Modeme Gelen Hızdan Daha Düşük Hız Almak

Ufkcan

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, şu an Türknet kullanıcısıyım. Türknet'in modeme gönderdiği hız 32-35 Mbit fakat test sonucu en fazla 23.6 Mbit daha üstüne çıkmıyor.

Kullandıgım modem ''Zyxel vmg3312 b10b''

1.jpg
2.jpg

Normal koşullarda VDSL ile hız dalgalanmaları en az düzeyde olur ama TürkNet'te o kadar şikayet var ki. Yoğun saatlerde hız düşer bahanesine sığınıp hız kısıtlaması yaptığını düşünüyorum. YAPA avantajın varken neden 35 Mbps? Sen bana modem hat değerlerini at buraya. 9 Mbps upload verilipte 1.9 alınması kısıtlamanın belirtisi. Ayrıca modemi kapatmıyosan kopma yaşamışsın.

Normal koşullarda VDSL ile hız dalgalanmaları en az düzeyde olur ama TürkNet'te o kadar şikayet var ki. Yoğun saatlerde hız düşer bahanesine sığınıp hız kısıtlaması yaptığını düşünüyorum. YAPA avantajın varken neden 35 Mbps? Sen bana modem hat değerlerini at buraya. 9 Mbps upload verilipte 1.9 alınması kısıtlamanın belirtisi. Ayrıca modemi kapatmıyosan kopma yaşamışsın.

Öncelike bu konu ile alakalı ben kendilerine bir destek kaydı oluşturdum ve bana şöyle bir dönüş oldu
'' Merhaba Ufuk Bey , İletmiş olduğunuz hız sorununuz ile ilgili incelemeyi tamamladık. Modeme ulaşan hızınız 32 mbps olarak görünüyor. Hız testi yaptığınızda bu değerin %80 inden aşağıda bir değer alıyor iseniz donanımsal destek almanızı rica ediyoruz. Hızınızı doğru ölçmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz. • Öncelikle, İnternet kablosuyla bilgisayarınızı modeminize bağlayın. Bilgisayarınızın kablosuz özelliği varsa geçici olarak devre dışı bırakın, böylece kablosuz olarak testi yapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Bunu istememizin sebebi, kablosuz bağlantıda performans olarak ciddi kayıpların yaşanabilmesi. • Bilgisayarınızda başka internet sayfaları açık olmamalı. Sadece test sayfası açık olmalı. • Arka planda interneti kullanan, ya da her an internetin kullanabilecek programlarınız varsa hepsini tamamen kapatın. Virüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakın. Aynı ağdan herhangi bir cihazın (örneğin cep telefonunuz) internete girmediğine emin olun. • Ve şunu unutmayın: Hız testiniz internet kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgelerden internet kullanan kişi sayısı), ev içi tesisatınız kalitesi ve modem ayarlarınıza göre değişiklik gösterebilir. İyi günler dileriz.''

Şuanda bana verdikleri hız teknik bilgiler bölümünde 39 mb olarak görünüyor fakat hala 23 mb üzerine çıkamıyorum .
1.jpg
1.jpg
2.jpg

Hat kalitesi pert olmuş. Hatta daha ötesi, diyecek bir şey bulamıyorum. Fazla şaşırmamak gerekiyor. Bu şekilde internete girmeniz mucize. Çok fazla paket hatası var. YAPA'da kaldığınız sürece bu sorunu yaşayacaksınız büyük ihtimal. YAPA'dan önce hat değerleriniz iyi miydi? ISS değiştirmeniz gerekebilir.

Maalesef hat değerleriniz çok kötü durumdaymış. Kayıt açarak hızınızın 30 Mbps verilmesini isteyin ve tekrar bize modem hat değerlerinizi tekrar burada bizimle paylaşın.

Maalesef hat değerleriniz çok kötü durumdaymış. Kayıt açarak hızınızın 30 Mbps verilmesini isteyin ve tekrar bize modem hat değerlerinizi tekrar burada bizimle paylaşın.
Yani bu sorunu düzeltir mi acaba hocam ? Yada düzeltmek için ne yapmalıyım cok anlamadıgım için bu işlerden pek bi fikrimde olmuyor açıkcası . O yüzden burda çözmeye çalışayım dedim. Sorunun acaba yukarıya gelen hat kablosundan olma ihtimali var mı ? En az 20 yıldır aynı telefon hat kablosu çünkü.Yoksa ISS ten kaynaklı mı ? Eskiden ttnet kullanıyordum onda aldığım hız en baba 8 mb olmuştu .

SNR değeri zaten normal koşullarda bina tesisatı kalitesini gösterir ama bazen sorunlu port etki edebiliyor. Ama senin sorunun iç tesisat kaynaklı olma ihtimali var. Ankastrenin yanından direk modeme bağlarsanız bu değerlere bakın. Çok fark var ise kesinlikle tesisatı yenileyin. Eğer tesisat sorunu değilse hız düşürmekten başka çareniz yok. 39 atanmış ve SNR değerin 6. Her 3 Mbps bir SNR değeri demek olduğu için hızın 30 sabitlenirse sorun en aza iner.

SNR değeri zaten normal koşullarda bina tesisatı kalitesini gösterir ama bazen sorunlu port etki edebiliyor. Ama senin sorunun iç tesisat kaynaklı olma ihtimali var. Ankastrenin yanından direk modeme bağlarsanız bu değerlere bakın. Çok fark var ise kesinlikle tesisatı yenileyin. Eğer tesisat sorunu değilse hız düşürmekten başka çareniz yok. 39 atanmış ve SNR değerin 6. Her 3 Mbps bir SNR değeri demek olduğu için hızın 30 sabitlenirse sorun en aza iner.
Dediğiniz gibi yaptım aşşağıya inip test ettim ama değişen birşey olmadı sonuç aynı hocam.Şimdi bir destek talebi oluşturup 30 mbps sabitlemelerini mi istemeliyim ?

Dediğiniz gibi yaptım aşşağıya inip test ettim ama değişen birşey olmadı sonuç aynı hocam.Şimdi bir destek talebi oluşturup 30 mbps sabitlemelerini mi istemeliyim ?
Evet. 30 Mbps'ye sabitlenmesini iste. Sabitlenince takrar bana değerleri paylaşırsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı