MBR'den GPT'ye dönüştürme yaptıktan sonra BIOS ayarları nasıl olmalı?

Makaleler
1
Yer
Türkiye
RAM
8,00 GB CL18 RAM
İşlemci
Intel Core i7-8550U
Daha önce bir konu açmıştım, buna benzer. Ancak o hangi ayarları yapmamla ilgiliydi. Aslında o konunun üzerine bunu ekleyecektim, ama o konuyla bu farklı olduğu için yeni bir konu açtım. Normalde ben ASUS destek hattına bu mesajın benzerini yazdım. Ama onlar şöyle bir mesaj yolladılar:

It's our pleasure to help you solve your problem. If you still have any technical issue, please feel Free to contact ASUS technical Support Team at ASUS - CHECK YOUR CASE. Thank you. Kind regards, ASUS technical Support Team.

Ben de İngilizce olarak ASUS technical Support Team'e yollamıştım. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Bu yüzden size yazmak istedim. Ancak şimdi ASUS BIOS Utility'de boot kısmındaki launch CSM (compability Support module) kapatılmalı mı ASUS BIOS'ta? (UEFI olması için, Windows UEFI oldu MBR2GPT ile.) Ve hemen altında birkaç seçenek var:

Boot device Control.
Boot from network devices (ağ cihazı kullanmıyorum, bu yüzden legacy yaptım)
Boot from Storage devices (pendrive kullandığım için UEFI only yaptım)
Boot from PCI-E/PCI expansion devices.

Bu seçeneklerin birincisinde (launch CSM'nin hemen altında) legacy oprom only, UEFI only, legacy oprom and UEFI var.
Şimdi ben hangisini seçeyim. Hepsini UEFI Only'ye mi çeksem? Bu seçeneğin hemen altında, ikinci seçeneğin ve üçüncü seçeneğin ne olduğunu biliyorum. Ancak son seçenek olan boot from PCI-E/PCI expansion devices kısmını ıgnore mi, UEFI only mi, yoksa legacy only mi yapayım bilemedim. Beni en çok korkutan şey boot menu kısmının olmaması. Ben sadece other OS yerini Windows UEFI yaptım. Evet, bu ayarlardan başka ayar var mı UEFI olması için? Ya da bu ayarlardan hangisi UEFI only yapılmalı? Özellikle CSM'yi açıp kapatma olayı aklımı kurcalıyor.

Dosya Ekleri

• tek(2).png
    tek(2).png
    85,1 KB · Görüntüleme: 71
  • tek.png
    tek.png
    249,8 KB · Görüntüleme: 54
  • mbr2gpt.png
    mbr2gpt.png
    78,5 KB · Görüntüleme: 60
"Launch CSM" seçeneğini kapatınca onlar devre dışı kalmıyor mu? Sistemi GPT'ye geçirdiğinize göre %100 UEFI kullanmanızın önünde bir engel yok.

Geri
Yukarı