Meslek lisesinden açık liseye geçmek

İşte o 2 yıllık bölümlerin ataması da ortada :D Sonu da özel, onu demek istiyorum.

Rahatsız ediyorum efendim ama son kez bir soru sormak istiyorum. Açık liseye geçmek için direkt halk eğitime mi gitmek gerekiyor yoksa okulla bir bağlantımın olması gerekiyor mu? Ve kaç kredimin olduğunu halk eğitim merkezinden sorsam öğrenebilir miyim? Şimdi mezun olamama sıkıntısı yaşamayalım. Zaten sorumlu bir dersim yok.:) @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Rahatsız ediyorum efendim ama son kez bir soru sormak istiyorum. Açık liseye geçmek için direkt halk eğitime mi gitmek gerekiyor yoksa okulla bir bağlantımın olması gerekiyor mu? Ve kaç kredimin olduğunu halk eğitim merkezinden sorsam öğrenebilir miyim? Şimdi mezun olamama sıkıntısı yaşamayalım. Zaten sorumlu bir dersim yok.:) @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
Açık eğitime gitmeden önce halk eğitime gitmenize gerek yok ve krediyi söylemiyorlar bana söylemediler en azından ortalamanız kaçsa ve derslerden aldığınız puan ne ise ona krediniz belirleniyor ortak derslerden başarıyla geçtiyseniz açık lisede de geçerseniz mezun olma sıkıntısı yaşamazsınız dönem kredi gereksinimini tam karşılıyorsanız zaten 12.sınıf olduğunuz için 7.8 dönem olarak geçeceksiniz vermeniz gereken ortak dersler İngilizce Edebiyat İnkılap tarihi ve din kültürü meslek lisesindeki derslerinizin karşılığını bulacaklar muhtemelen öyle de sisteme geçecek ben de kaydım yapıldıktan sonra sisteme girince fark ettim. Açık liseye geçmek için okul müdür yardımcınıza gidiyorsunuz o bir belge veriyor daha sonrasında o belgeyle halk eğitim merkezine gidip talebinizi ifade ediyorsunuz sizden kimliğiniz vesikalık fotoğrafınızı falan istiyor belgeye koyuyor belgeyi dolduruyorsunuz parayı veriyorsunuz kaydınız tamamlanıyor.

Son düzenleme:
Açık eğitime gitmeden önce halk eğitime gitmenize gerek yok ve krediyi söylemiyorlar bana söylemediler en azından ortalamanız kaçsa ve derslerden aldığınız puan ne ise ona krediniz belirleniyor ortak derslerden başarıyla geçtiyseniz açık lisede de geçerseniz mezun olma sıkıntısı yaşamazsınız dönem kredi gereksinimini tam karşılıyorsanız zaten 12.sınıf olduğunuz için 7.8 dönem olarak geçeceksiniz vermeniz gereken ortak dersler İngilizce Edebiyat İnkılap tarihi ve din kültürü meslek lisesindeki derslerinizin karşılığını bulacaklar muhtemelen öyle de sisteme geçecek ben de kaydım yapıldıktan sonra sisteme girince fark ettim. Açık liseye geçmek için okul müdür yardımcınıza gidiyorsunuz o bir belge veriyor daha sonrasında o belgeyle halk eğitim merkezine gidip talebinizi ifade ediyorsunuz sizden kimliğiniz vesikalık fotoğrafınızı falan istiyor belgeye koyuyor belgeyi dolduruyorsunuz parayı veriyorsunuz kaydınız tamamlanıyor.

Meslek lisesi mezunusun sanırım 🥰 Yarın öyle yapayım o zaman tarihler gecmedi diye biliyorum. Yanlış anlamazsanız şu an ne durumdasınız üniversiteye mi gidiyorsunuz yoksa sınava mı hazırlanıyorsunuz :)

Açık eğitime gitmeden önce halk eğitime gitmenize gerek yok ve krediyi söylemiyorlar bana söylemediler en azından ortalamanız kaçsa ve derslerden aldığınız puan ne ise ona krediniz belirleniyor ortak derslerden başarıyla geçtiyseniz açık lisede de geçerseniz mezun olma sıkıntısı yaşamazsınız dönem kredi gereksinimini tam karşılıyorsanız zaten 12.sınıf olduğunuz için 7.8 dönem olarak geçeceksiniz vermeniz gereken ortak dersler İngilizce Edebiyat İnkılap tarihi ve din kültürü meslek lisesindeki derslerinizin karşılığını bulacaklar muhtemelen öyle de sisteme geçecek ben de kaydım yapıldıktan sonra sisteme girince fark ettim. Açık liseye geçmek için okul müdür yardımcınıza gidiyorsunuz o bir belge veriyor daha sonrasında o belgeyle halk eğitim merkezine gidip talebinizi ifade ediyorsunuz sizden kimliğiniz vesikalık fotoğrafınızı falan istiyor belgeye koyuyor belgeyi dolduruyorsunuz parayı veriyorsunuz kaydınız

Haklısın sana sormam gerekiyordu bu konuyu baştan da demiştin. Kusuruma bakma 🥺💕

Son düzenleme:
Merhaba. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışıyorum. 12. Sınıf Sağlık Meslek Lisesi bünyesinde okurken açık öğretime geçersen alan / dal ile alakalı bir bölüm seçtiğinde sistemin otomatik olarak verdiği puanı alamayabilirsin. Okul idaresi ile konuşur ve dershaneye gideceğini belirtirsen yardımcı olabileceklerini düşüyorum.

Selam. Ben sağlık meslek lisesi 12.sınıf öğrencisiyim. Ve sınavlar olsun proje etkinlik cart curt uğraşmak istemediğim için açık liseye geçmek istiyorum. Sınıfım çok kalabalık ve gereksizlerle dolu hepsi keyfi olarak okula geliyorlar. Ve stajım da olduğu için stajda da yoruluyorum eve gidene kadar zaten akşam oluyor. Son zamanlarda açığa geçip mezunlarla dershaneye gitme fikri geldi dershaneye gidersem de o ders disiplinini kazanacağımı düşünüyorum. Bana bu konuda fikir verebilecek var mıdır? Yazın ders çalıştım fakat bu 12'ye geçeli hep boşladım o disiplini bir an önce kazanmam lazım mezuna kalmak istemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

ayrıca açık öğretime geçtiğinde okulunla ilişkin kesilmez ve geçmek için belirli bir zaman dilimine tabi değilsin. 12. sınıf öğrencisi olarak yaşadığın şehirde hangi alan / dal'ın açık öğretim yoluyla okunduğunu öğren. 12. sınıfta açık öğretime geçmeni önermem. geçer ve pişman olursan Bakanlığın talimatı ile şubat ayında alttan ders almak kaydı ile tekrar örgün eğitime geçe bilirsin.

Merhaba. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışıyorum. 12. Sınıf Sağlık Meslek Lisesi bünyesinde okurken açık öğretime geçersen alan / dal ile alakalı bir bölüm seçtiğinde sistemin otomatik olarak verdiği puanı alamayabilirsin. Okul idaresi ile konuşur ve dershaneye gideceğini belirtirsen yardımcı olabileceklerini düşüyorum.

Ayrıca açık öğretime geçtiğinde okulunla ilişkin kesilmez ve geçmek için belirli bir zaman dilimine tabii değilsin. 12. sınıf öğrencisi olarak yaşadığın şehirde hangi alan / Dal'ın açık öğretim yoluyla okunduğunu öğren. 12. sınıfta açık öğretime geçmeni önermem. Geçer ve pişman olursan Bakanlığın talimatı ile şubat ayında alttan ders almak kaydı ile tekrar örgün eğitime

Demek istediginizi cok iyi anladım efendim. Meslek lisesinden açık liseye geçtiğimde alanımı da mı açıktan bitireceğim? Ben bunlarla muaf olmadan direkt gecer kredime göre mezun olurum diye düşünüyordum. Meslek lisesinde okuyunca kredi az alma diye bir durum da var tabii. Tanıdığım öğretmenlerim destekledi beni bu konuda sizin de fikriniz çok önemli benim için.

@Elifsu Açığa geçtiğim zaman 1 dönemde mezun olur muyum? Bitirememe gibi bir ihtimal yok değil mi sadece kafama bu takıldı

ayrıca açık öğretime geçtiğinde okulunla ilişkin kesilmez ve geçmek için belirli bir zaman dilimine tabi değilsin. 12. sınıf öğrencisi olarak yaşadığın şehirde hangi alan / dal'ın açık öğretim yoluyla okunduğunu öğren. 12. sınıfta açık öğretime geçmeni önermem. geçer ve pişman olursan Bakanlığın talimatı ile şubat ayında alttan ders almak kaydı ile tekrar örgün eğitime geçe bilirsin.
Şöyle bir şey var benim okulum 45 km uzakta farklı ilçede ve dershane de yaşadığım yerdeki şehir merkezine 15-20 km uzaklıkta. Anlayacağınız ben iki yere de uzak olduğum için açığa geçip sadece yakınımdaki dershaneye gitmek mantıklı gelmişti sadece. O okuldan mezun olmak bana + katmayacak fakat açıkta okumak da - katsın istemiyorum. Okulumun olduğu yerdeki dershaneler 7.30 da bitiyor o saatte gidebileceğim otobüs dolmuş vs olanağım olmuyor.

Son düzenleme:

Ben dahil binlerce öğrenci geçiyor ve sınav senesinde çok rahat ediyor emin olabilirsiniz bir pişmanlık değil siz Galatasaray lisesi gibi liselerden mezun değilseniz çok kaliteli nitelikli bir eğitim almıyorsunuz kızın hedefleri 2 yıllık bir bölüm okumak değil alacağı meslek dersleri ona bir fayda sağlamayacak dolayısıyla 4 yıllık okumak istiyor programıyla evden rahatlıkla halledebilir dershane şart değil dediğiniz diğer sistem Aöl meslek lisesi sanırım alan seçip mesleki alan seçiyorlar normal aöl ile arasında fark var. Açık liseye disiplini olan çalışacak insan geçmeli bizi okulda ciddi bir yoğunluğun altına sokuyorlar ben üstelik zorbalığa falan da uğruyordum geçtim şu sıralar çok da rahatım istediğimi istediğimi gibi öğrenme bireysel öğrenme alışkanlığı kazandım. Bu çok değerli bir şey istekleri hedefleri arzularına bakarsak bence yerinde bir karar. Diğer bahsettiğiniz konulara pek hakim değilim o yüzden bir yorum yapamam.

Demek istediginizi cok iyi anladım efendim. Meslek lisesinden açık liseye geçtiğimde alanımı da mı açıktan bitireceğim? Ben bunlarla muaf olmadan direkt gecer kredime göre mezun olurum diye düşünüyordum. Meslek lisesinde okuyunca kredi az alma diye bir durum da var tabii. Tanıdığım öğretmenlerim destekledi beni bu konuda sizin de fikriniz çok önemli benim için.

@Elifsu Açığa geçtiğim zaman 1 dönemde mezun olur muyum? Bitirememe gibi bir ihtimal yok değil mi sadece kafama bu takıldı

Şöyle bir şey var benim okulum 45 km uzakta farklı ilçede ve dershane de yaşadığım yerdeki şehir merkezine 15-20 km uzaklıkta. Anlayacağınız ben iki yere de uzak olduğum için açığa geçip sadece yakınımdaki dershaneye gitmek mantıklı gelmişti sadece. O okuldan mezun olmak bana + katmayacak fakat açıkta okumak da - katsın istemiyorum. Okulumun olduğu yerdeki dershaneler 7.30 da bitiyor o saatte gidebileceğim otobüs dolmuş vs olanağım olmuyor.
Senin için kendim üzerimden örnek vereceğim sisteme girip direkt olarak baktım. Mesela benim kredim 180 dönemim 7 zorunlu 8 tane dersim kalmış sistem bu dersleri bu aralık ayına kadar vermemi istiyor yani 7. ve 8. dönem derslerini bir vereceğim bu da şu demek yüksek ihtimalle ben aralık-ocak ayında mezun olacağım bu meslek lisesinden aöl'e geçişte nasıl işliyor en ufak bir fikrim bile yok bilgisi olan birilerini bulursan ararsan halk eğitim merkezini ararsan bilgi verirler diye düşünüyorum sanırım yukarıdaki ağabeyimiz yeterli bilgiyi vermiş ben bilmediğim için kesin konuşamıyorum işte aldığın derslere notlarına falan bakıp kredin çıkıyor sistemde bana öyle oldu bu arada ben mezun değilim 12.sınıfım bu yıl sınava gireceğim açık liseye geçtim. Eğer kredin benim gibiyse sistem geçince derslerini bir veriyorsa yüksek ihtimalle sen de bu dönem mezun olursun internete 2022 mezuniyet şartları yazarsan oradan öğrenebilirsin 18 yaşından küçük bireyler için dönem 8 ve üstü 18 yaşından büyük bireyler içinse dönem en az 5 olmalı kazanılan kredi en az 170 ve üzeri olmalı ortak derslerini başarıyla geçmelisin bunlar kendin karşılaştırıp karar verebilirsin geri kalanları halk eğitim merkezine falan sorabilirsin en iyi onlar bilirler.

Son düzenleme:
Ben dahil binlerce öğrenci geçiyor ve sınav senesinde çok rahat ediyor emin olabilirsiniz bir pişmanlık değil siz Galatasaray lisesi gibi liselerden mezun değilseniz çok kaliteli nitelikli bir eğitim almıyorsunuz kızın hedefleri 2 yıllık bir bölüm okumak değil alacağı meslek dersleri ona bir fayda sağlamayacak dolayısıyla 4 yıllık okumak istiyor programıyla evden rahatlıkla halledebilir dershane şart değil dediğiniz diğer sistem AÖL meslek lisesi sanırım alan seçip mesleki alan seçiyorlar normal AÖL ile arasında fark var. Açık liseye disiplini olan çalışacak insan geçmeli bizi okulda ciddi bir yoğunluğun altına sokuyorlar ben üstelik zorbalığa falan da uğruyordum geçtim şu sıralar çok da rahatım istediğimi istediğimi gibi öğrenme bireysel öğrenme alışkanlığı kazandım. Bu çok değerli bir şey istekleri hedefleri arzularına bakarsak bence yerinde bir karar. Diğer bahsettiğiniz konulara pek hakim değilim o yüzden bir yorum yapamam.

Senin için kendim üzerimden örnek vereceğim sisteme girip direkt olarak baktım. Mesela benim kredim 180 dönemim 7 zorunlu 8 tane dersim kalmış sistem bu dersleri bu aralık ayına kadar vermemi istiyor yani 7. ve 8. dönem derslerini bir vereceğim bu da şu demek yüksek ihtimalle ben aralık-ocak ayında mezun olacağım bu meslek lisesinden AÖL'e geçişte nasıl işliyor en ufak bir fikrim bile yok bilgisi olan birilerini bulursan ararsan halk eğitim merkezini ararsan bilgi verirler diye düşünüyorum sanırım yukarıdaki ağabeyimiz yeterli bilgiyi vermiş ben bilmediğim için kesin konuşamıyorum işte aldığın derslere notlarına falan bakıp kredin çıkıyor sistemde bana öyle oldu bu arada ben mezun değilim 12.sınıfım bu yıl sınava gireceğim açık liseye geçtim. Eğer kredin benim gibiyse sistem geçince derslerini bir veriyorsa yüksek ihtimalle sen de bu dönem mezun olursun internete 2022 mezuniyet şartları yazarsan oradan öğrenebilirsin 18 yaşından küçük bireyler için dönem 8 ve üstü 18 yaşından büyük bireyler içinse dönem en az 5 olmalı kazanılan kredi en az 170 ve üzeri olmalı ortak derslerini başarıyla geçmelisin bunlar kendin karşılaştırıp karar verebilirsin geri kalanları halk eğitim merkezine falan sorabilirsin en iyi

Evet tüm dediklerinize katılıyorum zaten pişman olacağımı zannetmiyorum, bir ihtimal oldum diyelim örgün eğitime giderim zaten. Onun dışında 150 krediden falan baslar diye düşünüyorum onu halk egitimle konusayim en dogrusu illaki mezun olurum diye düşünüyorum.

Zaten yolu bitirmek üzere iken bırakmak olmaz. Az daha sabret ve sonuçlarına sevin.
Bırakmak çok güzel oluyor biz geçtik çok mutluyuz hedefleri ve hayalleri farklı doğrultuda olan okulu zaman kaybı olan bir insana bırakmak olmaz demek ben bilmiyorum yorum yapmak için yaptım demekle eş değerdir. Jong bu arada ne yaptın kayıt oldun mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı