Meslek lisesi okuyup üniversite okumak mantıklı mı?

umutuzgun

Centipat
Daha fazla  
Ben derslerimde gayet başarılı ve herkesin sevdiği bir öğrenciydim hep. Meslek lisesine gitmeyip çok iyi bir Anadolu lisesine gitmeyi istiyordum ama şimdileri kafamda bir meslek lisesi fikri oluştu. Endüstriyel otomasyon teknolojileri lisesi okumak istiyorum. Bursa'da %8'lik bir lise ardından yüksek öğrenimim tamamlayıp iş hayatına atılacağım. Zorlukları ve avantajları neler, ne gibi işlere yönelebilirim? Yazılımla ilgiliydim, sayısalım çok iyi değil ama geliştirilebilir mi o süreç içerisinde fikriniz nedir?

Emin ol Anadolu lisesi okumaktan çok daha mantıklı ve çok daha yüksek iş bulma garantin var. %8'lik meslek lisesi iyi bir meslek lisesidir. 9. sınıf falansan nakil gitmeni tavsiye ederim.

Emin ol Anadolu lisesi okumaktan çok daha mantıklı ve çok daha yüksek iş bulma garantin var. %8'lik meslek lisesi iyi bir meslek lisesidir. 9. sınıf falansan nakil gitmeni tavsiye ederim.

Hayır 8.sınıfım sınavıma 40 gün var bana da öyle geldi hep kendimi geliştirmeye çalışan bir öğrenciyim geneldebilirsin meslek liseleri serseri ve hayatı umursamazlarla doludur. Ben işimde kendimi geliştirmeye çabalarsam hiç de az olmayan meblağlar kazanırım diye düşünüyorum mevki olarak da yükselirim belki.

Ben derslerimde gayet başarılı ve herkesin sevdiği bir öğrenciydim hep. Meslek lisesine gitmeyip çok iyi bir Anadolu lisesine gitmeyi istiyordum ama şimdileri kafamda bir meslek lisesi fikri oluştu. Endüstriyel otomasyon teknolojileri lisesi okumak istiyorum. Bursa'da %8'lik bir lise ardından yüksek öğrenimim tamamlayıp iş hayatına atılacağım. Zorlukları ve avantajları neler, ne gibi işlere yönelebilirim? Yazılımla ilgiliydim, sayısalım çok iyi değil ama geliştirilebilir mi o süreç içerisinde fikriniz nedir?
Kardeşim ben bundan 10 yıl önce lisede otomasyon bölümündeydim. Bana rahat battığı için bırakıp özel liseye geçmek gibi bir hata yapmıştım o zamanlar. Keşke bırakmayıp o zaman o bölümü okusaydım. Üniversiteyi okursun okumazsın orası ayrı konu fakat o bölümden mezun bir teknik eleman olmanın hayatına büyük bir katkısı olur. Hakkında hayırlısı olsun.

Derslerim iyi Anadolu lisesine gider çalışır ve 4 yıllık istediğim bölüme giderim (hedeflediğin bir bölüm olmalı) demiyorsan meslek lisesi güzel ama bölümünü iyi seçmelisin.

Kardeşim ben bundan 10 yıl önce lisede otomasyon bölümündeydim. Bana rahat battığı için bırakıp özel liseye geçmek gibi bir hata yapmıştım o zamanlar. Keşke bırakmayıp o zaman o bölümü okusaydım. Üniversiteyi okursun okumazsın orası ayrı konu fakat o bölümden mezun bir teknik eleman olmanın hayatına büyük bir katkısı olur. Hakkında hayırlısı olsun.

Hedefim bölümde daha da büyük yerlerde olmak ama dediğin gibi olursa çok iyi olur. Sayısalı zor diye duydum sadece bölümün.

Derslerim iyi Anadolu lisesine gider çalışır ve 4 yıllık istediğim bölüme giderim (hedeflediğin bir bölüm olmalı) demiyorsan meslek lisesi güzel ama bölümünü iyi seçmelisin.

Fikrimi değiştirmemin sebebi o aslında üniversite bölümlerini araştıracak vaktim yok önümdeki yola bakıp üniversite okuyacaksamda alanımın üniversitesini okuyacağım.Anadolu lisesine gidip ne yapacağını bilmiyorum sonuçta etrafımdakiler sadece sınavına odaklan diyorlar ama ben böyle bi kumar oynayamam şimdiden planlamak en iyisi.Yine de danışma aşamasındayım herkesten bilgi topluyorum.

Ben de meslek lisesinde bilgisayar, web programcılığı okudum ve ardından şehrimizde doğalgaz dağıtımı yapan kurumda SCADA Otomasyon biriminde uzun yıllar çalıştım. Bu hikayedeki tek sorun uzun yıllar çalışmış olmamdı. Meslek lisesi oku ama mutlaka üniversitede alanınla ilgili güzel bir mühendislik bölümü oku şiddetle tavsiyemdir. Çünkü sen işinde mükemmel olsan da mühendisin biri gelip sen napıyorsun diyor. Senin kapasiteni tam olarak algılayıp bunu kullanabilen bir şirket yapısı yok ülkede. Aykırı biri olamazsın, bilindik etiketlerle tanımlanırsın. Teknikersen teknikersin mühendissen mühendissin.

Dostum artık Türkiye'de hangi liseden veya üniversiteden mezun olduğundan çok kendini ne kadar geliştireceğin önemli. Tabii üst düzey lise ve üniversiteler var ona bir şey demiyorum ama onun altındakiler hepsi standart. Çok çalışman lazım bir yerlere gelmen için. Nerede olduğunun pek önemi yok o yüzden başarılar.

Ben de meslek lisesinde bilgisayar, web programcılığı okudum ve ardından şehrimizde doğal gaz dağıtımı yapan kurumda scada otomasyon biriminde uzun yıllar çalıştım. Bu hikayedeki tek sorun uzun yıllar çalışmış olmamdı. Meslek lisesi oku ama mutlaka üniversitede alanınla ilgili güzel bir mühendislik bölümü oku şiddetle tavsiyemdir. Çünkü sen işinde mükemmel olsan da mühendisin biri gelip sen napıyorsun diyor. Senin kapasiteni tam olarak algılayıp bunu kullanabilen bir şirket yapısı yok ülkede. Aykırı biri olamazsın, bilindik etiketlerle tanımlanırsın. Teknikersen teknikersin mühendissen mühendissin.

Alanının bana göre en iyi olanı kontrol ve otomasyon mühendisliği 4 yıllık bir üniversite eğitimi istiyor ben şu anda 15 yaşındayım 25 yaşında bu mesleği edinmiş olmak geçmi olur acaba diye düşünüyorum.
1713861004882.png

Neden 25 yaşında bitirmiş olasın? 18 yaşında üniversite sınavına girersin ve 22-23 yaşında mezun olursun. Aslında burada olay meslek lisesi okumak ya da okumamak değil kendine şu soruyu sor, ben iş yaparken yetkileri olan, saygı gören, ileride yönetici pozisyonuna gelebileceğim bir iş mi yapacağım yoksa mühendislerin altında çalışan bir teknik eleman mı olacağım? Şimdi herkes eleştirebilir beni teknikerliğe, operatörlüğe vs. niye bu kadar karşı çıkıyorsun diye fakat bak ben 27 yaşımdayım 10 yıllık iş tecrübem bana keşke mühendis olsaydım dedirtiyor. Sen eğer bu potansiyele sahipsen ileride bunu gerçekleştirememenin cezasını çekersin. O yüzden daha iyisini, daha fazlasını yapabilecekken daha azına tamah etme ve git mühendislik oku, bunu yaparken işinle ilgili programlara stajlara katıl ve kendini geliştir. Diyeceğim bu kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı