Mekanik uçlu kurşun kalem önerisi

Bunu ben de gördüm ama bilemedim iyi midir kötü müdür. Tk Fine Vario Lux alternatifi gibi göründü gözüme, kırtasiyede deneyebilirsem bakacağım buna da. Mekanizması nasıl sizce kaliteli mi?
Benim kalem o kalemin alternatifi gibi duruyor ama bilemedim. :D Mekanizma sıradan. Kolay bozulur cinsten mi bilmiyorum.

Benim kalem o kalemin alternatifi gibi duruyor ama bilemedim. :D Mekanizma sıradan. Kolay bozulur cinsten mi bilmiyorum.
Ben yanlış ifade etmişim. Sizin kalem, Tk Fine Vario Lux'ün alternatifi gibi duruyor demek istemiştim 🙂 Anladım sağ olun, ben bir bakayım da ona göre karar vereyim o halde.

Sadece yazı yazmak için pahalı diye çizim kalemi bakıyorsunuz, alsanız bile uzun süre yazı yazdığınızda rahatsız eder. Döner uçlu olup güzel yazım için yapılmış Uni-Ball Kuru Toga veya Tombow Olno Body Knock gibi konforu hedefleyen kalemlere bakın. Macera aramaya gerek yok.

Sadece yazı yazmak için pahalı diye çizim kalemi bakıyorsunuz, alsanız bile uzun süre yazı yazdığınızda rahatsız eder. Döner uçlu olup güzel yazım için yapılmış Uni-Ball Kuru Toga veya Tombow Olno Body Knock gibi konforu hedefleyen kalemlere bakın. Macera aramaya gerek yok.
Aslında yazı yazmak için çok kullanmayacağım daha çok test çözeceğim, bir nevi çizim için kullanacağım denebilir herhalde. İlk baktığım modeller klasik plastik kasa Delguard ile Kuru Toga'ydı ama yorumlarda çok hafif ve plastik grip kısmı uzun sure sonra rahatsız ediyor diyenleri gördüm. Ayrıca çok yazı yazmadığım icin döner uç da kırma koruması da işime yarar mı pek bilemedim. Almışken de bir kere alıp senelerce kullanmak istiyorum. Rotring 500 (nasır yaptığı için vazgeçtim) Pentel Graphgear 500, Zebra Delguard Type Lx ve Scrikss Pro S arasında kaldım. Scrikss genel merkezi evime yakın, kalemde problem yaşadığımda garantisi sayesinde düzelttirebilirim. Kuponla biri 195'e, biri 120'ye diğeri 165'e geliyor. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Aradaki fiyat farkına değer mi?

Son düzenleme:
Aslında yazı yazmak için çok kullanmayacağım daha çok test çözeceğim, bir nevi çizim için kullanacağım denebilir herhalde. İlk baktığım modeller klasik plastik kasa delguard ile kuru toga'ydı ama yorumlarda çok hafif ve plastik grip kısmı uzun sure sonra rahatsız ediyor diyenleri gördüm. Ayrıca çok yazı yazmadığım icin döner uç da kırma koruması da işime yarar mı pek bilemedim. Almışken de bir kere alıp senelerce kullanmak istiyorum. rotring 500 (nasır yaptığı için vazgeçtim) pentel graphgear 500, zebra delguard type LX ve scrikss Pro s arasında kaldım. Scrikss genel merkezi evime yakın, kalemde problem yaşadığımda garantisi sayesinde düzelttirebilirim. Kuponla biri 195'e, biri 120'ye diğeri 165'e geliyor. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Aradaki fiyat farkına değer mi?

Bunları kullanmadığım için pek bir şey söyleyemem ama bu sundukların arasından zebra delguard alırdım çünkü scrikss olan kalem tasarım olarak tk-fine'a çok benziyor ama mekanizması nasıl bilemem. Pentel olan ise uzun kullanımda (yukarıda arkadaşın dediği gibi) nasır falan yapabilir.

Aslında yazı yazmak için çok kullanmayacağım daha çok test çözeceğim, bir nevi çizim için kullanacağım denebilir herhalde. İlk baktığım modeller klasik plastik kasa Delguard ile Kuru Toga'ydı ama yorumlarda çok hafif ve plastik grip kısmı uzun sure sonra rahatsız ediyor diyenleri gördüm. Ayrıca çok yazı yazmadığım icin döner uç da kırma koruması da işime yarar mı pek bilemedim. Almışken de bir kere alıp senelerce kullanmak istiyorum. Rotring 500 (nasır yaptığı için vazgeçtim) Pentel Graphgear 500, Zebra Delguard Type Lx ve Scrikss Pro S arasında kaldım. Scrikss genel merkezi evime yakın, kalemde problem yaşadığımda garantisi sayesinde düzelttirebilirim. Kuponla biri 195'e, biri 120'ye diğeri 165'e geliyor. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Aradaki fiyat farkına değer mi?
Faber-Castell Vario gibi boyası hızlıca aşınır mı bilmem ama dediğiniz modeller arasında Scrikss (Vario'dan varsayımla) daha konforlu.

Bütçem 250TL'ye kadar çıkabilir, işim ağırlıklı olarak test çözmek ve not çıkarmak olacak, yani saatlerce elimde duracak. Kaliteli ve bir kere alınca uzun zaman üzmeyecek bir kalem arıyorum. Kullanırken premium hissini bütçe sınırlarında vermeli. Rotring Rapid kullandım bundan öncesinde ancak ucu içe sokan çıkaran mekanizması bozuldu. Tekrar alır mısın deseniz sanmam. Tikky ve grip 1345 de daha öncesinde kullandım tekrar almam.

Aklımda pentel graphgear 500 ve rotring 500 var ancak hangisi daha iyi ya da tutma yerleri metal olduğu için elimi uzun süre kullandıktan sonra ağrıtırlar mı bilemedim. @B 52 Stratofortress müsaitseniz sizin de fikrinizi almak isterim 🙂

Rotring 500 önereyim. Scrikss matr-X te önerebilirim. Düzgün kullanırsanız iyi kalemler.

Staedtler Mars Micro öneririm, Rotring Tikky, Grip 2011 ve birkaç ortalama kalemi daha kullanmış biri olarak hafif, ucu Rotring gibi ince ama Grip gibi yaylı olan bir kalem. Tek sorunu kalitesi yüksek değilmiş gibi geliyor ama YKS senemde kullandığım tek kalem falan oldu, sonra ise kurcalarken bozdum 0.7 olanı. Şu an 0.5 uçlusuna sahibim ama artık az kullandığımdan başka kalem almayı düşünmüyorum.

a705627c-7507-4903-94e4-361620a31cc0.jpg

En son kararımı Zebra Delguard Type-Lx'ten yana kıldım. Kalem on numara, premium hissini fazlasıyla veriyor. Tek sıkıntısı 0.5 olduğu için uç koruma mekanizmasının bi' halta yaramaması. İlk paketini açtığımda içinden çıkan uç çok iyiydi, ne kadar bastırsam da bana mısın demiyordu ancak sonrasında içine eklediğim Adel ve Faber Castell 0.5mm 2B uçlar çatır çatır kırılmaya başladı. Bu kısımda uygun uç sertliği mi devreye giriyor yoksa 0.5'in hassas olmasından dolayı mı bilemedim. Sorun 0.5'te olsa ilk uçta da sıkıntı çıkarırdı diye düşünüyorum.

Eki Görüntüle 1955566
En son kararımı zebra delguard type-LX'ten yana kıldım. Kalem on numara, premium hissini fazlasıyla veriyor. Tek sıkıntısı 0.5 olduğu için uç koruma mekanizmasının bi' halta yaramaması. İlk paketini açtığımda içinden çıkan uç çok iyiydi, ne kadar bastırsam da bana mısın demiyordu ancak sonrasında içine eklediğim adel ve Faber Castell 0.5mm 2B uçlar çatır çatır kırılmaya başladı. Bu kısımda uygun uç sertliği mi devreye giriyor yoksa 0.5'in hassas olmasından dolayı mı bilemedim. Sorun 0.5'te olsa ilk uçta da sıkıntı çıkarırdı diye düşünüyorum.

Ben uzun süre buradaki dörtlüyü kullandım en çok uç kıran en soldaki rotring ama o 0.35 beyazı da var 0.5 o da belli bir oranda diğerlerine göre daha fazla uç kırıyor ama uç iğnesi içine giren modeller daha çok uç kırıyor bence faber ve rotring 500 de uç kırma problemi çok yaşamadım. Yarıca içinden çıkan uç HB de olabilir. Ondan kaynaklanması da mümkün bence çünkü ben yıllardır 0.5 kullanıyorum öyle çok uç alan birisi değilim fazla kırılmaz yani.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-09-24 saat 19.02.27.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-09-24 saat 19.02.27.jpg
    207,7 KB · Görüntüleme: 42

Geri
Yukarı