Monitörler arasındaki farklar nelerdir?

Kutup

Hectopat
Daha fazla  
Monitörün HZ ve MS değerlerini nasıl öğrenebiliriz? HZ ms ve renk dışında monitörler arasında fark olur mu? Elimde dandik bir monitör var yenisini alırsam yine 60Hz alacağım ne kadar farkı olur bilmek istiyorum.

Görüş açısı, siyah-beyazların nasıl gözüktüğü, ergonomi, parlaklık, teknolojiler vs. bir sürü etken var renk ve Hz/ms dışında. Ayrıca renk deyip geçmemek lazım, rengin bir sürü alt dalı var.

Renk doğruluğu, renk çeşitliliği, renklerin yumuşaklığı, renk canlılığı vs.

O değerleri de üretici sitesinden veya "DisplayNinja","DisplaySpesifications" gibi sitelerden öğrenebilirsiniz.

Görüş açısı bozulma oranı mesela.
Bunun gibi bir ton daha şey var. Bunun ansiklopedisini atayım.
Samsung Odyssey G7 C32G75T Review - TFT Central
Birçok monitörün detayı var sitede.
1605271262288.png

Arkadaşlar merhaba ilk kez IPS panel ekran kullanıyorum 2 gün önce 11.11 indiriminden Asus Vivobook 15 marka laptop aldım satıcı firma ısrarla IPS panel olduğunu söylüyor ürünün. 2 gündür ciddi anlamda gözlerim bozulacak gibi hissediyorum sanki bir şey batıyormuş gibi oluyor gözüme. Hangi ayarı yaptıysam olmadı. Ekran çok sarımtırak gösteriyor ve renkler hiç doygun değil.

10 yıllık Lenovo laptopumu karşılaştırdım Lenovo daha doygun ve daha göz ağrıtmayan bir görüntü veriyor. IPS ekranların özelliği mi bu şekilde yoksa ekranda bir sorun mu var acaba rica etsem aydınlatabilir misiniz.

Fotoğraflarda soldaki yeni pc sağdaki ise 10 yıllık Lenovo

Dosya Ekleri

• 3.jpeg
    3.jpeg
    196,4 KB · Görüntüleme: 43
  • 10.jpeg
    10.jpeg
    227,6 KB · Görüntüleme: 39
  • 13.jpeg
    13.jpeg
    221,2 KB · Görüntüleme: 40
  • 15.jpeg
    15.jpeg
    215,9 KB · Görüntüleme: 36
  • 17.jpeg
    17.jpeg
    210,4 KB · Görüntüleme: 31
  • 22.jpeg
    22.jpeg
    153,8 KB · Görüntüleme: 37
Arkadaşlar merhaba ilk kez IPS panel ekran kullanıyorum 2 gün önce 11.11 indiriminden Asus Vivobook 15 marka laptop aldım satıcı firma ısrarla IPS panel olduğunu söylüyor ürünün. 2 gündür ciddi anlamda gözlerim bozulacak gibi hissediyorum sanki bir şey batıyormuş gibi oluyor gözüme. Hangi ayarı yaptıysam olmadı. Ekran çok sarımtırak gösteriyor ve renkler hiç doygun değil.

10 yıllık Lenovo laptopumu karşılaştırdım Lenovo daha doygun ve daha göz ağrıtmayan bir görüntü veriyor. IPS ekranların özelliği mi bu şekilde yoksa ekranda bir sorun mu var acaba rica etsem aydınlatabilir misiniz.

Fotoğraflarda soldaki yeni pc sağdaki ise 10 yıllık Lenovo
Yandan yönden bakmaya çalışın ips olan bozulmaz veya azcık bozulur görüntü .

Geri
Yukarı