Monitöre OC Yapmak Zarar Verir mi?

isabela

Kilopat
GTX 1050 ve x3440 sistemim var. Monitör darboğaz yaptığı için 1080P monitöre geçeceğim. Aklımda şu monitör var. Normalde 60Hz fakat OC ile 72Hz oluyor. Uzun vadede monitöre bir zararı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla monitörde darboğaz diye bir olay yok, çözünürlük darboğaz yaratabilir ki; GTX1050 üzerinde zaten monitör desteklemese bile oyunlarda 1080p çözünürlük seçilebiliyor, masaüstü-oyun geçişleri biraz uzuyor ama 1080p oynamana izin veriyor Nvidia. 60Hz GTX1050 gibi bir kart için yeterli zaten çok yüksek FPS vaat eden bir ekran kartı değil GTX1050, bizzat kendim kullanıyorum ordan biliyorum.

Yine de soruna gelirsek, ben zararı yok diye biliyorum.

Bildiğim kadarıyla monitörde darboğaz diye bir olay yok, çözünürlük darboğaz yaratabilir ki; GTX1050 üzerinde zaten monitör desteklemese bile oyunlarda 1080p çözünürlük seçilebiliyor, masaüstü-oyun geçişleri biraz uzuyor ama 1080p oynamana izin veriyor Nvidia. 60Hz GTX1050 gibi bir kart için yeterli zaten çok yüksek FPS vaat eden bir ekran kartı değil GTX1050, bizzat kendim kullanıyorum ordan biliyorum.

Yine de soruna gelirsek, ben zararı yok diye biliyorum.
Şuan kullandığım monitör 768P ve darboğaz oluyor. Tam olarak anlamadım. Monitör desteklemediği halde nasıl 1080P görüntü oluşuyor?

Şuan kullandığım monitör 768P ve darboğaz oluyor. Tam olarak anlamadım. Monitör desteklemediği halde nasıl 1080P görüntü oluşuyor?

Çözünürlüğü 1080p yapmış oluyorsunuz, tabii 1080p gibi gözükmeyecek size ancak çözünürlük yine de 1080p olacak, 768pde darboğaz olmasının sebebi yükün düşük çözünürlüklerde işlemciye biniyor olması, çözünürlük arttığında yük ekran kartına binecek işlemciniz biraz daha rahatlamış olacak, ancak her 2 şekilde de verimli performans alamayacağınızı bilmenizi isterim, işlemci ve ekran kartınız yeni nesil oyunlar için yetersiz çünkü.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı