Microsoft kurucusu Bill Gates istenmeyen adam oldu?

Kerem Yaşar

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Microsoft’un kurucusu Bill Gates kendi şirketinde istenmeyen adam oldu. Şirketin en yüksek 20 yatırımcısından üçü Gates’in başkanlıktan indirilmesi için yönetime baskı yapıyor.

Reuters’ın haberine göre hissedarlar şirket tarihinde ilk defa Gates’in aleyhine hareket etmeye başladılar. Şirket içinden kaynaklara göre adı açıklanmayan 3 hissedar Microsoft’un değişebilmesi için Gates’in gitmesi gerekiyor çünkü Gates’in varlığı yeni stratejilerin benimsenmesini engelliyor. Öte yandan adı açıklanmayan üç hissedarın talebine yönetimin kulak asıp asmayacağı belli değil. Gates’in 277 milyar dolar değerindeki şirkette yüzde 4.5 hissesi bulunuyor. 1986’da Microsoft halka açıldıktan sonra yapılan planlamaya göre Gates her yıl elindeki belli bir miktar hisseyi satmak zorunda. Bu plana göre 2018 itibariyle Gates’in elinde Microsoft hissesi kalmayacak.

Hürriyet Gazetesin den alıntıdır.

Neden hep şirket kurucuları istenmiyor. Yatırımcılar zevksiz, gözü paradan başka bir şeyi görmeyen kişiler. Steve jobs a da aynısı oldu. Sonra Steve Jobs şirketten makul para karşılığında yatırımcılarla yollarını ayırmıştı.

Cidden görüşlerinizi söyleyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Azıcıkta olsa yaratıcı zekaları olmayan yatırımcılar,teknolojinin gelişmesinde engel. Bence şirket kuracaksanız Steve Jobs´ın yaptığı gibi yatırımcıları ve hissedarları belli bir yerden sonra bitireceksin.

Nokia'yı aldığından dolayı, Eski Nokia cephesinden baskı yapılıyordur :)
Aslında doğru Nokia da 10 tane ortak olsa Microsoft ta 10 tane ortak olsa. O zaman bu doğal olur. Bir insan hiç mi istemez kendi kurduğu şirketin başına tekrardan geçmeyi. Hiç mi özlemez anlamıyorum. Bence Bill gates son bir hamle yaparak tekrardan hisseleri belli bir yüzdede satın alacaktır. En azından ben öyle yapardım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı