Monitöre Overclock Yapmak Zarar Verir Mi?

Anıl Budak

Kilopat
Başlıkta da görüldüğü üzere monitörü overclocklamak kısa veya uzun vadede monitöre veya sisteme herhangi bir zarar verir mi? Tam yazamıyorum monitörün modelini. Şuan tatildeyim ve monitörün markası aklımda değil ama monitörün " 24" 1090x1080 75Hz " olduğunu ve VGA ile DVI-D çıkışları olduğunu biliyorum. 60 Hertz ile 75 Hertz arasında cidden büyük fark olduğunu görmüştüm. 60 Herzt'i 75 Hertz yapıyorlardı. 75 Hz'i de yaklaşık 85-90 yapar diye düşünüyorum. Herhangi bir zarar oluşur mu veya monitörün ömründe kısalma olur mu? Olursa çok olur mu? Çünkü bu monitör ile 3 yıl idare etmem gerekiyor.

Sistem:
  • Ekran Kartı: EVGA GTX 1070 8GB SC BLACK EDITION
  • İşlemci: i5-3450 (3.1 - 3.5 Ghz)
  • Ana Kart: Foxconn H61 Joshua
  • Ram: 2x4 GB DDR3 1600 Mhz
  • Kasa: Dark N10
  • Güç Kaynağı: Cooler Master Watt Lite 600 80+
NOT: Biliyorum sistem dengesiz. GTX 1070, hem 8GB RAM hem de işlemci ile darboğaza uğruyor. Anakart, RAM ve işlemciyi 6-12 ayda gayet iyileriyle değiştireceğim.

Birde ben eski ekran kartında VGA çıkışını kullanıyordum. Monitör 75Hz olmasına rağmen ayarlar kısmından değiştiremiyordum 75Hz'e. Gözükmüyordu 60Hz dışındaki seçenekler. DVI yapınca bunun düzeleceğini ve görüntünün daha berrak ve güzel olacağını söylediler. Bende "SLX-515 DVI 24+1 ERKEK/ERKEK KABLO 1.5M" model "DVI-D'den DVI-D'ye" kablo almaya karar verdim. 40 TL vermeye değer mi buna çünkü Vatan'da başka yoktu. Ne yazık ki kargo bekleyecek kadar vaktim yok. Direkt al-tak yapacağım. Çeşitli yerel mağazalarda ucuzunu ve daha kalitelisini arayayım mi? Bu yeterli midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunun net cevabını ben de arıyorum, başka yerlerde pek göremedim. Gerçekten doğru bilgi sahibi olan var mı bu konu hakkında. Ben de monitörümü 60'tan 73 HZ'ye overclockladım. Fakat bana biraz ısınıyormuş gibi geldi(pek emin değilim birazda 60HZ'de deneyeceğim o kadar ısınıyor mu diye)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı