Monitöre overclock nasıl yapılır?

Monitöre nasıl yapılıyor ne işe yarıyor? Hz mi arttiriyor?

Monitörü alırken mesela 165Hz olarak satıyorlar ama 144Hz + overclock böyle bir model aldıysanız yapabilirsiniz. Diğer türlü tavsiye etmem monitörde ısınma problemi, görüntü gelmeme gibi sıkıntılar olabilir.

Kendi laptopuma yapmistim, yanlış yaparken donmekte bir sorun yok.

Ilk olarak cru (Custom resolution Utility) indiriyorsun.
Ondan sonra uygulamayi acip sag ustten + isaretine basarak yeni cozunurluk olusturuyorsun.
Orada alt kisimda Hz degeri var. Ilk basta atiyorum 20 Hz fazla yapmayi dene.
Ondan sonra sag alttan tamama basip o cru ile gelen restart uygulamasini calistir. Merak etme Windows yeniden baslamayacak sadece ekran kartini yeniden baslatacak.
Daha sonrasinda siyah ekran geldiyse fazla yapmissin demektir bilgisayari manuel olarak kapat ve guvenli modda yeniden acarak reset-all.exe'yi calistir, bu sayede oradaki ayarlar silinir ve ekranin kendi Hz degerine doner.

Radeon Ayarları, Nvidia Denetim Masası veya CRU kullanıp özel çözünürlük eklemeniz gerek.

Monitörün kabul edebileceğinden daha fazla arttıramazsınız zaten.
Monitörün kaldırabileceğinden daha fazla arttırırsanız monitör "Out of Range" hatası atıp görüntü vermeyecektir, tazeleme hızını eski haline getirince düzelir.

Çoğu 60 Hz monitör, 75 HZ'e kadar kabul edebiliyor.

Tazeleme hızını yükselttikten sonra kare atlama var mı diye buradan gözlemleyebilirsiniz:

Yeni konular

Geri
Yukarı