Çözüldü MICROCODE_REVISION_MISMATCH hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11
Makaleler
15
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
512GB Kingston NV1
İşlemci
i5-1035G1
Merhaba.

Babamın kullandığı Fujitsu A3510 model bir bilgisayar var.
Cihaz bir kere servis görmüştü ondan beridir hiçbir sıkıntısı yok çok şükür.

Cihaza ilk W11 kurduğumda 0x9F hatasına düşmüştü. Ondan beridir aralıklarla babama Mavi Ekran aldın mı diye sorarım.
Bugün bakarken fark ettiğim bir Minidump dosyası oldu.

Başlıkta belirttiğim hata alınmış.
Şahsen ilk kez gördüğüm bir hata oldu bu.

Kendi cihazım olsa sorun etmem ama cihaz babamın şahsi bilgisayarı olduğu ve önemli veriler olduğu için yanlış bir iş yapmak istemiyorum.

Minidump dosyasının linki aşağıdadır.

Not: Konuya Mavi Ekran analizinden anlamayan insanlar yazmasın. Tecrübesi olanlarla koordine çalışmak isterim.
Not 2: Tamam ben de Mavi Ekran analizi yapıyorum ancak terzi kendi söküğünü dikemez diye bir atasözümüz var. Yanlış bir şey de yapmak istemiyorum, beni de anlayın.

Açıkçası hatayla ilgili biraz daha makale okuyunca ve Fujitsu'nun sitesine girince anladım.
Hata dökmünde beklenen asıl mikroişlemci koduna 0xB2 derken sanırım işlemcinin çalıştığı mikrokodlar 0xA8. 0xB2 mikrokodu 1.14 BIOS sürümünde, 0xA8 ise 1.13 sürümünde gelmiş.

Muhtemelen sorunun çözümü için ya şu an kurulu olan 1.14 sürümünü 1.13'e çekeceğim ya da yeni BIOS güncellemesini bekleyeceğim.

Son düzenleme:
Çözüm
Her BIOS kendi içinde işlemcileri tanımlamasını sağlayan microcodelar ile doludur. Daha sonra BIOS'daki microcode, işlemcinin içine yazılır. Veya işletim sisteminin kendisi de işlemciye microcode yazabilir hatta bunların aktifleşmesi için sistemi yeniden başlatmaya bile gerek olmaz. Bu yazım sırasında sorun olursa üstteki mavi ekranı alırsınız.

Normalde bu mavi ekran sürekli olur ve genellikle BIOS'un yanlış yazıldığı veya BIOS dosyasının arızalı olduğu anlamına gelir. Alternatif olarak işletim sisteminin microcode güncellemesi sırasında bir hata oluşmuş olabilir. Eğer hata tek sefer olup geçtiyse, kafanızı yormaya gerek yok. Ancak hatayı almaya devam ediyorsanız BIOS sürümünün bir dumpını alıp içindeki microcodeları incelemek iyi bir başlangıç olacaktır.
Her BIOS kendi içinde işlemcileri tanımlamasını sağlayan microcodelar ile doludur. Daha sonra BIOS'daki microcode, işlemcinin içine yazılır. Veya işletim sisteminin kendisi de işlemciye microcode yazabilir hatta bunların aktifleşmesi için sistemi yeniden başlatmaya bile gerek olmaz. Bu yazım sırasında sorun olursa üstteki mavi ekranı alırsınız.

Normalde bu mavi ekran sürekli olur ve genellikle BIOS'un yanlış yazıldığı veya BIOS dosyasının arızalı olduğu anlamına gelir. Alternatif olarak işletim sisteminin microcode güncellemesi sırasında bir hata oluşmuş olabilir. Eğer hata tek sefer olup geçtiyse, kafanızı yormaya gerek yok. Ancak hatayı almaya devam ediyorsanız BIOS sürümünün bir dumpını alıp içindeki microcodeları incelemek iyi bir başlangıç olacaktır.

Son düzenleme:
Çözüm

Hocam merhaba yeniden öncelikle nasılsınız?

Babam bu hatanın oluştuğunun farkında bile değilmiş açıkçası. 1 kere oluşmuş sadece.

2022 Şubat ayında BIOS güncellemesi yaparken birkaç kez üst üste "BIOS Flash Failed!" hatası almıştım, hatta burada konusu da vardı.

Sonrasında o sürümü kurmayı başarmıştım. 1.13 sürümdü.

En son çıkan 1.14 sürümünde böyle bir hatayla karşılaşmadan başarıyla güncellemiştim.

Hocam merhaba yeniden öncelikle nasılsınız?

Babam bu hatanın oluştuğunun farkında bile değilmiş açıkçası. 1 kere oluşmuş sadece.

2022 Şubat ayında BIOS güncellemesi yaparken birkaç kez üst üste "BIOS Flash Failed!" hatası almıştım, hatta burada konusu da vardı.

Sonrasında o sürümü kurmayı başarmıştım. 1.13 sürümdü.

En son çıkan 1.14 sürümünde böyle bir hatayla karşılaşmadan başarıyla güncellemiştim.
Selamlar, benim keyifler yerinde diyebilirim. Umarım sen de iyisindir.

Sadece bir kere olup tekrarlamadıysa pek üstünde durmana veya bir müdahalede bulunmana gerek yok. Kurcalamak istersen BIOS dosyasını MCExtractor ile açıp içindeki microcode sürümlerine bakabilirsin.

Geri
Yukarı