Mesajlaşma Uygulamaları Nereden Para Kazanıyor?

UserHakan

Hectopat
Makaleler
12
Yer
Mars
WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları hiçbir ücret almadan nasıl bu kadar kazanıyor? Ya da markayı başka bir kişi alırken neden o kadar ödüyor? Bir yazıda kişiselleştirilmiş reklamlar sayesinde vs. gibi bir yazı okudum ancak sizce bu kadar fazla kazandırıyor mudur?

Bir diğer konu ise bazıları mesajları falan sızdırıyorlar demiş ancak aynı yazıda belli politikalar olduğu için onun çok olası olduğu gözükmüyor diye yazılmış.

Bilgilerini kötü niyetli insanlara satarak. Örneğin telefonuna dolandırıcı mesajı geliyor, veya başka tanımadğın bir yerden mesaj geliyor. Bunun nedeni bilgilerinin satılması.
Son zamanlarda bana da çok fazla mesaj geliyor.

Telefonundan toplanan işletim sistemi, sinyal, konum, kullandığın operatör, cinsiyetin, uygulamayı ve telefonu kullanma sıklığın, gönderdiğin görsellerin meta verileri vb. anonim verileri toplayıp, diğer kullanıcıların verileriyle işleyip büyük veri haline getiriyorlar. Bunu da istatistik şirketlerine satarak gelir elde ediyorlar.

Telefon numaranın dolandırıcılara satıldığı falan yok

Mark Zuckerberg'ün sahibi olduğu herhangi bir şirket kullanıcılarının verilerini hem satar hem de kendi amaçları için kullanır. Diğer alternatiflerin de farklı olduğunu sanmıyorum.

WhatsApp'ın verileri sattığına dair hiçbir kanıt yok. Zaten Waikiki'den çorap alırken bile anamızın kızlık soyadından dedemizin ayakkabı numarasına bütün verilerimizi paylaşıyoruz dolayısıyla bir yerden sızıntı oluyorsa verilerimizi gönüllü verdiğimiz yüzlerce yerden oluyor zaten. WhatsApp ise şu an WhatsApp business sisteminden para kazanıyor yani kurumlardan para kazanıyor, kurumlar özellikler müşterileri ile iletişime geçmek için bu hizmeti kullanıyor dolayısıyla müşterilerin WhatsApp kullanmasını sağlamak içinde WhatsApp ücretsiz yapıldı. Ayrıca arkasında meta(Facebook) olduğu için kısa vadede gelir elde etmesine de gerek yok. İlerleyen zamanlarda ise uygulama içi reklam gösterimi, WhatsApp pay gibi bir e-ödeme sistemi gibi şeyler ile direkt gelir elde edebilecekleri iş planlarına girme planları yapıyorlar.

Edit: Veri satmak yok derken verilerinizin kullanılmadığını iddia etmiyorum yanlış anlaşılmasın. Veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilip ilgili firmalara sunuluyor olabilir ama sallıyorum verileriniz Ahmet Başıbüyük Sivas telefon numarası XXX.XXX.XXX, adres XX.XXX.XXX diye 5 kavanoz bal 100 tl firmalarına satılmıyor.

WhatsApp'ın verileri sattığına dair hiçbir kanıt yok. Zaten Waikiki'den çorap alırken bile anamızın kızlık soyadından dedemizin ayakkabı numarasına bütün verilerimizi paylaşıyoruz dolayısıyla bir yerden sızıntı oluyorsa verilerimizi gönüllü verdiğimiz yüzlerce yerden oluyor zaten. WhatsApp ise şu an WhatsApp business sisteminden para kazanıyor yani kurumlardan para kazanıyor, kurumlar özellikler müşterileri ile iletişime geçmek için bu hizmeti kullanıyor dolayısıyla müşterilerin WhatsApp kullanmasını sağlamak içinde WhatsApp ücretsiz yapıldı. Ayrıca arkasında meta(Facebook) olduğu için kısa vadede gelir elde etmesine de gerek yok. İlerleyen zamanlarda ise uygulama içi reklam gösterimi, WhatsApp pay gibi bir e-ödeme sistemi gibi şeyler ile direkt gelir elde edebilecekleri iş planlarına girme planları yapıyorlar.

Alakası yok. WhatsApp business uygulaması ve abonelik sistemi yokken de kazanıyordu. Reklam da yoktu. Verileri ajans ve analiz şirketlerine satıyorlar.

WhatsApp'ın verileri sattığına dair hiçbir kanıt yok.
Kanıt olmasına gerek yok, anonim verilerin diğer şirketlerin kullanımına açılması iş dünyasında oldukça yaygın bir şey, her şirket buradan gelir elde etmeye çalışıyor çünkü veri, günümüzde altından farksız. Meta da kullanım şartlarında belirtiyor "verilerin iş ortaklarına aktarılması" tarzı bir ifadeyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı