ME_Unlock Nedir?

MR_burak01

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Başlıkta belirtiğim gibi şu Aaakarta bulunan ME_Unlock'un ne işe yaradığını tam anlayamadım. BIOS güncellemelerin de önce buna bir aparat takıyoruz sonra bilgisayarı açıp, CPU EVO ile güncelliyoruz daha sonra bilgisayarı kapatıp, bu aparatı çıkarıyoruz daha sonra ise CMOS'u resetliyoruz.

Bu işlemler BIOS güncellemesi için gerekli mi?
Bu BIOS'da bulunan ME Firmware tam olarak işlevi nedir?
İllaki bu yazılımı ME_Unlock ile mi güncelliyoruz?
ME_Unlock olayı için ekstra BİOS ayarı filan da yapılıyor mu?
Ayrıca şu linkteki ME, BIOS'taki ME ile aynı mı?
Download Intel® Management Engine Consumer Driver for Intel® NUC Kit NUC5i3RY, NUC5i5RY, NUC5i7RY, NUC5i3MY
Aynı ise eğer neden Windows'da 11 iken BIOS menüsünde 9 (benim)?

Anakart Sürümü: H81H3-M4 (V0.1A)

Yardımcı olabilir misiniz.

İlk olarak ME nedir onu yazayım kısaca. Management Engine uzatılmışıdır. ME İntel'in chipsetiyle beraber işlemleri ve kontrolünde bulunan parçaları kontrol eden mikro kontrolördür.
ME BIOS gibi donanımsal bir çip olduğu için bunu da ilk yöneten BIOS içinde bulunan yazılımdır.
O yüzden BIOS'da bulunan ME sürümü ile Windowsta olan sürümle karıştırmayın.
ME firmware güncellemesi BIOS gibi çipi yeniden kodlamayla güncellenir.
ME software yani yazılımı ise Windows üzerindeki yazılımını güncellemeye yarar.
Me unlock ise ME çipine gelebilecek zararlıları engellemek için bazı anakartlara manuel deaktif etmek için konulmuş jumper adıdır. ME jumper anakart kitapçığına göre hangi konumda güncellenebileceği belirtilmiştir.
BIOS'da olduğu gibi ME firmware güncellerken de olabilecek unsurlara karşı tedbirli olmanız gereklidir.

İlk olarak ME nedir onu yazayım kısaca. Management Engine uzatılmışıdır. ME İntel'in chipsetiyle beraber işlemleri ve kontrolünde bulunan parçaları kontrol eden mikro kontrolördür.
ME BIOS gibi donanımsal bir çip olduğu için bunu da ilk yöneten BIOS içinde bulunan yazılımdır.
O yüzden BIOS'da bulunan ME sürümü ile Windowsta olan sürümle karıştırmayın.
ME firmware güncellemesi BIOS gibi çipi yeniden kodlamayla güncellenir.
ME software yani yazılımı ise Windows üzerindeki yazılımını güncellemeye yarar.
Me unlock ise ME çipine gelebilecek zararlıları engellemek için bazı anakartlara manuel deaktif etmek için konulmuş jumper adıdır. ME jumper anakart kitapçığına göre hangi konumda güncellenebileceği belirtilmiştir.
BIOS'da olduğu gibi ME firmware güncellerken de olabilecek unsurlara karşı tedbirli olmanız gereklidir.
Peki ME firmware(BİOS) ile ME software(Windows) arasındaki bağlantı nedir?

Bide şu var.
ME Frimware'yi güncelleştirmek bana ne gibi fayda sağlar?
Nasıl güncellerim?
Me_Unlock şart mı? (Mağlesef ki internette kaynak yok.)

Bide şu var.
Nasıl güncellerim?
Me_Unlock şart mı? (Mağlesef ki internette kaynak yok.)
@Murat5038 Müsaitseniz bir bakar mısınız.

Firmware güncel olmadan Windows üzerindeki yönetim motoru düzgün yönetemeyeceğinden kritik sorunlara yol açabilir. Yani BIOS ile sistem kurmaya ve yönetimine olanak sağlıyorsa bu da ilgili donanımlara düzgün bağlantı kurmasını sağlıyor.
Me_Unlock şart mı?
Şart. Güncellemek istiyorsan.
Yakın zamanda örneğin spectre vb. zararlılar veya yukarıda yazdığım ilgili donanımlarla ilgili sorunlar OEM tarafından bilinen birşey ise düzeltilmiştir. Yani BIOS'u güncellemek ne ifade ediyorsa firmware güncellemek de aynı şeyi ifade eder.

Buna da bir cevap verir misiniz. :)
@Murat5038 Rica etsem. Bana bu konular hakkında daha da detaylı bilgiler verebilecek uzun uzun yazıların olduğu bir kaynak önerir misiniz.
Kaynak benim. Başka kaynaklar arıyorsan İngilizce İngilizce biliyorsan zaten bulurdun.

Kaynak benim. Başka kaynaklar arıyorsan İngilizce İngilizce biliyorsan zaten bulurdun.
Peki. Nasıl güncellerim? Baştan anlatabilir misiniz.

Bu konular üzerine derinlemesine inceleme yapmak istiyorum. İngilizce bilmiyorum ama ingilizce sayfaları çevirip az buçuk bir iki şey koparabiliyorum. Bu ME yazılımı, BİOS sistemi, Karnel, Bunların arasındaki ilişkiyi çözmek istiyorum. İlk olarak ME zımbırtısını güncelleyip bu şekilde biraz patik kazanırım. Aynı zamanda da bilgisayarımı daha da iyi hale getirmiş olurum. Bu şekilde karşıma çıkan uyarıları, hataları, ne olup bittiğini gösteren yazıları internette araştırarak, ne işe yaradığı öğrenerek bu algoritmayı çözeceğimi düşünüyorum. Buna göre aktarabileceğiniz bilgilerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum. :)

SDF54F85AD4F8AD4SF8.jpg

Disable ise Enable yap.

Anakart modelini doğru söylediysen bunu indirip yönetici olarak çalıştır:
http://www.ecs.com.tw/extra/8series_haswell/evo/H81H3-M4/H81H3-M4-0630EVO.zip

Açık programları kapatın antivirüs dahil.
Önemli Not: BIOS sürümün güncel değilse ME firmware güncellenemeyin.
Güncel BIOS: Link

Buna göre aktarabileceğiniz bilgilerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum. :)
Sosyalde araştırma yaparak istediğiniz konuları etiketlerle takip ederseniz öğrenebilirsiniz.

Eki Görüntüle 277310

Disable ise Enable yap.

Anakart modelini doğru söylediysen bunu indirip yönetici olarak çalıştır:
http://www.ecs.com.tw/extra/8series_haswell/evo/H81H3-M4/H81H3-M4-0630EVO.zip

Açık programları kapatın antivirüs dahil.
Önemli Not: BIOS sürümün güncel değilse ME firmware güncellenemeyin.
Güncel BIOS: Link

Sosyalde araştırma yaparak istediğiniz konuları etiketlerle takip ederseniz öğrenebilirsiniz.
Tamam da CMOS'u sıfırlamam gerekiyor mu?(sitesinde öyle yazıyo) Ayrıca bende ME_Unlock bu şekilde. Bunu nasıl birleştiricem. Sadece temas mı ettirilmem gerekiyor? Temas ettireceksem ne kadar sürede tutucam? Bütün işlemleri sırasıyla yazınız.
Biliyorum diyip hata yapmayım. Ben yukarıda yazdım ama belki bende farklıdır kısaca siz işlemleri teker teker yazın lütfen. :)
sssss.jpg

Ne de olsa basit bir şey değil. Bildiğim kadarıyla çekirdeği yeniden kodluyoruz. Hani deneyim olmazsa bir daha yaparım şansı yok sanırım. Çok soru sorduysam kusura bakmayın biraz dazla detaycıyım. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı