Rehber MAX TOLUD ayarı nedir ve nasıl yapılır?

telefonunugoster

Centipat
Daha fazla  
@Tim @Recep Baltaş

Ayrıca İngilizce de yazabilirim çünkü bu hususta neredeyse hiçbir yazının olmadığını fark ettim.
Konu İngilizce olarak da yayınlanırsa çok daha iyi olur diye düşünüyorum bu sayede internette bununla alakalı bir yazı yerini almış olur.

Not :
Pratiğini uygulamasını pek yapmadım , dün görünce internette arama yaptığımda şu konuyu fark ettim.

Konu

Yıllar önce bu ayar nedir diye sorulmuş ama kimse cevap vermemiş görünce cevap yazdım , ardından internette araştırma yaptım ve kimse MAX TOLUD ile alakalı bir şeyler yazmamış ( Yabancı forumlar vesaire hiçbir yerde ).

Bu yüzden forum yetkilileri de konuyu takip eder ve konuda düzenlemeler yaparsa çok iyi olur.
Ayrıca bu hususta bilgilerini de paylaşırlarsa olabildiğince az risk yaratmış oluruz.

TOLUD nedir?

PCI ve PCI-E aygıtlar için bellekte belli oranda yer tahsis edilir ve özellikle 32 bit işletim sistemi kullananlar da bellek kısıtlı olduğundan mütevellit bu tahsisler çekilmez hale gelir ve darboğazla gecikmeyle sonuçlanabilir.

Ayrıca 64 bit bir işletim sistemi kullananlar da / 4 GB ve üzeri bellek kullananlar da hissedilecek oranlara varmasa da bu tahsisler pekala can sıkıcı olabilir.

MAX TOLUD nedir?

Çünkü işbu tahsisler genelde en büyük tahsisi alan veri-yolu (BUS) PCI PCI-E aygıt vesaire baz alınarak MAX TOLUD değeri belirlenir ve bu en büyük tahsisi alan BUS/PCI/PCI-E için BIOS' da bir değer belirlenir.

Dynamic .. GB / 2.5 / 2.7 / 3 / 3.25 / 3.5 / ... GB gibi gibi

Varsayılan olarak BIOS da MAX TOLUD ayarı Dynamic ( Dinamik ) olarak bulunur.
Dinamik olarak seçildiğinde de çoğunlukla en üst değerden bir TOLUD değeri verilir bu da 64 bit bir işletim sisteminde ve konfigürasyonu yüksek sistemlerde gözle görülmese de pek hissedilmese de bir darboğaz gecikme kesme sorunu yaşatabilmektedir.Fazladan yük bindirmektedir.

Her bilgisayarda farklı PCI / PCI-E aygıtları farklı veri yolları olmasından dolayı bunların sayısı tahsis ettikleri alanda haliyle bilgisayardan bilgisayara göre değişmektedir bu yüzden de varsayılan olarak BIOS içinde bu değer DYNAMİC olarak bulunur.

Haliyle bilgisayarınızı hep aynı konfigürasyonla kullanacağınız içinde yani bilgisayarınızda sürekli donanım değişikliği olmayacağı içinde bu değeri belirlemek isterseniz şayet MAX TOLUD değerini DYNAMİC olarak değil de sizin konfigürasyonunuza özel bir maksimum tahsis değeri ile örneğin ( 2 GB / 3 GB / 1.5 GB ) vesaire değiştirebilirsiniz.

Bu değiştirmeyi rastgele yapmanız önerilmez ki bu hususta bilgisi olmayanlar içinde bu değerin DYNAMİC olarak kalması lazım gelir.Fakat bu hususta bilginiz varsa konfigürasyonunuza uygun bir MAX TOLUD değerini öğrenip onunla değiştirmeniz size bir performans artışı sağlayacaktır.Haddinden fazla yapılan tahsis ve bilmeden rastgele seçilen değerler de alacağınız performansı bir hayli düşürür.

MAX TOLUD değerinin öğrenilmesi?

Bunu yabancı bir uzman arkadaşımla da görüştüm , O da doğruladı hakikaten de rahatlıkla bu değeri öğrenebiliyoruz.
Bunla alakalı bir betik yazardım ama nadiren pratiğe döktüğümüz bir şey olduğu için gerek duymadım.

Aygıt yöneticisini açıyoruz

Menüden Görünüme -> Bağlantıya göre kaynaklar , tıklıyoruz.
Large Memory / Büyük Bellek , açıyoruz ( yoksa Bellek de açılabilir içinde cihazlar bulunan tercihen ilk dolu PCI / PCI - E veri yolunu buluyoruz )

[ XXXXXXXXXXXXXXXXXX - XXXXXXXXXXXXXXXXXX ] PCI veri yolu

Şu şekilde gözükecektir ilk bloğu alıyoruz yani

XXXXXXXXXXXXXXXXXX -

Sondan sekiz hanesini alıyoruz yani :

XXXXXXXX

Bu değer Hexadecimal bir değerdir yani onaltılık bir değerdir , Bunu Decimal olarak yani ondalığa çevirmemiz gerekiyor.

İster regedit de rastgele bir DWORD key oluşturup hızlıca HEXADECİMAL olarak girip DECİMAL olarak görebilirsiniz yada rastgele internetten buldum linkini bırakıyorum ilgili siteden hemen çevirebilirsiniz.

HEXADECIMAL DECIMAL çevirici

DECIMAL değeri 1024 ' e bölüyoruz bu bize MB cinsinden değeri veriyor.

MAX TOLUD değerleri BIOS ' da GB olarak sunulduğu için de

Bir daha 1024'e bölüyoruz ve bu bize GB cinsinden değeri veriyor.

Diyelim ki 1.6 GB çıktı BIOS da ise MAX TOLUD değeri en yakın 1.75 GB var

O zaman Yuvarlıyoruz ve 1.75 GB seçeneğini seçiyoruz MAX TOLUD değeri olarak

Bazen tamı tamına aynı MAX TOLUD değerini verirken bazen de bulduğunuz değerin birazcık üzerinde ya da altında değer verebilir.

BIOS ' da ki sunulan MAX TOLUD değerleri bir çok BIOS üreticisine göre değişkenlik göstermekle birlikte birbirine yakın değerlerdir.

Teşekkürler .

Son düzenleme:

Geri
Yukarı