya sözele kafam basmıyor demek kolaya kaçmaktır, bahanedir. Kesinlikle güzel bir çalışmayla fulleyebilirsiniz.

Deneyimlerinizden yola çıkarak soruyorum 14K yapma nedeniniz nedir? Diğer derslere daha az çalışmanız mı çünkü matematiğe olimpiyatlar seviyesinde hazırlanan matematiği bu kadar seven kendini kasan biri bana göre ilk 100 içinde olmalı sadece matematiğe odaklandınız sanırım.
Matematiğe çok kastığım doğru, çok ayrıntıya girmeyeyim ama sınava yakın tarihlerde şahsi bir karara varıp sınava çalışmayı bıraktım, son 2 hafta biraz biyoloji ve geri kalan zamanımda sadece matematik baktım. 14k yapmamın nedeni eğer başarı anlamında soruyorsanız, TYT çalışmak yerine sadece AYT çalışmaktı. 11 de dahil olmak üzere hiç oturup adam akıllı TYT sorusu çözmedim. Hatta net bir sayı olarak, 2 sene boyunca sadece 15 tane Türkçe paragraf testi çözdüm :D Onun dışında TYT sadece okulun yaptığı denemelerle hazırlandım. Sonuç olarak da 105 net geldi. Önemli olan sadece AYT, TYT'ye çok çalışan hata yapar. Eğer 14k'yı başarısızlık anlamında değerlendirecek olursak da bunun nedeni dediğim gibi sınava yakın tarihlerde çalışmayı bırakmam. Fizik ve biyolojide eksiklerim olduğunu biliyordum ama çok üstelemedim, sınavda da iki branştan dörder yanlış yaptım, eğer o derslere de çalışsaydım AYT'yi 79 doğruyla kapatacakmışım, bu da beni çok rahat ilk 2000'e yerleştirirmiş.

Pişman mıyım diye soracak olursan, hayır değilim. Arkadaşım sayısalda 520. oldu ve İTÜ bilgisayar kazandı, şuan o da benim gibi yurtdışında okumak için çalışıyor. Yani Türkiye'de kazandığım üniversitenin pek bir anlamı kalmadı.

bu arada başarılar dilerim YTÜ endüstri de iyidir.
Teşekkürler hocam.

Matematiği 39 doğru yapmıştım, geometride bir tane dikkatsizlik hatam vardı, onu saymazsak fulledim sayılabilir. TYT'de de 37-38 civarıydı sanırım tam hatırlamıyorum şimdi.

Normalin altı zekaya sahip biri bile gelebilir. Bu iş aslında zekaya pek bakmıyor, çalışan kişi her dersi her şekilde geçer. Sayısala veya sözele kafam basmıyor demek kolaya kaçmaktır, bahanedir? Kesinlikle güzel bir çalışmayla fulleyebilirsiniz.

Matematiğe çok kastığım doğru, çok ayrıntıya girmeyeyim ama sınava yakın tarihlerde şahsi bir karara varıp sınava çalışmayı bıraktım, son 2 hafta biraz biyoloji ve geri kalan zamanımda sadece matematik baktım. 14K yapmamın nedeni eğer başarı anlamında soruyorsanız, TYT çalışmak yerine sadece AYT çalışmaktı. 11 de dahil olmak üzere hiç oturup adamakıllı TYT sorusu çözmedim. Hatta net bir sayı olarak, 2 sene boyunca sadece 15 tane Türkçe paragraf testi çözdüm :D onun dışında TYT sadece okulun yaptığı denemelerle hazırlandım. Sonuç olarak da 105 net geldi. Önemli olan sadece AYT, TYT'ye çok çalışan hata yapar. Eğer 14K'yı başarısızlık anlamında değerlendirecek olursak da bunun nedeni dediğim gibi sınava yakın tarihlerde çalışmayı bırakmam. Fizik ve biyolojide eksiklerim olduğunu biliyordum ama çok üstelemedim, sınavda da iki branştan dörder yanlış yaptım, eğer o derslere de çalışsaydım AYT'yi 79 doğruyla kapatacakmışım, bu da beni çok rahat ilk 2000'e yerleştirirmiş.

Pişman mıyım diye soracak olursan, hayır değilim. Arkadaşım sayısalda 520. oldu ve İTÜ bilgisayar kazandı, şu an o da benim gibi yurt dışında okumak için çalışıyor. Yani Türkiye'de kazandığım üniversitenin pek bir anlamı kalmadı.

Teşekkürler hocam.

Çok güzel bir sonuç hocam tekrardan tebrik ederim sizi ben de YKS bazında zeka ile ilgili olmadığını düşünüyorum maymunlar bile problem çözme yeteneğine sahipken insanların zekaya takılması beni şaşırtıyor zeka sadece dahi değilseniz anlama hızınızı etkiliyor 14K şahsen başarısızlık örneği değil ancak insanlar 14K normal zekalının sıralaması 1000 130+ zekası olanın sıralaması gibi saçma ölçütler koyduğu için insan ister istemez başarısızlık örneği olarak algılıyor siz bu idealistlikle stres yönetimi ve çalışkanlığınızla zaten 14K'den çok daha bir başarıya sahipsiniz 14K ile 1K arasındaki netler nedir ki 2-3 dikkat hatası ama insanlar bunu anlamak istemiyor benim de dehb rahatsızlığım var özellikle ilgimi çeken matematik fizik gibi soyut düşünce gerektiren alanlara ilgim var YKS'ye tekrar gireceğim bir arkadaşımla çalışıyoruz. Bu soruları insanlara sorunca bana yapamayan insanları örnek gösteriyorlar dikkat hatasını öne sürüyorlar herkes bir değil ben iradeliyim saatlerce sevdiğim bir işe odaklanabilirim ve kafamda belirli bir sıralama hedefi var bunun uğruna cidden saatlerce oturabilirim kendimi iyi tanıyorum işte bilmeden yorum yapıyorlar o sorular belirli zeka seviyesine hitap ediyormuş peki meslek liseli 100 IQ adam nasıl 1 yılda 35 net çıkardı dediğimde cevap yok :d belirli forum ortamlarında sıralamaya göre IQ seviyesi çıkaran adamlar bile var korelasyon falan vermişler deneylerden yola çıkarak neymiş sat da belirli skorlar belirli zeka seviyelerine kabulmuş o sırada Sat'dan daha zor olan YKS minimum karizma insanlar bilimi de yanlış kullanıyor diye düşünüyorum evrim ağacının bu konuyla ilgili bir videosu vardı forum ortamındaki bireyler zortlamıştır belki bu arada bahsettiğim sayfa homo erectus zeka çalışmaları yapıyormuş karşıma çıkmıştı da fazla gereksiz dikkate aldım ve kafamda soru işaretleri oluştu sorma ihtiyacı hisettim tekrardan teşekkürler. Belki bir terence tao olamayız dahi değiliz ama iyi bir noktaya ulaşabiliriz bu noktada her şey mübahtır sizin gibi insanlar YTÜ endüstriye gitse bile yolunu bulur başarı sağlar yanıt fazlasıyla tatmin ediciydi teşekkürler ve tekrardan tebrik ederim bu arada başka bir sorum olursa sorabilir miyim iyi geceler.

Son düzenleme:
Çok güzel bir sonuç hocam tekrardan tebrik ederim sizi ben de YKS bazında zeka ile ilgili olmadığını düşünüyorum maymunlar bile problem çözme yeteneğine sahipken insanların zekaya takılması beni şaşırtıyor zeka sadece dahi değilseniz anlama hızınızı etkiliyor 14K şahsen başarısızlık örneği değil ancak insanlar 14K normal zekalının sıralaması 1000 130+ zekası olanın sıralaması gibi saçma ölçütler koyduğu için insan ister istemez başarısızlık örneği olarak algılıyor siz bu idealistlikle stres yönetimi ve çalışkanlığınızla zaten 14K'den çok daha bir başarıya sahipsiniz 14K ile 1K arasındaki netler nedir ki 2-3 dikkat hatası ama insanlar bunu anlamak istemiyor benim de dehb rahatsızlığım var özellikle ilgimi çeken matematik fizik gibi soyut düşünce gerektiren alanlara ilgim var YKS'ye tekrar gireceğim bir arkadaşımla çalışıyoruz. Bu soruları insanlara sorunca bana yapamayan insanları örnek gösteriyorlar dikkat hatasını öne sürüyorlar herkes bir değil ben iradeliyim saatlerce sevdiğim bir işe odaklanabilirim ve kafamda belirli bir sıralama hedefi var bunun uğruna cidden saatlerce oturabilirim kendimi iyi tanıyorum işte bilmeden yorum yapıyorlar o sorular belirli zeka seviyesine hitap ediyormuş peki meslek liseli 100 IQ adam nasıl 1 yılda 35 net çıkardı dediğimde cevap yok :d belirli forum ortamlarında sıralamaya göre IQ seviyesi çıkaran adamlar bile var korelasyon falan vermişler deneylerden yola çıkarak neymiş sat da belirli skorlar belirli zeka seviyelerine kabulmuş o sırada Sat'dan daha zor olan YKS minimum karizma insanlar bilimi de yanlış kullanıyor diye düşünüyorum evrim ağacının bu konuyla ilgili bir videosu vardı forum ortamındaki bireyler zortlamıştır belki bu arada bahsettiğim sayfa homo erectus zeka çalışmaları yapıyormuş karşıma çıkmıştı da fazla gereksiz dikkate aldım ve kafamda soru işaretleri oluştu sorma ihtiyacı hisettim tekrardan teşekkürler. Belki bir terence tao olamayız dahi değiliz ama iyi bir noktaya ulaşabiliriz bu noktada her şey mübahtır sizin gibi insanlar YTÜ endüstriye gitse bile yolunu bulur başarı sağlar yanıt fazlasıyla tatmin ediciydi teşekkürler ve tekrardan tebrik ederim bu arada başka bir sorum olursa sorabilir miyim iyi geceler.
Zeka tabi ki önemli bir şey ama o kadar da fark yaratmıyor. Zeki adam 3 saatte çalışıp öğreneceğine ben 4 saatte öğrenirim, hatta 5 saat çalışıp önüne geçerim. Bunları çok kafaya takmaya gerek yok, önemli olan bir hedef doğrultusunda düzenli çalışmak. Size de iyi geceler hocam.

Zeka tabii ki önemli bir şey ama o kadar da fark yaratmıyor. Zeki adam 3 saatte çalışıp öğreneceğine ben 4 saatte öğrenirim, hatta 5 saat çalışıp önüne geçerim. Bunları çok kafaya takmaya gerek yok, önemli olan bir hedef doğrultusunda düzenli çalışmak. Size de iyi geceler hocam.

Aynen öyle hocam bu arada açıklama kısmına belirttiğiniz konulara etiket atabilirsiniz demişsiniz de benim CPU kullanımı ile ilgili bir sıkıntım var yarın müsait olursanız yani bu tarz konulara da etiketleyebiliyor muyum sizi müsait olursanız yanıt verir misiniz?

Normalin altı zekaya sahip biri bile gelebilir. Bu iş aslında zekaya pek bakmıyor, çalışan kişi her dersi her şekilde geçer. Sayısala veya sözele kafam basmıyor demek kolaya kaçmaktır, bahanedir? Kesinlikle güzel bir çalışmayla fulleyebilirsiniz.

Matematiğe çok kastığım doğru, çok ayrıntıya girmeyeyim ama sınava yakın tarihlerde şahsi bir karara varıp sınava çalışmayı bıraktım, son 2 hafta biraz biyoloji ve geri kalan zamanımda sadece matematik baktım. 14K yapmamın nedeni eğer başarı anlamında soruyorsanız, TYT çalışmak yerine sadece AYT çalışmaktı. 11 de dahil olmak üzere hiç oturup adamakıllı TYT sorusu çözmedim. Hatta net bir sayı olarak, 2 sene boyunca sadece 15 tane Türkçe paragraf testi çözdüm :D Onun dışında TYT sadece okulun yaptığı denemelerle hazırlandım. Sonuç olarak da 105 net geldi. Önemli olan sadece AYT, TYT'ye çok çalışan hata yapar. Eğer 14K'yı başarısızlık anlamında değerlendirecek olursak da bunun nedeni dediğim gibi sınava yakın tarihlerde çalışmayı bırakmam. Fizik ve biyolojide eksiklerim olduğunu biliyordum ama çok üstelemedim, sınavda da iki branştan dörder yanlış yaptım, eğer o derslere de çalışsaydım AYT'yi 79 doğruyla kapatacakmışım, bu da beni çok rahat ilk 2000'e yerleştirirmiş.

Pişman mıyım diye soracak olursan, hayır değilim. Arkadaşım sayısalda 520. oldu ve İTÜ bilgisayar kazandı, şu an o da benim gibi yurt dışında okumak için çalışıyor. Yani Türkiye'de kazandığım üniversitenin pek bir anlamı kalmadı.

Teşekkürler hocam.

O arkadaşın hangi üniversiteyi düşünüyor?

Aynen öyle hocam bu arada açıklama kısmına belirttiğiniz konulara etiket atabilirsiniz demişsiniz de benim CPU kullanımı ile ilgili bir sıkıntım var yarın müsait olursanız yani bu tarz konulara da etiketleyebiliyor muyum sizi müsait olursanız yanıt verir misiniz?
Etiketleyin ama çok anladığım bir mesele değil :D Sorunu çözemeyebilirim.

O arkadaşın hangi üniversiteyi düşünüyor?
Eğer yurtdışı olayını soruyorsanız Warsaw Üniversitesi'ni çok istiyor, eğer kazandığı üniversiteyi soruyorsanız anlattığım olaylar geçen sene yaşandı o yüzden İTÜ bilgisayar mühendisliğine kaydoldu.

Qs sıralamasına göre İTÜ bilgisayarla warsaw Computer science sıralaması aynı. İTÜ bilgisayarı bırakıp varşova üniversitesine gitmek bana pek mantıklı gelmedi.
Derdimiz üniversite değil zaten, Türkiye'den gitmek :D Şahsen yaşayamıyorum artık burada, kafam kaldırmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı