Mobil oyunların gelişmesi bir sorun mu?

İster bana kızın ya da kızmayın. Fakat, gelecek yıllarda bilgisayarda oyun oynamak diye bir şey kalmayacak. Ya mobil ya da konsol üzerine yoğunlaşılacak. Yeni nesil, bilgisayardan oyun oynamayı çok sevmiyor.

Hocam 13 Pro Max'im var ve ne oyun denediysem hiçbiri telefonu ne zorlayacak ne ısıtacak düzeyde. Genshinde 120 Max açınca dahi ısınacak düzeye 2-3 saatte geliyor. Ki genshin oynayacak adam da değilim. Arcade tarzı oyun yapması Unity gibi platformlardan kat kat daha kolay olduğundan çoğu mobil oyunların yapıncılarına bakarsanız ya adamın ismini ya da arkadaşlarıyla 5-6 kişilik kurduğunu görürsünüz. Mobil oyunlar kalitesizleştiğinden fakat oyun yapması gittikçe kolaylaştığından bence bu tarz oyunlar çok daha gelecek. AAA şirketler kadar kazanmıyor, eskilerden belki Angry Birds falan kazanmıştır. Apple Arcade oyunları dahi 40 liraya verip oynasanız küfrettirecek düzeyde. Ben artacağını fakat eski kalitede olmadığından çürüyeceğini düşünüyorum.

İster bana kızın ya da kızmayın. Fakat, gelecek yıllarda bilgisayarda oyun oynamak diye bir şey kalmayacak. Ya mobil ya da konsol üzerine yoğunlaşılacak. Yeni nesil, bilgisayardan oyun oynamayı çok sevmiyor.

Hocam yeni nesil derken alfa beta falan mı diyorsunuz. Beta kuşağı bizim oğlanlar olacak onlara çok var :D

Daha çok var. Belki o zaman çok daha farklı şeyler gelecek. 15 sene önce cep telefonu alo demek içindi şimdi o kadar fazla işe yarıyor. Kim bilir yarın bir gün hiç düşünmediğimiz bir cihaz gelebilir.

10-12 sene önce annemin ben küçükken tuşlu teli falan vardı ve ondan bal gibi de oyun falan oynuyordun renkli panelden. 15 yıla çok değişmez bu işler bence.

Mobil tabii ki gelişir PC'deki oyunlar mobil desteği alabilir ama şu durumda bu büyük oyunlar için çok zor telefonların en büyük sıkıntısı RAM ve hafıza düşüklüğü RDR GTA tarzı oyunların büyük optimizasyonlara ve saklama alanı konusunda yeni fikirlere ihtiyacı olacaktır. Kısaca 10 yıl içinde güzel bir şeyler görebiliriz diye düşünüyorum.

10-12 sene önce annemin ben küçükken tuşlu teli falan vardı ve ondan bal gibi de oyun falan oynuyordun renkli panelden. 15 yıla çok değişmez bu işler bence.
Ama şimdi ki gibi oyunlar yoktu. Mesela saatler önceden sadece saat dijitallerde alarm ve kronometre falan vardı. Şimdi ki akıllı saatlerde nabız ölçerden tut telefon arama yanıtlama gibi bir çok işi yapabiliyor. Ama bakın kol saati 110 yıl önce icat edilmiş icat edilirken bunlar hiç olmadan yapılmış. Olan bir şeye yeni şeyler ekleyerek inavosyon yapmışlar. İlla yen bir şey çıkmasına gerek yok. Kullandığın cihaza birisi bir inavasyon bulur. Çok daha farklı işlevleri olur.

Anlatmak istediğim şey zamanla her şey değişebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı