Monitörler alırken nelere dikkat edilmeli?

Batuyed

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7-4770 3.4ghz, Rx 480 4GB, 16GB Ram 1600mhz, 450W Psu.
Meslek
Öğrenci
Merhaba, ben monitör almayı düşünüyorum fakat bilmediğim birkaç şey var. İlk olarak monitörün 4K olması nedir ve 4K olduğu nasıl anlaşılır? 2. olarak monitörlerde telefonlardaki gibi AMOLED ekran oluyor mu? Siyah olan yerlerdeki pixellerin kapatılması gibi. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

1.Sorunun cevabı: 4K da pikseller daha çok ve daha net görebiliyorsunuz nasıl anlaşılır onu görmek içinse görüntü ayarlarını açıp bakabilirsiniz. Attığım fotoğrafta 1080p oluyor.

1703357707175.png

2.Soru ise oled oluyor.

4K çözünürlüğü ifade eder. 720P HD, 1080P FHD, 2K QHD ve 4K UHD olarak geçer.

1080P olarak adlandırılan monitörler 1920x1080
2K olarak adlandırılan monitörler 2560x1440
4K olarak adlandırılan monitörler 3840x2160 piksele sahiptir.

Çözünürlük yükseldikçe netlik artar.

Monitör seçerken; panel tipi, ghosting, overshoot, renk gamı, ∆e, black&gray uniformity, parlaklık değeri, HDR destegi, monitör yazı tipi, kontrast oranı, ınput lag, renk doğruluğu, renk sıcaklığı gibi bir sürü etken var.

Yukarıda saydığım şeyler bütçeye bağlı. En önemli şey bütçe.

Bunun için OLED ekran almanız lazım oda bayağı pahalı LCD IPS panel seçin.
4K ise çözünürlüktür genelde en çok kullanılan boyut 1080P'dir. Ekran kartınızın gücüne göre monitör seçmeniz gerek.
Merhaba, ben monitör almayı düşünüyorum fakat bilmediğim birkaç şey var. İlk olarak monitörün 4K olması nedir ve 4K olduğu nasıl anlaşılır? 2. olarak monitörlerde telefonlardaki gibi AMOLED ekran oluyor mu? Siyah olan yerlerdeki pixellerin kapatılması gibi. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

4K olduğunu çözünürlükten anlarsın zaten ve satılan yerde yazar ve 4K demek yüksek görüntü kalitesi demek anlayacağıniz şekilde açıklamak gerekirse monitör alırken dikkat etmeniz gereken husus panel ve markadır oyun için alınacaksa gsync- FREESYNC özelliği olan tercih edilmeli ve yüksek hz değeri olan alınmalı misal 144 hz 160hz gibi tabi ekran kartına da bağlı en yüksek ne kadar FPS veriyor

4K olduğu görüntü seçeneklerinden bakılabilir.
OLED ekrana sahip monitörler uçuk fiyattadır, bunun yerine IPS-VA-TN panele sahip monitörler tercih edilir. Hız istiyorsanız TN tavsiye ederim, VA panelde ghosting sorunu mevcut. IPS ise görüntüye önem veriyorsanız tavsiye ederim.
1703357945325.png

Son düzenleme:
İlk olarak monitörün 4K olması nedir?
4K bir çözünürlüktür, başka türlü yazılış şekilleri de UHD, Ultra HD, 3840x2160 veya 2160p'dir.
4K olduğu nasıl anlaşılır?
Monitörün resmi sitesine girip özellikler sekmesine bakıp 3840x2160, 2160p, 4K veya UHD gibi bir şey yazıp yazmadığına bakarsın. Yazıyorsa 4K'dir.
2. olarak monitörlerde telefonlardaki gibi AMOLED ekran oluyor mu? Siyah olan yerlerdeki pixellerin kapatılması gibi. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
Var, AMOLED değil de QD-OLED, WOLED gibi seçenekler var.

Ekran kartım çok iyi değil kartım RX480 4 GB.
ne önerirsiniz

Bütçem ise oldukça düşük. en ucuz ve en bana göre olan monitörü arıyorum. Oyun oynamak için mesela rdr2 oynarken herşeyi güzel görmek veya valorant oynarken hzin yüksek olması gibi. F/p monitör denebilir.

144 veya 165 hz 1080p alınabilir diye düşünüyorum.

Ekran kartı bütceniz nedir?
Ekran kartım çok iyi değil kartım RX480 4 GB.
ne önerirsiniz

Bütçem ise oldukça düşük. en ucuz ve en bana göre olan monitörü arıyorum. Oyun oynamak için mesela rdr2 oynarken herşeyi güzel görmek veya valorant oynarken hzin yüksek olması gibi. F/p monitör denebilir.

144 veya 165 hz 1080p alınabilir diye düşünüyorum.

Ekran kartı bütceniz nedir?
Ekran kartı değiştirmeyi düşünmüyorum.

Monitör bütçem maximum 4.000tl, 4000tl bile çok fazla benim için. Daha ucuz olsa iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı