Mavi ekran hatası

ZA12AIMBOT

Centipat
Yer
Diyarbakır
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS MEGALODON RTX 3060 Ti
INTEL İ5-12400F
NZXT X53 240MM AIO
XPG SPECTRIX D41 4133 MHZ CL 19 2X8
ASUS H610M-A D4
1 TB WD HDD
SEAGATE FIRECUDA 510 NVMe 250 GB M.2 SSD
HIGH POWER ELITE 750w 80+ BRONZE PSU
ASUS GX 601 ROG STRIX HELIOS CASE
Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında sorunun sebebini biliyorum. Yine de BIOS Update önereceğim.

Rich (BB code):
BiosVersion = 3206
BiosReleaseDate = 03/26/2024
SystemManufacturer = ASUS
BaseBoardManufacturer = ASUSTeK COMPUTER INC.
BaseBoardProduct = PRIME H610M-A D4

Aslında sorunun sebebini biliyorum. Yine de BIOS Update önereceğim.

Rich (BB code):
BiosVersion = 3206
BiosReleaseDate = 03/26/2024
SystemManufacturer = ASUS.
BaseBoardManufacturer = ASUSTeK COMPUTER INC.
BaseBoardProduct = PRIME H610M-A D4

BIOS son sürüm.

Yani 1 2 ay önce yükledim.

Yenisi çıkmışsa bilmiyorum.

Evet gördüm, lakin BIOS kaynaklı olduğunu düşünmüyorum şahsen. Aylardır mavi ekran hatalarıyla kafayı yemiş bulunmaktayım hocam dediğim BIOS güncellemesini de bu yüzden yapmıştım zaten ne denediysem olmadı donanım değiştirme dışında. Olay görüntüleyicisinde Kernel Power 41 63 hataları almış başını gidiyor 200 tane falan almışımdır. WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekranını 50 sefer falan almışımdır ve aylardır bilgisayarım minidump oluşturmuyordu şansıma bugün mavi ekran sonrası minidump klasörü sonunda oluşmuş şekilde buldum o yüzden açtım hemen konuyu.

Denediğim çözümler;
-SFC scannow chckdisk.
-PC format.
Tüm bileşenleri söküp takmak.
-PC bağlantılarını kontrol etmek.
-DDU ile kart driverini silip internet bağlı değilken en güncel sürümü yüklemek, aynısını eski sürümleri yükleyerek de denedim.
- Windows'un RAM kontrol şeysiyle RAM'lere baktım sorun yok.
-PC'yi OCCT ile Full yüke soktum sorun yok.
-Prime95 ile CPU'yu işkence testi sorunsuz.
-Hard Disk Sentinel ile M.2 SSD ve HDD'me baktım HDD %80 1 zayıf sektör, M.2 %97 sorunsuz ( M.2'nin ayrı soğutması var üstünde yani çok ısınmıyor yükte Max 53 civarları.)
-İşlemci sıcaklığı Prime 95 ölüm testinde bile Max 50 civarları. (NZXT X53 pull-push var) kısacası işlemci buz.
Denediğim bazı çözümler tabii minidump dediğim gibi yeni oluştu bugüne kadar deneme yanılma olarak ilerlediğimden birçok şeyi denedim lakin faydası olmadı.

Son düzenleme:
Konuyu böyle açsan ben de ona göre bir çözüm verirdim. Verdiğim çözüm aldığın minidump dosyası için yeterliydi.

İşlemci.

Evet oh be bende işlemciden şüpheleniyordum. Bozuk mudur yani işlemci? İşlemcide karar kıldıysak göndereyim garantiye. Bu PC'nin kendini kapatma sorunları yüzünden yeni bir PSU alacaktım 1-2 güne sorun PSU'dan değildir değil mi almıyorum o zaman işlemciyi garantiye gönderiyorum doğru mudur?

PSU'mun yetmediğini de düşünmüştüm çünkü. 12400F 3060 Ti.

500W Xigmatek.

5 yıldırda kullanıyorum verimliliğide düşmüştür onu da göz önünde bulundurmak lazım, zaten sorun PSU olmasa bile yine de sağlıklı olmadığından değiştireceğim.

Tamam teşekkür ederim hocam işlemciyi garantiye yollayacağım o zaman.

OCCT Power testi yapabilirsin. 15-20 dakika.

İşlemci güç planlarına gidip min ayarı %5 Max ayarı %99 olarak ayarla. İşlemci diyorum ama analizlediğim program anakart yonga seti yani işlemci yuvasındaki bir problemi de işlemci problemi olarak gösterebilir. Bir şeyleri bir yere göndermeden muadilleriyle test etmeyi önermek karşımdaki insanın boşa para ya da zaman harcamasını istemememden kaynaklanıyor. Ek olarak PSU kaynaklı problemlerin de WHEA hatasında çıktığını çokca görmüştüm.

OCCT Power testi yapabilirsin. 15-20 dakika.

İşlemci güç planlarına gidipmin ayarı %5 Max ayarı %99 olarak ayarla. İşlemci diyorum ama analizlediğim program anakart yonga seti yani işlemci yuvasındaki bir problemi de işlemci problemi olarak gösterebilir. Bir şeyleri bir yere göndermeden muadilleriyle test etmeyi önermek karşımdaki insanın boşa para ya da zaman harcamasını istemememden kaynaklanıyor.

Bu şekildemi hocam? Minimumu %100 deydi.

Alltaki Max'ı %99 yaptım.

Üsttekide 5

Performans düşüşü olmaz değil mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    4,4 KB · Görüntüleme: 5

Geri
Yukarı