Miyop azaltılır mı?

equo124

Centipat
Daha fazla  
İyi Sosyaller. Ben 15 yaşındayım. Bundan 1 2 sene önce muayene gittiğimde gözüm 0.75 miyoptu. Şu an büyük ihtimalle 1.5 1.75 gibi. Gözlük takmayı hiç istemiyorum. Lazer ameliyatı olmayı düşünüyorum lazer ameliyatı için gözlük numarasının son 1 senede değişmemesi lazımmış 2 3 sene boyunca egzersiz yaparak miyopu azaltabilir miyim ya da durdurabilir miyim? Bir de lazer tedavisi için korneam uygun değilse kornea uygunluğu sonradan sağlanabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi Sosyaller. Ben 15 yaşındayım. Bundan 1 2 sene önce muayene gittiğimde gözüm 0.75 miyoptu. Şu an büyük ihtimalle 1.5 1.75 gibi. Gözlük takmayı hiç istemiyorum. Lazer ameliyatı olmayı düşünüyorum lazer ameliyatı için gözlük numarasının son 1 senede değişmemesi lazımmış 2 3 sene boyunca egzersiz yaparak miyopu azaltabilir miyim ya da durdurabilir miyim? Bir de lazer tedavisi için korneam uygun değilse kornea uygunluğu sonradan sağlanabilir mi?
Genelde doktorlar 22-23 yaşına kadar beklenilmesini tavsiye ediyorlar çünkü dediğiniz gibi göz değeri ilerleyebilir. Ben prk lazer ameliyatı oldum. Üstünden 7-8 sene geçti şuan göz değerlerim 0.75-1.00. Tavsiyem acele etmeyin çok vakit var yüz tipinize uygun bir gözlük çerçevesi alın. Korneanızın uygun olsa da başka etmenler ve hastalıklar da bu ameliyatı olmanıza engel olabilir. Korneanızda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum zaten öncesinde detaylı göz muayenesi yapıyorlar. Egzersizle miyop azalmaz ve durmaz. 2 seçenek vardı benim zamanımda biri acılı yöntem diğeri acısız yöntem. Acılı yöntemde gözün şeffaf kısmı traşlanmadan doğrudan lazer uygulanıyor ve cidden iyileşene kadar kör ışığa tahammülsüz çok zor zamanlar geçiriyorsunuz acısız yöntemde gözün şeffaf kısmını biraz traşlıyorlar sonra lazer uyguluyorlar. Doktor bana acılı yöntemin daha sağlıklı olduğunu söyleyip tavsiye ettiğinden o şekilde olmuştum.

Genelde doktorlar 22-23 yaşına kadar beklenilmesini tavsiye ediyorlar çünkü dediğiniz gibi göz değeri ilerleyebilir. Ben prk lazer ameliyatı oldum. Üstünden 7-8 sene geçti şu an göz değerlerim 0.75-1. 00. tavsiyem acele etmeyin çok vakit var yüz tipinize uygun bir gözlük çerçevesi alın. Korneanızın uygun olsa da başka etmenler ve hastalıklar da bu ameliyatı olmanıza engel olabilir. Korneanızda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum zaten öncesinde detaylı göz muayenesi yapıyorlar. Egzersizle miyop azalmaz ve durmaz. 2 seçenek vardı benim zamanımda biri acılı yöntem diğeri acısız yöntem. Acılı yöntemde gözün şeffaf kısmı tıraşlanmadan doğrudan lazer uygulanıyor ve cidden iyileşene kadar kör ışığa tahammülsüz çok zor zamanlar geçiriyorsunuz acısız yöntemde gözün şeffaf kısmını biraz tıraşlıyorlar sonra lazer uyguluyorlar. Doktor bana acılı yöntemin daha sağlıklı olduğunu söyleyip tavsiye ettiğinden o şekilde olmuştum.

Hocam bazı yerlerde okudum gece az görme ve ışığa hassaslık oluyor mu?

Azalanı duymadım hiç. Ben de 0.75 ile başladım şuan 3.00. Gözlükle çok problem çektim, 20 seneyi geçti lens kullanıyorum oldukça rahatlattı beni. Lense geçebilirsin b planı olarak.

Eğer hiçbir ameliyat uymaz ise lens kullanabilirim.
0.75 ciddi bir numara değil hocam, onun için ameliyata değmez. Günlük hayatında çok zorluk çıkaracağını zannetmiyorum. Hatta gözlük bile vermelerinin nedeni muhtemelen iki göz arasındaki farktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı